Dobozos szoftver kiadása

Konya001

Konya001
Az összes posztok száma:  92
Csatlakozva  19-03-2011

02 December 2014 22:19

Sziasztok,

tud e nekem valaki valamiféle tájékoztatást adni arról, hogy mitõl lesz egy szoftver dobozos? Tehát milyen követelményeknek kell megfelelnie, hogy “rámondható” legyen.

Valamint van még egy pár hozzá kapcsolodó kérdés, mégpedig az, hogy mint egyéi vállalkozó, hogyan tudom én ezt kiszámlázni ügyfél felé? Milyen TEÁOR kód szükséges hozzá?

elõre is köszi a válaszokat

bensm

bensm
Az összes posztok száma:  200
Csatlakozva  08-10-2009

03 December 2014 09:45

Úgy tudom, hogy a “dobozos szoftver” attól dobozos, hogy bárki, aki megveszi, külön “hozzáigazítás” nélkül telepítheti és használhatja.
Továbbá, pont a fentiek miatt mindenkinél 100%-osan ugyanúgy működik, nincs egyénre szabott funkcionalitás.

Gyakorlatilag az összes boltban (akár valódi dobozban, akár elektronikusan) megvehető szoftver ilyen.

Az egyedi igény szerint fejlesztett szoftverek (bankok, biztosítók, nagy szolgáltatók, kereskedelmi láncok stb. részére) jellemzően speciális, az adott cégre jellemző funkcionalitással bírnak, a megrendelő és a fejlesztő közös munkájának eredménye a kész produktum, amit jellenzően más cégek nem tudnának használni, mert teljesen más az a funkcionalitás, adatszerkezet, “üzleti logika”, ami náluk van.

Ettől persze még előfordulhat az, hogy egy egyedi igényekre speciálisan kifejlesztett szoftver annyira “általános”, hogy dobozos termékként forgalomba hozható, de ez nagyon ritka, és ahogy nő egy rendszer bonyolultsága és “egyedi igény szerinti működése”, annál kisebb erre az esély.

Ja és még egy fontos dolog: egy szoftver esetén a NAPI fejlesztési költség olyan 100.000 - 1.000.000 között is lehet, attól függően, hányan (és milyen kvalitású szakemberek milyen napidíjjal*) dolgoznak a szoftveren. Ezt egyedi fejlesztésnél teljes egészében a megrendelő állja. (Tehát egy komolyabb szoftver fejlesztési költsége 50-100 millió forint is lehet.)

Egy dobozos szoftver esetén ezt a költséget a vevők “állják”, ezért jóval olcsóbbak. Viszont mindenki ugyanazt kapja, kell vagy nem kell.

Szerintem az a legegyszerűbb, ha egyedi szoftver fejlesztésként számlázod ki az ügyfélnek, ő meg azt csinál vele, amit akar. Te ugyanis - gondolom - nem kereskedni akarsz a szoftverrel, hanem fejlesztetted.

* - Manapság nagytudású fejlesztők 50-100ezer ft-os napidíjjal is “elkelnek”, akár hosszabb (3-6 hónapos) projektekre. Egy jó gazdasági, üzleti szakértő/elemző sem olcsó, stb.stb.

Konya001

Konya001
Csatlakozva  19-03-2011

04 December 2014 10:38

Köszönöm a választ Bensm,

A probléma az, hogy igazából ez egyedi fejlesztésnek indult (az is), de mint dobozos terméket kéne kiszámláznom, a vevő igénye szerint. :)

Tehát az a kérdés, hogy én megtehetem e ezt minden következmény nélkül, ha én felveszem a tevékenységi körömbe az “Egyéb szoftver kiadás”- t mint tevékenységi kört.

Ezzel párhuzamos kérdés, hogy rá lehet e fogni a végtermékre hogy dobozos, még ha ez más vevők számára nem is hasznosítható.

Vagy még az jutott eszembe, hogy mint dobozos termék van kiszámlázva, és egy jelképes összeggel, mint beüzemelési , állítok ki egy kísérlő számlát. Ami igazából a kód vevőre szabását takarja.

Mit gondolsz?

Konya001

Konya001
Csatlakozva  19-03-2011

04 December 2014 10:40

__

bensm

bensm
Az összes posztok száma:  200
Csatlakozva  08-10-2009

04 December 2014 12:20

Ezügyben szerintem egy jó könyvelővel (aki adószakértő is) kellene felvenned a kapcsolatot.
Miért ragaszkodik a partner ahhoz, hogy dobozos szoftvert számlázz neki? (Biztos van valami oka, de egyelőre nem tudok rájönni, hogy mi lehet az…)

Konya001

Konya001
Csatlakozva  19-03-2011

04 December 2014 14:18

Közben nagyjából sikerült utána járnom a dolognak.

Az ok az pályázati elszámolás.

Aminek sikerült utána járni:

Elvileg ha felveszem a tevékenységi körömbe az “Egyéb szoftver kiadás”-t, akkor számlázhatok ilyet.
A pályázatíró azt mondta a megrendelőnél, hogy amikor állítom ki a számlát, csak oda kell írni, hogy dobozos szoftver és már jók is vagyunk. Elvileg ha én azt állítom a termékről, hogy az az, akkor az az.

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0