Mac-es ismeretek - iPhoto, iTunes Package para, fogalomzavar?

xchrisss

xchrisss
Az összes posztok száma:  65
Csatlakozva  26-07-2007

22 August 2008 03:57

Sziasztok!

Szakmai segítség kellene, a Wikin olvastam már a fenti fogalmomról de ezt a package kérdést még feszegetném egy picit:)

Hogyan képzeljem el ezt a package file-t? Pl.:iPhoto library
Olyan mint Win-nél volt a *.cab?

Igazából azért vetõdött fel bennem a kérdés, mert eddig iPhoto-ba, iTunesba csak beimportáltam (nem copyztam) a dolgokat, mivel nem bízok meg abban, hogy ebben az 1 fileban tárolja az összes zeném/képem.

Mivan akkor ha megsérül ez a file? Akkor az összes zene/kép megy a levesbe? Ezért is érdekellne bõvebben ez a dolog. Hogyan is van ez:)

tms

tms
Az összes posztok száma:  4715
Csatlakozva  18-01-2005

22 August 2008 04:02

képzelj el egy nagy zsákot, amibe behánysz mindent, és innentől mindent a gazdaprogram kezel - teljesen jól
egyébként nem egy fájlról van szó...

vamker

vamker
Az összes posztok száma:  158
Csatlakozva  14-07-2006

22 August 2008 04:23

Szerintem ezzel ne törödj, csak használd élvezettel a MAC-ed. :)

Czo

Czo
Az összes posztok száma:  1644
Csatlakozva  02-09-2005

22 August 2008 04:33

nem 1 file. a package egy konyvtar. benne ottvannak az mp3aid es kepeid.

petnekiabel

petnekiabel
Az összes posztok száma:  2598
Csatlakozva  24-01-2006

22 August 2008 04:38

Kissé leegyszerűsítve: nem egy file, hanem tulajdonképpen egy mapparendszer, csak az OS X egy objektumként jeleníti meg. Ha jobb klikkek rámész, akkor kapsz egy “Show Package Contents” lehetőséget.
De ugyanígy működnek OS X alatt a programok és pl. az iWork dokumentumai is. Egy .pages kiterjesztésű dokumentumot pl. csak zippelve lehet emailezni, hiszen tkp. egy mappa, nem egy fájl.

Az iPhoto Library gondolom azért lett bundle az előző verziók mappája után, mert túl sokan piszkáltak bele a mappaként megjelenített Library-be, legalábbis nálunk sok support gond volt ebből. Szerintem jó döntés, hogy most duplakattintásra a program indul el, és aki nem ért hozzá, nem tud belenyúlni.

Probléma akkor adódik, ha a mappa tartalma és a program számára azt leíró fájl (xml vagy ilyesmi) nincs szinkronban. Nekem évek óta nincs gondom ezekkel a mappákkal, pedig több iLife és iTunes verzió is “végigment” rajtuk.

Ettől függetlenül érdemes biztonsági másolatot készíteni ezekről a bundle fájlokról akár Time Machine-nel, akár manuálisan vagy más programmal.

xchrisss

xchrisss
Csatlakozva  26-07-2007

22 August 2008 14:51

petnekiabel - 22 August 2008 04:38 AM

Probléma akkor adódik, ha a mappa tartalma és a program számára azt leíró fájl (xml vagy ilyesmi) nincs szinkronban. Nekem évek óta nincs gondom ezekkel a mappákkal, pedig több iLife és iTunes verzió is “végigment” rajtuk.

Ettől függetlenül érdemes biztonsági másolatot készíteni ezekről a bundle fájlokról akár Time Machine-nel, akár manuálisan vagy más programmal.

Akkor ha jól értem iPhoto library-ban megsérül az XML file, akkor már meg sem tudom nyitni az egész package-t? Elvileg Time Machine fut, de mivan ha leszinkronizálja a rossz package-t?

A másik kérdésem pedig, tegnap kipróbáltam, hogy becopyztam egy albumot iPhotoba, viszont ha módosítok a képen iPhoto-val, megduplázza a fotót, kvázi az original könyvtárban is benne marad, és a modified-be is bekerül, ez kicsit megnöveli a tárterületét a package-nak. Én csináltam valamit rosszul?

petnekiabel

petnekiabel
Csatlakozva  24-01-2006

22 August 2008 15:29

Szerintem mindkét program meg tudja javítani a korrupt leírófájlt (Rebuild Library vagy ilyesmi), másfelől a Time Machine-nel egy régebbi verzióhoz is visszajuthatsz.

-Originals: direkt marad meg, mert nem destruktív szerkesztésről van szó, tehát megőrzi az eredetit, hogy visszatérhess ahhoz, ha meggondolod magad később, a szerkesztgetés után. (Photos menü / Revert to Original parancs)

lakospeter

lakospeter
Az összes posztok száma:  1138
Csatlakozva  13-04-2007

22 August 2008 15:40

xchrisss - 22 August 2008 02:51 PM

Akkor ha jól értem iPhoto library-ban megsérül az XML file, akkor már meg sem tudom nyitni az egész package-t?

Nem, a package ugyanolyan mappa, mint a többi, csak Finder-ben nem lehet dupla kattal megnyitni, hanem jobb klikk->Show Package Contents. De ha Terminal-ban megnézed, ugyanolyan mappa, mint a többi.

Elvileg Time Machine fut, de mivan ha leszinkronizálja a rossz package-t?

Semmi. Mivel óránként ment, és az óránkénti mentéseket 24 óráig, a napi mentéseket egy hétig, a heti mentéseket pedig addig őrzi meg, amíg hely van a külső vinyón, bármikor visszahozhatod akármelyik állapotát a package-nek. De nem valószínű, hogy az összes fotód egyszerre sérülne meg.

A másik kérdésem pedig, tegnap kipróbáltam, hogy becopyztam egy albumot iPhotoba, viszont ha módosítok a képen iPhoto-val, megduplázza a fotót, kvázi az original könyvtárban is benne marad, és a modified-be is bekerül, ez kicsit megnöveli a tárterületét a package-nak. Én csináltam valamit rosszul?

Nem, ez így működik, nem tudok róla, hogy ki lehetne törölni az eredetit. (iPhoto-n belül)

lakospeter

lakospeter
Csatlakozva  13-04-2007

22 August 2008 16:09

törölve

xchrisss

xchrisss
Csatlakozva  26-07-2007

22 August 2008 18:59

Így már világosabb a dolog. Valahogy a sok év Windows-ozás után nehezen áll át az agyam ilyesmikre. Az iPhotoban a módosítások duplikálódását viszont nem nagyon értem, miért jó így.

Köszönöm a kimerítő és korrekt válaszokat. Azt hiszem nem bonyolítom tovább az életem importálásokkal…:)

Czo

Czo
Az összes posztok száma:  1644
Csatlakozva  02-09-2005

22 August 2008 19:26

a modositasok nem duplilkalodnak. ha modositasz 1 kepet, megmarad az eredeti, hogy barmikor vissza tudj ra terni.

bbalu

bbalu
Az összes posztok száma:  268
Csatlakozva  07-06-2005

31 August 2008 10:39

Sziasztok!

Mac Mini tárhelykapacitása igencsak véges, az iPhoto könyvtáram pedig rohamosan növekszik.
Melyik megoldás a jobb:
- külső firewire lemez és arra tölteni a könyvtárat.
- külső USB2.0 lemez és arra tölteni a könyvtárat
- kimenteni DVD-re, de akkor ki tudja mi lesz a fotókkal, és szerkeszteni is nehezebb…
- abbahagyni a fotózást…. :)
Jelenleg 60 gigabyte-os az iPhoto könyvtár, és rákaptam a raw fotózásra, mert sokkal jobb a minőség.
Szóval hogyan bővíthetném a tárkapacitást? azt vettem észre, hogy a firewire csatlakozós külső lemezen is sokkal lassabb jönnek be a fotók.

sityak

sityak
Az összes posztok száma:  3019
Csatlakozva  24-04-2006

31 August 2008 14:05

esetleg kicserélni a belső HDD-t

trixi_lw

trixi_lw
Az összes posztok száma:  1132
Csatlakozva  04-10-2007

31 August 2008 15:48

Raw-at ki tudod használni iPhoton belül? Csak mert szerintem iPhoto nem kínál sok lehetőséget Raw feldolgozásra.
Na szóval nekem USB 2 külső vinyóm van (WD) és arról komolyan dolgozni nem ajánlatos, legalábbis nekem nem vált be. Nagyon jó adattárolásra, gyorsan is lehet másolgatni, de lényegesen belassul a gép ha arról akarom olvasni a képeket. Szóval inkább FW irányba menjél vagy egy egyszerű belső vinyó csere, ahogy sityak is írta.
Pl. Users, 250 Gb Sata HDD: br. 16500 Ft - http://www.users.hu/termekek/11117/Samsung+3ev+gar+250GB-SATA+2_5+HM250JI+5400RPM+8MB+Cache

bbalu

bbalu
Csatlakozva  07-06-2005

10 September 2008 01:32

Köszönöm az infókat, egyelőre maradtam a külső firewire háznál, abban most egy 160 gigás vinyó van, a miniben meg az alap 120 giga.

A RAW formátumot nagyon nem szerkesztettem még az iphoto-ban, azt külső szoftverrel teszem. az iPhoto viszont remek nézegető a nézegetésre.
Döbbenetes a különbség a jpeg és a Raw között, a gond csak az, hogy miként lehet kezelni és bármikor visszanézni heti 300-500 új képkockát?
Mi a jó megoldás?
Vagy nincs megoldás? ki kell írni a képeket napokra lebontva mappába rendezve és kész?

petnekiabel

petnekiabel
Csatlakozva  24-01-2006

10 September 2008 03:46

Neked nem Aperture kell inkább? A fotósok úgyis megmondják, de mintha az jobb volna az ilyen nagyüzemi dolgokra.

DrB

DrB
Az összes posztok száma:  783
Csatlakozva  05-11-2006

10 September 2008 09:08

Mindenki másképp csinálja. :)))

Nekem egy FireWire800-as házban van két identikus vinyó Raid1-be kötve. Ezen vannak a fotóim (Nikon rawok és a kész JPEG-ek) dátum-esemény szerint elnevezett könyvtárakban. A Nikon megfelelő szoftvereit (Nikon ViewNX és CaptureNX) használom képnézegetésre, katalogizálásra és raw szerkesztésre. Minden művelet a képekkel ezen a külső Raid-1 tömbön történik. Ha nem gyártó specifikus programot szeretnél használni, akkor a mindkét platformon (OSX és WIndows) futó Adobe Lightroomot vagy az Apple saját software-ét, az Aperture-t használják a legtöbben. Ezek alkalmasak mind katalogizálásra, szerkesztésre, nézegetésre, stb.

Talán érdemes itt is feltenned a kérdésedet:
http://beszeljukmac.com/index.php/forums/viewthread/30248/P700/

bbalu

bbalu
Csatlakozva  07-06-2005

10 September 2008 09:14

Az Aperture-t is próbáltam, szerkesztés szempontjából jó, itt az elsődleges probléma a tárhely mérete volt, mert legalább 1 évre visszamenőleg meg szerettem volna tartani a képeket.
Valószínű bele kell nyugodnom, hogy sok képet egyszerre nem lehet az iPhoto-ban tárolni, csak a kiválogatott albumok maradhatnak, a többi meg megy az archívumba.

bbalu

bbalu
Csatlakozva  07-06-2005

10 September 2008 09:24

DrB! Köszi,
Azt hittem mindenki más alszik rajtam kívül.
Korábban én is a dátum és esemény szerinti mappába rendezést csináltam, azt hiszem vissza is térek erre.
Ez a Raid-es tároló mekkora helyet foglal? milyen kapacitású?
A képek archiválásához az is nagy segítség lenne, ha a kép készítésének pontos dátuma és ideje megegyezne a fájl adataival, azonban az iPhoto-ba importálás után az eredeti adatok már csak a kép infóban marad meg.
Tehát van-e valami módszer arra, hogy a kép dátuma ne a gépre importálás, hanem a tényleges készítés idejét mutassa?

DrB

DrB
Csatlakozva  05-11-2006

10 September 2008 14:04

bbalu - 10 September 2008 09:24 AM

DrB! Köszi,
Azt hittem mindenki más alszik rajtam kívül.
Korábban én is a dátum és esemény szerinti mappába rendezést csináltam, azt hiszem vissza is térek erre.
Ez a Raid-es tároló mekkora helyet foglal? milyen kapacitású?
A képek archiválásához az is nagy segítség lenne, ha a kép készítésének pontos dátuma és ideje megegyezne a fájl adataival, azonban az iPhoto-ba importálás után az eredeti adatok már csak a kép infóban marad meg.
Tehát van-e valami módszer arra, hogy a kép dátuma ne a gépre importálás, hanem a tényleges készítés idejét mutassa?

A Raid variációkról pl. itt találsz bővebb infót: http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

Nem vagyok a szakértője, de röviden a Raid-1 lényege az adatbiztonság növelése. Nálam két 320GB-os HDD van egy dupla férőhelyes külső házban. Az OSX Disk Utilityével csináltam belőlük Raid-1 tömböt. Ezt a rendszer 320GB-os vinyónak ismeri fel, azaz az össz kapacitás felének. Ugyanis, bármit másolsz a Raid-1 tömbre, az automatikusan rákerül mindkét vinyóra, tükröződnek. Ha valamit törölsz, az törlődik mindkettőről. Így, ha az egyik tönkremegy, a másikon megmaradnak az adataid.

Külön vettem egy külső házat és a két vinyót, majd összeraktam. De ezeket készen is megkapod. Sőt, jobb, biztosabb megoldás a hardware-s Raid-et tudó külső ház. Az elérhető kapacitás is, gondolom, már a terabyte-os tartományban van. Ebben nem tudok igazán tanácsot adni, de biztos lesz itt, aki igen. Van pár Raid-del foglalkozó topik is.

Pont a napokban gondolkodtam el én is, jobb lenne, ha a fotó file-ok dátuma a fotó készítésének dátuma maradna a szerkesztések ellenére. Barátom említette, létezik ilyen software, de még nem jártam utána. Ha valakinek van tuti megoldása, örülnék, ha megírná.

DrB

DrB
Csatlakozva  05-11-2006

10 September 2008 14:22

A fotók tárolásához még pár szó. Az iPhoto Libraryt kiteheted arra a külső vinyóra is, amit a fotóid tárolására használnál. Bár nincs vele tapasztalatom, ilyenkor belassul-e? Feltételezem, FireWire 800 esetén ez nem gond.

A külső Raid-1-es HDD tömbön kívűl még egy helyre “elmentem” a végső, teljes méretű JPEG-eket, az online fotóalbumomba (zenfolio.com). Ezt a szolgáltatást használom a családdal, barátokkal való képmegosztáshoz és egyben biztonsági tárhelynek is. A méretkorlát egy képre 10MB. A 12MP-es D300 teljes méretű raw képei feldolgozás, majd JPEG-be konvertálás után is 99%-ban ezalatt vannak. Minden info (Exif, IPTC, stb.) megmarad. Az egyes albumaidat akár külön-külön jelszóval levédheted. Így azokat a fotóidat is feltöltheted, tárolhatod, amiket csak magadnak akarsz megőrizni.

Mackedvel

Mackedvel
Az összes posztok száma:  11
Csatlakozva  09-01-2007

10 September 2008 14:40

Sziasztok!
Az alábbi témában szeretném a segitségeteket kérni:

Az iPhotoban lévő képeket hogyan lehet ritkitani?
Van vagy 8-10ezer kép benne, és elég sok duplán, sőt triplán is előfordul. Manuálisan elég nehéz őket kiszedegetni, mivel különböző albumokban vannak. van valamilyen program erre? Egyszer a fórumban találtam egyet, de ha jól emlékszem az csak az iPhoto 6-os verziójával foglalkozik.

Gurti

Gurti
Csatlakozva  28-03-2006

10 September 2008 19:08

DrB - 10 September 2008 02:22 PM

A fotók tárolásához még pár szó. Az iPhoto Libraryt kiteheted arra a külső vinyóra is, amit a fotóid tárolására használnál. Bár nincs vele tapasztalatom, ilyenkor belassul-e? Feltételezem, FireWire 800 esetén ez nem gond.

Kicsit lassabbá válik, de nem vészes, meg nekem még PPC-s minim van 1,25-ös…
szóval egy firewire külső vinyón egy inteles mac-en szépen muzsikálhat…

pasztiz

pasztiz
Az összes posztok száma:  66
Csatlakozva  26-11-2007

18 December 2008 14:01

Sziasztok!
iPhoto package-vel kapcsolatban lenne kérdésem. A fotókat én előre könyvtárba rendezem, és importnál nem másolom be őket az iPhoto library-be. Mégis van egy Modified nevű könyvtár, ami tele van eredeti méretű képekkel. Én nem módosítottam a képeket. Kipróbáltam, és import után rögtön megjelenik benne néhány kép. Nem az összes képet rakja be, csak néhányat. Ez miért van?

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0