Mac Mini late 2012 folyamatos újraindulás után telepítő hiba

daved

daved
Az összes posztok száma:  93
Csatlakozva  17-01-2007

01 June 2020 14:36

Sziasztok!
Tegnap egyszer csak elkezdett újraindulni a minim, többször egymás után, furán (olykor lilásan) villogó képernyővel. Pár ilyen 2-3 újraindulási hullám után egyszer pár percre stabilizálódott, ekkor próbáltam hibát keresni. Az egyik hibajelentést (A számítógép probléma miatt újraindult - címmel) gyorsba lefotóztam, aztán, mivel épp Safarit használtam utoljára, gondoltam frissítem. Ez sikeresen le is futott. Láttam, hogy rendszerfrissítés is van parlagon, amelyről annyit írt, hogy biztonsági frissítést és hibaelhárítást tartalmaz. (Amúgy High Sierrán vagyok.) Gondoltam ebből baj nem lehet, hátha elhárul a hiba.
Hát, nem így lett… Hosszas sötétség, majd alma alatt futó csík után megjelent egy ablak, hogy “a macOS nem telepíthető erre a számítógépre”, hiba miatt. Ettől megijedtem, mivel én egy sima frissítés telepítésére nyomta rá, nem a teljes rendszer újratelepítésére.
Azóta ennél az üzenetnél tovább nem jut. Próbálkoztam NVRAM resettel, biztonságos módban indítással, egyik sem működik. A visszaállítós képernyő bejön, de Time Machine visszaállításba nem mertem belevágni, külön mentésem nincs, max pillanatkép.
Vajon itt a vég? :)
Előre is kösz a szakértést! :)

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13464
Csatlakozva  27-02-2004

01 June 2020 14:42

Képet egy netes tárhelyről lehet belinkelni.
Legtisztább lenne egy külső egységről elindítani a gépet, lementeni mindent, megkeresni a hibát, majd újratelepíteni (először törlés nélkül).

daved

daved
Csatlakozva  17-01-2007

01 June 2020 14:55

Megpróbálom a képeket másképp is, hátha úgy nagyítható:
efd59adfc2a8bd4adfa7900b99f59342.jpg

daved

daved
Csatlakozva  17-01-2007

01 June 2020 14:57

Titi - 01 June 2020 02:42 PM

Képet egy netes tárhelyről lehet belinkelni.
Legtisztább lenne egy külső egységről elindítani a gépet, lementeni mindent, megkeresni a hibát, majd újratelepíteni (először törlés nélkül).

Mármint valami külső drive-ról boot-olni? Sajna ilyenem nincs…Meg elég alapfelhasználó vagyok…Esetleg található erről leírás valahol?

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13464
Csatlakozva  27-02-2004

01 June 2020 15:23

Ránézésre meghajtó-hibának tűnik.
Kell keresned valakit, akinél külső eszközre tudsz rendszert telepíteni.

daved

daved
Csatlakozva  17-01-2007

01 June 2020 15:37

Titi - 01 June 2020 03:23 PM

Ránézésre meghajtó-hibának tűnik.
Kell keresned valakit, akinél külső eszközre tudsz rendszert telepíteni.

Istenem, akkor adatok is veszhettek el? :(
Ez egy kb 2 éves ssd, nagyon sokat nem is használtam.

daved

daved
Csatlakozva  17-01-2007

01 June 2020 15:45

Amikor beütött a gebasz, volt a gépen egy haldoklófélben lévő külső vinyó, aztán azt lecsatlakoztattam, de ugye nem történt javulás. Ilyesmi is okozhat gondot?

feketekave

feketekave
Az összes posztok száma:  2195
Csatlakozva  19-02-2009

01 June 2020 18:21

Ha lenyomott option-nal (alt) indítod, beadja az eredeti lemezt, vagy csak recovery partíciót mutat?

Ha a recovery-ba be tudsz lépni, akkor ott a lemezkezelőben kellene ezt-azt elrendezni.
Először is klick arra, hogy mutassa az összes meghajtót. Válaszd ki a legfelsőt, ami tartalmazza a Macintosh HD-t és csinálj rajta egy first aid-et. APFS már nálam is csinált ilyeneket.

daved

daved
Csatlakozva  17-01-2007

01 June 2020 18:42

feketekave - 01 June 2020 06:21 PM

Ha lenyomott option-nal (alt) indítod, beadja az eredeti lemezt, vagy csak recovery partíciót mutat?

Ha a recovery-ba be tudsz lépni, akkor ott a lemezkezelőben kellene ezt-azt elrendezni.
Először is klick arra, hogy mutassa az összes meghajtót. Válaszd ki a legfelsőt, ami tartalmazza a Macintosh HD-t és csinálj rajta egy first aid-et. APFS már nálam is csinált ilyeneket.

Elindítottam az Alt lenyomva tartásával, és beadta a Mac Os installert, ÉS a Macintosh HD-t. Ez jó hír? Menjek be a Macintosh HD-ba?

daved

daved
Csatlakozva  17-01-2007

01 June 2020 19:10

No, beléptem a Macintosh HD-ba, kisvártatva megjelent egy korábbi, fekete hátterű soknyelvű képernyő, hogy a gépem probléma miatt újraindult, stb. Ezután ismét a telepítőre ugrott, és kiadta a sikertelen telepítés képernyőt.

Ezután a recovery vonalra mentem rá, lefuttattam a first aid-et, ott vmi olyan hibát talált, hogy volume couldn’t be verified completely, de a jelentés alján az állt, hogy operation succesful. Ezután restartot nyomtam, és ismét a sikertelen telepítőnél lukadtam ki…

feketekave

feketekave
Csatlakozva  19-02-2009

01 June 2020 20:13

A lemezkezelőben kattints arra, hogy mutassa az összes kötetet. Azután válaszd ki a gyökérmeghajtót. Azon egy first aid.

Még egy ötlet. A biztonsági frissítések gyakran tartalmaznak firmware frissítést is. Lehet, hogy a Mini-d nem tudta végrehajtani. A bekapcsoló gombot tartsd lenyomva kb 20 másodpercig. Valószínűleg fütyülni fog elég idegesítően. Ha ezután betölti a folyamatjelzőt, akkor van remény:)

És valóban csinálhatnál egy diagnosztikát. Lehet, hogy hibás valamelyik memória.

feketekave

feketekave
Csatlakozva  19-02-2009

01 June 2020 20:21

még van ötlet: kattints a macintosh HD-ra alt után és azonnal nyomd le a shift-et és tartsd lenyomva, amíg a folyamatjelző meg nem jelenik. Ez a safe boot. Itt ne nagyon dolgozz, inkább indítsd újra, de már normál módban.

daved

daved
Csatlakozva  17-01-2007

02 June 2020 09:24

feketekave - 01 June 2020 08:13 PM

A lemezkezelőben kattints arra, hogy mutassa az összes kötetet. Azután válaszd ki a gyökérmeghajtót. Azon egy first aid.

Még egy ötlet. A biztonsági frissítések gyakran tartalmaznak firmware frissítést is. Lehet, hogy a Mini-d nem tudta végrehajtani. A bekapcsoló gombot tartsd lenyomva kb 20 másodpercig. Valószínűleg fütyülni fog elég idegesítően. Ha ezután betölti a folyamatjelzőt, akkor van remény:)

És valóban csinálhatnál egy diagnosztikát. Lehet, hogy hibás valamelyik memória.

Vannak fejlemények!
Gondoltam hardverügyileg 1 dolgot én is tesztelhetek, a memóriát. A 2db 8 gigás modulból kiszedtem az elsőt, majd indítás először simán - itt ismét az elakadt telepítőbe futottam. Indítás ismét, de az Alt gomb lenyomásával. Itt most a Macintosh HD kiválasztása után gond nélkül elindult a rendszer, hibának fél óra alatt nem volt jele, közben mentettem mint állat, és próbáltam nézelődni, tesztelgetni. Nyoma sem volt a folyamatos újraindulgatásnak.

Lehet, hogy beletrafáltam, és épp az a memória volt a hibás? Vagy a foglalattal/alaplappal is lehet kapcsolatos?
Minden esetre ezt a telepítés dolgot valahogy meg kéne szakítani, mert így csak ezzel az Alt gombos módszerrel indul a gép.

A másik, hogy valamiért nem hajlandó futtatni az Apple diagnosztikát (indítás + D gomb nyomva tart), csak enyhén megvilágított sötét képernyőt ad be. A tevékenységfigyelőből futtattam egy diagnosztikát, de nem igazán tudok mit kezdeni vele.

opeter

opeter
Az összes posztok száma:  489
Csatlakozva  24-06-2007

02 June 2020 09:33

Szia, igen a 2012-es Mac miniben eredetileg Apple Hardware Test van (indítás + D gomb tartása):
https://support.apple.com/hu-hu/HT201257

De az is lehet, hogy a tiéd már Apple Diagnostics-szel van ellátva, amelynek vagy az indítás + D billentyűvel vagy pedig a CMD + D gombok lenyomásával lehet elérni:
https://support.apple.com/hu-hu/HT202731

Amúgy lehet, hogy az egész le fog blokkolni, illetve nem lesz sikeres, ha nincsen bent két darab RAM modul.

feketekave

feketekave
Csatlakozva  19-02-2009

02 June 2020 10:01

A memóriamodulokat tényleg ki kellene cserélni. Az nem a világ, az árát nézve sem.

Utána nyomj egy PRAM resetet és akkor újra megadhatod neki a boot-kötetet. Azzal - elvileg - abba kell hagynia a telepítőre figyelmeztetést.

daved

daved
Csatlakozva  17-01-2007

02 June 2020 10:17

feketekave - 02 June 2020 10:01 AM

A memóriamodulokat tényleg ki kellene cserélni. Az nem a világ, az árát nézve sem.
Utána nyomj egy PRAM resetet és akkor újra megadhatod neki a boot-kötetet. Azzal - elvileg - abba kell hagynia a telepítőre figyelmeztetést.

Háát, azért 30ezer forint 2 modul, szóval “biztos ami biztos” alapon nem dobnám ki mindkettőt… Nincs valami módszer, amivel egy ilyen modult tesztelni lehet, vmi műszeres vizsgálat?

Joci57

Joci57
Az összes posztok száma:  122
Csatlakozva  02-03-2010

02 June 2020 10:28

Szia ! A legegyszerűbb megoldás ha egyenként próbálod ki a memóriákat mindkét slotban. Így hamar kiderül hogy valamelyik slot a hibás vagy melyik memória kuka. Nem valószinű hogy mindkét memória egyidőben romlott volna el.
A “hardveraprón” 7-8 ezer Ft. egy darab memória.

daved

daved
Csatlakozva  17-01-2007

02 June 2020 10:43

Joci57 - 02 June 2020 10:28 AM

Szia ! A legegyszerűbb megoldás ha egyenként próbálod ki a memóriákat mindkét slotban. Így hamar kiderül hogy valamelyik slot a hibás vagy melyik memória kuka. Nem valószinű hogy mindkét memória egyidőben romlott volna el.
A “hardveraprón” 7-8 ezer Ft. egy darab memória.

Kösz a tippet! (Közben én is pont erre jutottam…) :)

daved

daved
Csatlakozva  17-01-2007

03 June 2020 18:30

feketekave - 01 June 2020 08:13 PM

Na ezt csak ma csináltam meg, de úgy tűnik segített megszabadulni a telepítős problémától. Nyomtam 20 mp-ig, nem visított, és közben már indult rendesen. Minden működik, wifi is, ami az ezt megelőző állapotában nem ment. Az egyetlen gépigényes program a Logic, amit használok, na ott egy bizibb prjekten már látni a 8 Gb ram hiányát…
Újraindításra már nem jött be a telepítős szarság, remélem ez így is marad.

Még a ramos/slotos tesztelgetést megcsinálom, és jelzek, mi lett.

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!! :) - mindenkinek

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0