Inkscape kérdések

mersereg

mersereg
Az összes posztok száma:  979
Csatlakozva  21-11-2013

25 January 2014 21:51

Ha jól tudom jelenleg az svg nem kezel oldalakat, így az Inkscape sem. De lehet egyszerre több dokumentumot legalább megnyitni?

Tom(alias t@m)

Tom(alias t@m)
Az összes posztok száma:  834
Csatlakozva  15-10-2005

26 January 2014 03:52

Sajna az Inkscape úgy nyit meg több dokumentumot, hogy maga az Inkscape fut több példányban, Linux alatt így működik(emlékeim szerint Mac-en is így van).

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

27 January 2014 09:40

És ha ábrákat akarok manupulálni, akkor clipboardon keresztül rakosgathatom? vagy hogyan?

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13395
Csatlakozva  27-02-2004

27 January 2014 11:27

(A jó öreg FreeHand, az tudott.)

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

11 April 2014 12:04

Hogyan lehet rávenni az Inkscape-et Mac alatt, hoyg a gyorsbillentyűkre reagáljon? Nekem semmi nem működik, ctrl meg ilyesmik!

Bachman

Bachman
Az összes posztok száma:  27461
Csatlakozva  08-12-2003

11 April 2014 14:38

CTRL helyett Command (alma)?

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

11 April 2014 16:20

nem, semmi

Titi

Titi
Csatlakozva  27-02-2004

12 April 2014 21:10

(Nálad semmi sem működik rendesen :))

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

30 April 2014 20:00

Ez sajnos így van, pedig friss telepítés. Alkalmazniuk kéne valakiknek valahol tesztelésre.

Lukather

Lukather
Az összes posztok száma:  1258
Csatlakozva  18-10-2008

30 April 2014 20:24

A választ valószínűleg itt megtalálod: http://www.inkscape.org/en/download/mac-os/

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

02 May 2014 15:06

nekem így van kipipálva, ahogy az ábrán látszik

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

14 June 2014 13:48

Az Inkscape-ben sehogyan nem lehet beállítani, hogy a default mentés plain svg legyen?

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

22 June 2014 14:50

Van egy nagy problémám, remélem tudtok segíteni. Egy internetes oldalra svg-t kéne feltöltenem, ahol thumbnail is megjelenik. Hiába mentem el Inkscape svg-ként vagy plain svg-ként, egyik se jó, mert a thumbnail valamiért rosszul mutatja, csak egy részletét a képnek. A rendszergazdák szerint az Inkscape saját svg formátumával szokott lenni ilyen probléma. Hogy pontosan mi, azt nem mondták meg. Viszont hiába mentem plain svg-be ugyanaz a probléma. Mit tegyek? Mi lehet a hiba pontosan? Inkscape-el lehetetlen megfelelő svg-t gyártani? Azct hittem, ha valamivel, akkor Inkscape-el lehet, aminek ez a standard formátuma. És valami konverzióval ez a hiba nem oldható meg? A programot nem szívesen cserélném le emiatt.

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

03 October 2014 18:55

svg cleaner ingyenes progi megoldotta a problémát, hátha valakit még érdekel

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

23 November 2014 13:05

azt nem tudja valaki hogyan lehet normális thumnail-eket rendelni az svg fájlokhoz? Az a bajom, hogy kicsi négyzetes papíron vannak ikonok, de az OSX úgy tesz mintha kb A4-es lapon lennének, és úgy mutatja a sorokban miniatűrbe.

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

26 November 2014 13:38

Ilyen kevesen használnak Inkscape-et, vagy ennyire nehéz kérdéseket tettem fel?

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

21 March 2015 07:51

hú, úgy látom nem sokan használnak Inkscape-et, de lenne még egy kérdésem svg-vel kapcsolatban:

Van az svgcleaner nevű kis progi, amin ha áteresztek egy svg-t, amit Inkscape-el csináltam, akkor jelentősen összetömöríti. Mondjuk ha pár sikidomot rakok csak bele, az eredeti akkor 3kb körüli, az svgcleaner után viszont néhány száz byte csupán. Egy baj van vele, hogy az svgcleaner rapszódikusan csoportosítja a sikidomokat, amit nem kéne, mert egy olyan helyre kel feltölenem, ahol követelmény az ungrouped shapes, ráadásul nem is értem miért lenne rá szükség (nincsenek benne közös forgatások, vagy hasonló), de hát ez van. Beállításokat nem találtam ebben a progiban. Ha az outputot újra megnyitom Inkscape-el, és megcsinálom az ungroup-ot, majd mentem, akkor természetesen megint telefossa az svg-t sok oldalnyi fölösleges dologgal és újra 3kb lesz a mérete. Tudtok valami megoldást? esetleg Linux alá valami konvertert, ami batch módban beállítható és futtatható sok ezer svg-re akár? vagy valami más ötlet?

147break

147break
Az összes posztok száma:  597
Csatlakozva  19-01-2005

23 March 2015 14:18

Ilyen kötegelt műveletekben nem vagyok otthon, de a Smash-nél pár éve összeszedték az svg editorokat, van mindenféle jogállású, meg platform támogatottságú, hátha:

http://www.smashingmagazine.com/2008/12/05/20-vector-graphic-editors-reviewed/

Meg a google is pingeli a témát kicsit:

https://code.google.com/p/svg-edit/

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

25 March 2015 10:29

bocsánat, az svgcleaner-ben mégis be lehet állítani, megtaláltam. Tök jó mindent be lehet állítani, csak eddig azért nem találtam, mert szürke volt az ikonja, de az csak megtévesztés :) Tényleg nagyon jó progi

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

03 April 2015 00:53

Kukac karaktert próbálnám beírni, de nem megy. Nekem magyar Mac-es billentyűzet van, ahol alt-q lenne, de azt nem veszi be. Az Inkscape leve nem reagál az alt-ra semmit.

Titi

Titi
Csatlakozva  27-02-2004

03 April 2015 06:44

Állítsd át US-re, azon shift+2.

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

06 November 2016 14:46

El Capitan alá újratelepítettem a friss Inkscape-et XQuartz-al együtt természetesen. Azt tapaszalom, ha megnyitok egy svg-t és másolni akarok egy objektumot, hogy a másolatnak nincsenek csúcsai, hanem bitmapot másol. Tudom, hogy létezik ilyen utasítás is, de se a menüből válasttott copy-ra, se a crtl-c -re nem a normál copy történik, hanem ez, mintha valami default lenne, és a rendeset nem találom sehol, se az állítási lehetőséget. Ez valami bug?

gabosalbin

gabosalbin
Az összes posztok száma:  96
Csatlakozva  15-08-2009

06 December 2019 10:13

Mojave 10.14.5 Az app gyartok arra hivatkoznak, hogy csak a Inkscape 0.92.2 fut, de gyakorlatilag az sem. Mi legyen?

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

06 December 2019 11:13

Jelenleg a legfrissebb (0.92.4) Inkscape kizárólag parancssorból, a MacPorts-on keresztül telepíthető Mojave-ra. Szükséges még hozzá az X11 és az Xcode (mindkettő ingyenes).

A leírás a telepítéshez: https://inkscape.org/release/inkscape-0.92.4/mac-os-x/macports/dl/

A grafikai teljesítménye az X11 ablakkezelő miatt nem valami fényes és a futtatásakor a parancssori ablakban több hibát is jelez. Javaslom, hogy használj helyette valami más alkalmazást vektorgrafikára.

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

06 December 2019 12:34

Közben kipróbáltam, az Inkscape oldaláról letölthető 0.92.2, nem MacPorts-os verzió is működik csak X11 (XQuartz) kell hozzá. Gondolom neked az nincs feltelepítve.
Viszont továbbra is azt javaslom, hogy használj mást helyette.

gabosalbin

gabosalbin
Csatlakozva  15-08-2009

07 December 2019 08:06

Az Inkscape helyett mást? Mi mást?

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

07 December 2019 10:26

Időközben végeztem némi kutatást a neten, amiből kiderült, hogy az Inkscape feljesztőgárdája macOS 10.15 Catalina alá végre fejleszt egy olyan verziót ami nem az X11 ablakkezelőt használja. Egyelőre nagyon kezdetleges béta állapotban van, tele hibával. Erről a linkről letölthető: https://inkscape.org/release/inkscape-1.0beta2/mac-os-x/1010-1015/dl/

Szerintem érdemes megfontolni a józanul árazott fizetős alternatívákat is. Az Adobe előfizetéses rendszeréhez viszonyítva az az egyszer kifizetett 10~15 ezer forint nem egy nagy összeg.

Egy egyszerű és viszonylag könnyen kezelhető vektorgrafikus szerkesztő a Graphic.

A Pixelmator Pro hibrid alkalmazás, alkalmas bitképek szerkesztésére és vektorgarikus munkákra is.

A végére hagytam azt amit végül én választottam. Az Affinity Designer-t a fejlesztői az Adobe Illustrator vetélytársának szánják, és sok tekintetben meg is felel az elvárásoknak. Pár dolog hiányzik belőle amit a nagy vetélytárs tud, például nincs benne image trace (bitkép vektorizálás) lehetőség, de a támogatási fórumon a felhasználók erőteljesen presszúrálják a fejlesztőket a funkció beépítésére, tehát a jövőbeni verziókba akár bele is kerülhet. Nem állítom, hogy minden tekintetben 100%-os alternatívája az Illustrator-nak, de megfontolandó lehetőség. Pár hete vettem meg “blekkfrájdéj” alkalmából 13 ezer forintért (eredetileg 17 ezer körül van az ára).

gabosalbin

gabosalbin
Csatlakozva  15-08-2009

07 December 2019 10:56

I see. A Catalinat biztos, hogy kihagyom az életemből, annyi rosszat hallottam róla. Erölködik hogy feltelepedjen, éppen azon vagyok, hogy kikapcsoljam végleg az értesítőt, mert egyszer figyelmetlenségből rákattintok, hogy “eresszed” és akkor kardba dőlök.

Az Adobe fotósoknak összeállított csomagját már bérlem, külön az AI-ért eléggé zsebbe kell nyúlni havonta is. Talán ésszerűbb lenne csomagot váltani. Olyanra, amiben benne van az AI is, csak ott jön más is, amit biztosan tudok, hogy nem használnék és akkor meg miért fizetek érte.

Van egy olyan irány is, hogy hagynám az Adobe-ot. Raszterre használnám a Capture One-t és vectorra a CorelDRAW-t. Így sem egy olcsó mulatság, de mindkét app fényévvel az Adobe PS, LR és AI felett vannak. Érzem a változás szelét.

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

07 December 2019 12:49

kukac - 07 December 2019 10:56 AM

I see. A Catalinat biztos, hogy kihagyom az életemből, annyi rosszat hallottam róla. Erölködik hogy feltelepedjen, éppen azon vagyok, hogy kikapcsoljam végleg az értesítőt

A Szoftverfrissítés-nél megjelenő frissítésre buzdító bannert ki tudod kapcsolni egy terminal paranccsal. Így ha megnyitod a Szoftverfrissítést nem ajánlja fel a Catalinára frissítést. Az időnként automatikusan lefutó frissítés-ellenőrzéskor a Rendszerbeállításokon(ban) megjelenő ki piros pöttyel viszont nem nagyon tudsz mit kezdeni. Létezik rá egy időzített szkript amit be lehet úgy állítani, hogy adott időközönként lefutva tüntesse el a kis piros pöttyöt de én nem vesződtem vele.

Van egy olyan irány is, hogy hagynám az Adobe-ot. Raszterre használnám a Capture One-t és vectorra a CorelDRAW-t.

Valamikor réges-rég a CorelDRAW-al kezdtem és a JASC Paint Shop Pro-val, még Windows XP alatt. A Corelből használtam a 10-11-12 verziókat (a 12-t elég sokáig és szerettem is), aztán OS X-re váltottam és ott nem volt Paint Shop Pro és Corel. Pontosabban volt CorelDRAW, egy botrányosan rossz 11-es verzió, mert a Corel pont azzal fejezte be a fejlesztést a platformra és nem tettek bele nagy energiákat, hogy a 11 flottul működjön OS X alatt. Ekkor váltottam Photoshop-ra és az Illustrator-ra. Az Illustrator-t sosem tudtam igazán megszeretni, leginkább az Adobe fafejűsége miatt, pedig olyan dolgokról van szó ami nem kerülne nekik hatalmas erőfeszítésbe. A billentyű parancsok kezdetektől fogva inkonzisztensek. A Photoshop-ban van Zoom with scroll wheel funkció, még ha csak opcionálisan bekapcsolható módon is. Az Illustratorban nincs, pedig nem hiszem, hogy akkora erőfeszítés lenne berakni a beállítások közé bekapcsolható opcióként, mint a Photoshop-ban. Nem hiszem, hogy ez csak nekem hiányzik. Az Illustrator-ban nem lehet a munkaterület szélein állandóvá tenni a vonalzókat mint a Photoshop-ban, pedig elég sokszor használok segédvonalakat, amiket ugye arról lehet a legegyszerűbben lehúzni a munkaterületre. Szintén nem hiszem, hogy csak nekem hiányzik. Az Adobe fórumain hosszú évek óta azt ajánlgatják azoknak akik ez hiányzik, hogy mentsenek el template-eket bekapcsolt vonalzókkal és új dokumentumként nyitogassák azokat, ahelyett, hogy egy sz@ros opciót tennének a beállításokba permanent rulers névvel… És még sok idegesítő apró baromság.
Most, hogy a Corel észbe kapott sok-sok év után és újra fejleszti a CorelDRAW-t almás platformra, letöltöttem a 30 napos próbaverziót és kipróbáltam. Hát, nem vagyok elájulva tőle. Azt tapasztaltam, hogy elég sok erőforrást használ, egy sima vektoros rajzolgatásnál is pörgeti a procit és grafikai megjelenítés sem a legsimább, pedig nem egy öreg, gyenge gépet használok. Lejárt a 30 próbanap és ennyiben maradtunk.

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0