Catalina nem másol a belső SSD-re

@ndrás

@ndrás
Az összes posztok száma:  990
Csatlakozva  16-02-2004

09 November 2019 23:19

ÚJ a gép, Catalina-val vettem. Nem tudok a belső, egyetlen, Boot SSD-re másolni pl. a desktop-ról.
Oda mindent másol gond nélkül, illetve a gyökérben lévő mappákba (pl. Applications) is tudok másolni. A gyökérbe nem, illetve ott nem tudok új mappát létrehozni.

Valószínűleg jogosultság probléma (only read vagyok), de mivel nincs jogosultságom, ezért nem tudom a user-emet sem hozzáadni teljes jogosultsággal. A system az egyetlen Read & Write.

Van valami ötletetek? Köszönöm!

Lukather

Lukather
Az összes posztok száma:  1209
Csatlakozva  18-10-2008

10 November 2019 09:03

Nem telepítettem még a Catalina-t, tehát nincs gyakorlati tapasztalatom vele kapcsolatban, de gyanítom, hogy ehhez lehet köze: https://support.apple.com/hu-hu/HT210650

@ndrás

@ndrás
Csatlakozva  16-02-2004

10 November 2019 09:56

Igen, köszi, valószínűleg ehhez van köze.
Viszont akkor hová lehet tenni a file-okat? Legfelül van a MacBook Air, ami a Network-öt és az SSD-met mutatja. Ide lehet másolni, de nem fogja mutatni.
Ezen belül van a “Vinyó” (ezt átneveztem, remélem nem baj), ahová jogosultsági okokból nem tudok másolni.
AKkor hová? Desktopon mindent?

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

10 November 2019 13:59

Nos, közben gyorsan feldobtam egy Catalina-t virtuális gép alá, hogy ne csak a levegőbe beszéljek. Két megoldás kínálkozik, az egyik ha a Finder oldalsávjában be van állítva a Home mappád láthatósága, akkor oda másolgatsz és ott hozol létre mappákat. Ez szerintem nem feltétlenül a legjobb választás de végülis ízlés kérdése.

A másik megoldás, hogy létrehozol egy külön APFS kötetet az adatoknak a rendszermeghajtón. Megnyitod a Lemezkezelő alkalmazást és ha nem lenne alapból beállítva, akkor a bal felső sarkában bekapcsolod az “Összes eszköz megjelenítése” opciót.

Kijelölöd a Rendszermeghajtó alatt a “Tároló disk1”-et, majd a + jelre kattintva létrehozol egy APFS kötetet.

A “Méretbeállítások…” gombra kattintva meghatározhatod, hogy az új kötet mennyi helyet foglaljon el a meghajtóból.

Ha minden rendben ment, akkor a Finder oldalsávjában megjelenik az új kötet és másolni is tudsz rá.

Elnézést ha kissé szájbarágósra sikerült, de nem tudhatom, hogy ki mennyire ismeri ki magát a rendszerben. :)

Rotstewart

Rotstewart
Az összes posztok száma:  1172
Csatlakozva  27-10-2006

10 November 2019 19:39

hú de kedvem lett a catalinahoz

@ndrás

@ndrás
Csatlakozva  16-02-2004

11 November 2019 11:34

Kedves Lukather,
nagyon szépen köszönöm, hogy vetted a fáradtságot! Nekem még nem volt időm átgondolni hogy hogyan tovább ez alapján, de hamarosan belevágok, és referálok. Valószínűleg nem a home mappa lesz a cél, de meglátom még.
Köszi szépen mégegyszer, nem spóroltál semmivel. ;)

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

11 November 2019 12:58

Rotstewart - 10 November 2019 07:39 PM

hú de kedvem lett a catalinahoz

A Catalina “sűrű” rilíz lett, ez tény. A 32 bites alkalmazások támogatásának megszűnése, read only rendszerpartíció, stb…

@ndrás - 11 November 2019 11:34 AM

Köszi szépen mégegyszer, nem spóroltál semmivel. ;)

Nem annyira az önzetlenség vezetett, mint inkább az, hogy felkészült legyek a lehetséges problémák megoldásaival ha majd rászánom magam a Catalina “élesítésére”. :)

@ndrás

@ndrás
Csatlakozva  16-02-2004

11 November 2019 13:27

Nekem is teszt igazából. Az iMac, amin dolgozom, Mojave még egy darabig. ;)
Várok 1-2 update-et.

@ndrás

@ndrás
Csatlakozva  16-02-2004

11 November 2019 20:31

Végül maradtam annál, hogy a User mappámban hoztam létre egy Adat mappát, és ide dolgozom. Elsősorban azért, mert egyébként folyton másolgatnom kéne (pl. a desktopról), és ezt nem szeretném. Meg azért, mert magami is errefelé gondolkoztam.

Viszont még mindig nem nagyon hiszem el, hogy ez volt a Terv az Apple részéről…

Mindenesetre köszönöm.

opeter

opeter
Az összes posztok száma:  440
Csatlakozva  24-06-2007

13 November 2019 11:29

@ndrás - 09 November 2019 11:19 PM

Valószínűleg jogosultság probléma (only read vagyok), de mivel nincs jogosultságom, ezért nem tudom a user-emet sem hozzáadni teljes jogosultsággal. A system az egyetlen Read & Write.

Miért nem viszed vissza az üzletbe, ahol vetted és csináljanak/adjanak neked egy “Admin” jogosultágot?

Vagy legalább nyíssanak egy új felhasználói fiókot, megfelelő jogokkal…

@ndrás

@ndrás
Csatlakozva  16-02-2004

13 November 2019 11:57

Az a helyzet, hogy admin vagyok. Az én értelmezésemben a Catalina működik így. Tévedek?
Neked fut a Catalina, és tudsz másolni a gyökérbe?

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

13 November 2019 13:29

Srácok… a Catalina írásvédett rendszerkötete miatt többé nem másolhattok a gyökérbe, mint a korábbi operációs rendszerek alatt. Ez van. Gyakorlatilag az történt, hogy a rendszerfájlokat (system, system root vagy gyökér, ahogy tetszik) és a felhasználói fájlokat (User vagy felhasználói mappa) két külön kötetre helyezték az új rendszerben. A rendszerkötetet írásvédetté tették, ezzel is védve az operációs rendszer integritását, biztonságát. Ha megnyitjátok a Lemezkezelő alkalmazást, láthatjátok, hogy a rendszermeghajtó két kötetre van osztva. A Macintosh HD (írásvédett rendszerkötet) és a Macintosh HD - adatok (felhasználói fájlok, home mappa, stb.), ami gyakorlatilag a régi rendszerek Home mappáját takarja.

opeter - 13 November 2019 11:29 AM

Miért nem viszed vissza az üzletbe, ahol vetted és csináljanak/adjanak neked egy “Admin” jogosultágot?  Vagy legalább nyíssanak egy új felhasználói fiókot, megfelelő jogokkal…

Hiába viszi vissza, ezt nem fogják megtenni. Egyrészt valószínűleg nem is tudják, másrészt ha hivatalos Apple kereskedésben vette, ha tudnák sem tehetnék. Ez körülbelül olyan mintha visszavinnéd az autódat a kereskedőhöz, hogy szereljék ki belőle a biztonsági öveket, légzsákokat mert zavarnak téged és nincs rájuk szükséged.

@ndrás

@ndrás
Csatlakozva  16-02-2004

13 November 2019 14:22

Én is így értettem, köszi.
Nekem az a zavaró ebben, hogy azért a Home mappa elég zsúfolt tud lenni. Főleg ha - mint a korábbi rendszerben - oda pakolásznak random programok is ezt-azt. Nekem most pl. Creative Cloud files, de gondolom néhány hónap múlva lesz ott még más is. Szóval nekem hiányzik egy dedeikált hely, amit a rendszer kínálna fel magától erre a célra, és más nem piszkál bele.
A biztonsági öv egyelőre maradhat. ;)

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

13 November 2019 15:29

@ndrás - 13 November 2019 02:22 PM

Én is így értettem, köszi.
Nekem az a zavaró ebben, hogy azért a Home mappa elég zsúfolt tud lenni. Főleg ha - mint a korábbi rendszerben - oda pakolásznak random programok is ezt-azt. Nekem most pl. Creative Cloud files, de gondolom néhány hónap múlva lesz ott még más is. Szóval nekem hiányzik egy dedeikált hely, amit a rendszer kínálna fel magától erre a célra, és más nem piszkál bele.
A biztonsági öv egyelőre maradhat. ;)

Másold a dokumentumaid a Dokumentumok mappába, a képeidet a Képek mappába, és így tovább. Így nem lesznek a fájlok “beleszórva” a Home mappádba, vagy csinálj egy “Adatok” kötetet ahogyan egy korábbi hozzászólásomban javasoltam, és másold oda a fájljaidat, hogy ne keveredjenek a Home folder tartalmával és az alkalmazások mappáival.

@ndrás

@ndrás
Csatlakozva  16-02-2004

13 November 2019 15:34

Így teszek, köszönöm a segítséget! :)

opeter

opeter
Az összes posztok száma:  440
Csatlakozva  24-06-2007

13 November 2019 17:21

@ndrás - 13 November 2019 11:57 AM

Az a helyzet, hogy admin vagyok. Az én értelmezésemben a Catalina működik így. Tévedek?
Neked fut a Catalina, és tudsz másolni a gyökérbe?

Szia, nekem nincs Catalinam… én az egyik gépemen (Mac mini 2012) 10.12.6 Sierrat, a másikon (Mac mini 2018) Mojavet 10.14.6 használok.

Lukather - 13 November 2019 01:29 PM

Srácok… a Catalina írásvédett rendszerkötete miatt többé nem másolhattok a gyökérbe, mint a korábbi operációs rendszerek alatt. Ez van. Gyakorlatilag az történt, hogy a rendszerfájlokat (system, system root vagy gyökér, ahogy tetszik) és a felhasználói fájlokat (User vagy felhasználói mappa) két külön kötetre helyezték az új rendszerben. A rendszerkötetet írásvédetté tették, ezzel is védve az operációs rendszer integritását, biztonságát. Ha megnyitjátok a Lemezkezelő alkalmazást, láthatjátok, hogy a rendszermeghajtó két kötetre van osztva. A Macintosh HD (írásvédett rendszerkötet) és a Macintosh HD - adatok (felhasználói fájlok, home mappa, stb.), ami gyakorlatilag a régi rendszerek Home mappáját takarja.

Köszönjük a részletes információkat! Le a kalappal!

zoli62

zoli62
Az összes posztok száma:  26
Csatlakozva  24-12-2017

19 November 2019 08:12

Lukather - 13 November 2019 01:29 PM

opeter - 13 November 2019 11:29 AM

Miért nem viszed vissza az üzletbe, ahol vetted és csináljanak/adjanak neked egy “Admin” jogosultágot?  Vagy legalább nyíssanak egy új felhasználói fiókot, megfelelő jogokkal…

Hiába viszi vissza, ezt nem fogják megtenni. Egyrészt valószínűleg nem is tudják, másrészt ha hivatalos Apple kereskedésben vette, ha tudnák sem tehetnék. Ez körülbelül olyan mintha visszavinnéd az autódat a kereskedőhöz, hogy szereljék ki belőle a biztonsági öveket, légzsákokat mert zavarnak téged és nincs rájuk szükséged.

Gondolom akkor Catalina alatt azt is a Mac dönti el önkényesen a felhasználó helyett, hogy mekkora legyen az adatpartició mérete.Ez így elég kényelmetlen.

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

21 November 2019 11:22

Elnézést, de nem kaptam értesítést a hozzászólásodról.
Kevered a partíció és a kötet fogalmát. APFS fájlrendszeren a kötetek osztoznak a partíció tárhelyén. Ha a felhasználó telepítéskor nem partícionálta két- vagy több részre a rendszermeghajtót, azaz egyetlen partíció az egész lemez, a korábbi hozzászólásaimban látható felállás jön létre. A partíción belül a telepítő létrehoz két kötetet amelyekre addig másolhatsz adatot amíg a partíció kapacitása engedi (jelen esetben a teljes rendszermeghajtó kapacitása), ezért teljesen mindegy, hogy melyik kötetre mennyi adat kerül. Ha az alapesetben, telepítéskor létrejött két kötet (Macintosh HD rendszer és Macintosh HD - adatok) mellé létrehozol egy újabb kötetet az adataidnak vagy bármi másnak, az ugyanúgy osztozni fog az többi kötettel a rendszermeghajtó tárhelyén.

Szerk.: Természetesen, ahogy egy korábbi hozzászólásomban említettem, egy kötet létrehozásakor lehet egyéni kötetméretet megadni, de a Catalina telepítője a két alapértelmezett kötetnek (Macintosh HD rendszer és Macintosh HD - adatok) nem határoz meg kötet mérethatárt, tehát a partíció teljes kapacitásán osztoznak.

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0