[OFFtopik] Fotózásról mindenféle

debaj

debaj
Az összes posztok száma:  2831
Csatlakozva  16-12-2007

29 April 2010 00:54

EDM - 28 April 2010 11:29 PM

Vagyis kicsik, halkak és nem vagy rákényszerítve egy dslr-re ha jobb minőségű képet akarsz.

Egyébként ha lenne rá keretem, szó nélkül cserélném az Oly E510-et egy E-P1-re, nekem iszonyatosan tetszik a kütyü, mind képminőségben, mind dizájnban.

fotóháber

fotóháber
Az összes posztok száma:  537
Csatlakozva  01-05-2008

29 April 2010 01:15

Szívesen látom bármelyikőtöket május 14-én 18 órakor a Várban, a Nemzeti Táncszínházban, fény-kép kiállításom megnyitóján. A téma Barcelona, ennek megfelelően igyekszem egy kis spanyol hangulatot csempészni az estébe. Akit érdekel - hajrá! Természetesen spanyol borokkal várok mindenkit!

mekrefel!

mekrefel!
Az összes posztok száma:  611
Csatlakozva  15-12-2005

29 April 2010 04:05

Lesznek spanyol csajok is? Különben nem érdekel!
;)

fotóháber

fotóháber
Csatlakozva  01-05-2008

29 April 2010 11:03

mekrefel! - 29 April 2010 04:05 AM

Lesznek spanyol csajok is? Különben nem érdekel!
;)

Spanyolok nem, de magyarokból nem kevés :-)

gabor.szantai

gabor.szantai
Az összes posztok száma:  2147
Csatlakozva  15-12-2007

30 April 2010 14:56
Neo19

Neo19
Az összes posztok száma:  3222
Csatlakozva  19-08-2006

30 April 2010 15:06

gabor.szantai - 30 April 2010 02:56 PM

PS CS5 trial:
https://www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?product=photoshop

örök hála:)

gabor.szantai

gabor.szantai
Az összes posztok száma:  2147
Csatlakozva  15-12-2007

30 April 2010 15:11

Windowsra mar van ‘nem-30napos-ingyenes-verzio’ is, termeszetesen…^^

The Last Boy Scout

The Last Boy Scout
Az összes posztok száma:  7062
Csatlakozva  09-07-2005

30 April 2010 15:17

gabor.szantai - 30 April 2010 03:11 PM

Merre? Csekkolnám. Aztán majd mesélek ;)

Neo19

Neo19
Az összes posztok száma:  3222
Csatlakozva  19-08-2006

30 April 2010 15:19

EDM - 30 April 2010 03:17 PM

EDM: természetesen ez nem ide való téma:) Sztem magad is megtalálod:)

The Last Boy Scout

The Last Boy Scout
Csatlakozva  09-07-2005

30 April 2010 15:36

Neo19 - 30 April 2010 03:19 PM
EDM - 30 April 2010 03:17 PM

EDM: természetesen ez nem ide való téma:) Sztem magad is megtalálod:)

Természetesen nem is úgy gondoltam, hogy biggyessze be ide világ csúfságára, a látszatra mégiscsak adni kell ;)

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

01 May 2010 01:11

Egy kis olvasnivaló (nem csak) a hétvégére! Egy cikk a stúdióvakukról, amit Richter úr (a Hensel volt főmérnöke, ma a Richter vakukat gyártó cég tulajdonosa) egyik német fórumon talált stúdióvaku-vételi tanácsadó kommentje ihletett:

http://www.fotoskepzo.hu/blog.php?post=11

vAfotóriporter

vAfotóriporter
Az összes posztok száma:  1526
Csatlakozva  26-11-2006

02 May 2010 15:39

Talán nem nagyon off, és remélem legalább néhány alma logó fotózásáig megihlet valakit:
Örökítsétek meg a pillanatpt a New York times globális kezdeményezésével

Készítsetek 1 fotót, akárhol vagytok is ma 17 órakor, és küldjétek el a New York times globális mozaikjába!

debaj

debaj
Csatlakozva  16-12-2007

02 May 2010 23:57

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

03 May 2010 04:58

Akkor ezennel meghirdetem a Budapesti Időket!

Készítsen mindenki egy fotót, mondjuk, november 17-én, azaz Budapest születésnapján, Budapestről. És küldje el nekem, ide, a címemre! Én meg aztán majd jól megóvom a jogait is mindenestől (amiket persze már átadott nekem), mielőtt learatom a – remélhetőleg – dollármilliókban mérhető babérokat is.

Na, rajta! Várom az alkotásokat!

The Last Boy Scout

The Last Boy Scout
Csatlakozva  09-07-2005

03 May 2010 15:27

mekrefel! - 03 May 2010 04:58 AM

Készítsen mindenki egy fotót, mondjuk, november 17-én, azaz Budapest születésnapján, Budapestről. És küldje el nekem, ide, a címemre! Én meg aztán majd jól megóvom a jogait is mindenestől (amiket persze már átadott nekem), mielőtt learatom a – remélhetőleg – dollármilliókban mérhető babérokat is.

Én meg csak egyszerűen lusta voltam :)

debaj

debaj
Csatlakozva  16-12-2007

03 May 2010 16:21

mekrefel! - 03 May 2010 04:58 AM

Végülis ez is egy nézőpont. Én játszottam egy jót, azt meg leszarom, hogy ki mit gazdagszik rajta, ha véletlenül ez a kép hozná meg a durranást, úgyis ott a RAW. :)

htomi

htomi
Az összes posztok száma:  1851
Csatlakozva  11-06-2006

03 May 2010 16:44

3 év garancia a Nikon tükörreflexeseire.
http://pixinfo.com/hirek/2010-04-30_272714

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

04 May 2010 05:14

debaj:
Ne szívd mellre, nem neked szólt! Csak néha kiakadok az amerikai stílusú “mi csak teérted vagyunk” propagandán, miközben nyilvánvaló, hogy mi vagyunk az utolsó szempont egy ilyen akcióban. Itt is kilóg a lóláb: A New York Times komoly gondokban van az internet terjedése miatt, komolyan csökkennek a bevételeik, így ki kell találni vmi “mindenkit megmozgatót”.

A linkelt blogon írja a szerző:
“Deklarálják, hogy a szerzők hiánytalanul megőrzik szerzői jogaikat a beküldött képek felett. Egyedül arra jogosítják fel a kezdeményezést elindító New York Times-t, hogy reprodukálja azokat.”

Tehát, magyarul az amúgy is elvehetetlen jogot – ti. az képalkotói, azaz tulajdonjogot – nem veszik el (húhá! dekirály!), de azt, amiből egyébként pénzt lehet csinálni, azaz a felhasználói jogot viszont: minő csoda, igen! És mit csinálnak ebből a kedves amcsik?
Pénzt! Naná!
Na, én ebben nem vagyok partner.
Ha azt mondják: hogy nézd hülye proli, visszaosztunk neked ennyit meg ennyit (legyen az akár csak pár dollár, de kapjak vmit a haszonból), akkor azt mondom, ez korrekt.
De így nem!

Tudom, hogy van, akinek ez a játék (mármint a NYT akciója) örömet okoz, de nekem valahogy nem jön be az a “együtt a világgal” stílusú, leginkább a kommunista propagandára emlékeztető megmozdulás.

Viszont ez a Budapest Nap nem egy hülyeség, most tényleg nem azért, mert én találtam ki! ;)
Van elég felkészülési idő, a képek is sokkal kisebb területről jönnének, tehát sokkal jobban értelmezhetők, nyomonkövethetők, megfoghatók lennének.

atomtenger:
Úgyhogy már csak ezért is köszönöm, hogy belinkelted az akciót!

debaj

debaj
Csatlakozva  16-12-2007

04 May 2010 15:22

mekrefel! - 04 May 2010 05:14 AM

debaj:
Ne szívd mellre, nem neked szólt! Csak néha kiakadok az amerikai stílusú “mi csak teérted vagyunk” propagandán, miközben nyilvánvaló, hogy mi vagyunk az utolsó szempont egy ilyen akcióban. Itt is kilóg a lóláb: A New York Times komoly gondokban van az internet terjedése miatt, komolyan csökkennek a bevételeik, így ki kell találni vmi “mindenkit megmozgatót”.

Nyilván. És? Az én munkám is több bevételt hoz a cégnek, mint amennyit visszaosztanak belőle, mégsem visítozok, hogy rajtam nyerészkednek. Ebben az országban tényleg ilyen kevesen maradtunk, akik anélkül tudnak játszani, hogy egyből a másik zsebében kezdenének el turkálni, meg nyilvánvaló hátsó szándékot, trükköket keresni, és a végén, mintegy levonva a konzekvenciákat, még egy jót kommunistázni is?

The Last Boy Scout

The Last Boy Scout
Csatlakozva  09-07-2005

04 May 2010 21:50

Debaj, te még fiatal vagy, neked az ilyesmi még csak játék. Majd pár év múlva már neked is herótod lesz attól, hogy mindenki csak ingyen akar dolgoztatni sumák indokokkal, pénzt akar keresni rajtad minden munka nélkül, vagy egyszerűen csak megpróbál lehúzni. És amikor majd azt látod, hogy az ilyen sumák geciknek jól megy, te meg hónapról hónapra élsz, akkor majd neked is bevérzik a szemed egy ilyen “játékfelhívás” láttán :)

debaj

debaj
Csatlakozva  16-12-2007

05 May 2010 01:11

Akkor nem én vagyok fiatal, ti vagytok megkeseredett vén petrencésrudak. :) Mindenesetre nekem attól van herótom, hogy minden egyes alkalommal akad valaki, aki feláll, és rámutat, hogy meg ne mozduljatok, mert pénzkeresés fog történni a károtokra, mert jól jegyezzétek meg, feleim, ha ő jól jár, ti meg nem láttok belőle egy fityinget sem, az biza lehúzás, és egytől öt évig terjedő tarkónlövéssel büntetendő.

A sumák geciségről meg annyit, hogy valószínűleg csak a legnaivabbaknak nem világos, hogy nem azért csinálták ezt a cuccot, mert odavannak egy kiadós mókáért. De ez olyan, mint amikor valaki csendben kisurran a megbeszélésről, aztán valaki feláll, és bejelenti, hogy bizony mondom néktek, szarni ment, majd még utána büszke is rá, hogy mennyire átlátja az univerzum összefüggéseit, és mennyire jól tette, hogy tudásmorzsáit szétszórta a tudatlanok között.

Tzupi

Tzupi
Az összes posztok száma:  1599
Csatlakozva  24-12-2008

05 May 2010 01:26

debaj - 05 May 2010 01:11 AM

De ez olyan, mint amikor valaki csendben kisurran a megbeszélésről, aztán valaki feláll, és bejelenti, hogy bizony mondom néktek, szarni ment, majd még utána büszke is rá, hogy mennyire átlátja az univerzum összefüggéseit, és mennyire jól tette, hogy tudásmorzsáit szétszórta a tudatlanok között.

:DDD

The Last Boy Scout

The Last Boy Scout
Csatlakozva  09-07-2005

05 May 2010 01:57

debaj - 05 May 2010 01:11 AM

Akkor nem én vagyok fiatal, ti vagytok megkeseredett vén petrencésrudak. :) Mindenesetre nekem attól van herótom, hogy minden egyes alkalommal akad valaki, aki feláll, és rámutat, hogy meg ne mozduljatok, mert pénzkeresés fog történni a károtokra, mert jól jegyezzétek meg, feleim, ha ő jól jár, ti meg nem láttok belőle egy fityinget sem, az biza lehúzás, és egytől öt évig terjedő tarkónlövéssel büntetendő.

A sumák geciségről meg annyit, hogy valószínűleg csak a legnaivabbaknak nem világos, hogy nem azért csinálták ezt a cuccot, mert odavannak egy kiadós mókáért. De ez olyan, mint amikor valaki csendben kisurran a megbeszélésről, aztán valaki feláll, és bejelenti, hogy bizony mondom néktek, szarni ment, majd még utána büszke is rá, hogy mennyire átlátja az univerzum összefüggéseit, és mennyire jól tette, hogy tudásmorzsáit szétszórta a tudatlanok között.

Nem erre akartam kilyukadni, hanem arra, hogy a sok tapasztalat után nem nagyon a játékot látod egy ilyen akcióban (sem), és egyáltalán nem az anyagiak miatt. Tudod inkább olyan ez, mint a kerítésfestés a Tom Sawyer-ban, ha olvastad (vagy megnézted filmen).

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

05 May 2010 03:30

debaj:
Nagyon magadra vetted, pedig írtam, hogy nem neked szántam a kritikámat! ;)

Szóval, igazából nekem is az az álláspontom, mint EDM-é, ebből a szempontból nem “vén petrencésrúd” vagyok, hanem tapasztalt ember, akinek elege van abból, hogy mások rajta élősködnek, viszonzásul meg nem kap semmit sem, ráadásul még hülyének is nézik.

Fotósként sem értek egyet az ilyenfajta “képgyűjtési” módokkal, de mint volt lapkiadó is kifejezetten károsnak tartom. Ha egy kiadónak képre van szüksége, akkor fizesse meg a fotóst. Ez ilyen egyszerű. Mint ahogy ha autószerelőre van szükségem, akkor sem írok ki egy pályázatot, hogy milyen jó lenne, ha megjavítanátok a kocsimat, majd kaptok ajándékot, hanem elmegyek egy autószerelőhöz és kifizetem a munkáját.
Mi is gondolkodtunk annak idején ilyen akción, de aztán elvetettük.
Viszont sokan meglépik és ez joggal riasztja el a lelkes fotóamatőröket, lásd a pár évvel ezelőtti egyik tárhelyszolgáltató (nem tudom pontosan a nevüket, a Victor Hugó utcában vannak) pályázatát, ahol annak lejárta után az összes fotó kikerül eladásra a szolgáltató által akkor indított fotóügynökség honlapjára. Persze, a pályázás feltétele volt az, hogy lemondtak minden jogról a fotósok (mint a New York Times-nál). Volt is felháborodás utána.
De ez sem rossz:
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=80954023&t=9040286

Nagyon sok kiadó alkalmazza ezt a módszert: nincs elég fotón, vagy pénzünk fotóra? Írjunk ki egy pályázatot, a díjakat adják a szponzorok, a feltételek közé meg beírjuk, hogy azzal, hogy elküldted a képet, lemondasz minden jogodról – mindjárt lesz több száz, ezer _ingyen_ képünk és nem kell az MTI-nek/fotósnak fizetni. És ezt sokan egyáltalán nem látják (nem mindenki olyan okos, hogy tudja: a főnök wc-re megy! ;) ), és tényleg örülnek, ha megjelenik a képük. Csak éppen nincs ott a nevük. Innen meg semmit nem ér az egész.

Persze, van akinek ez jó, meg szórakozás, meg öröm, csak az se legyen már probléma, ha viszont feláll vki és azt mondja, hogy töke van a menyasszonynak!
Engem se zavar, ha te ingyen dolgozol valakinek, aki aztán pénzért továbbadja a munkádat. Ha neked ez örömöt jelent hát élj boldogan! ;)

(Off: A kommunistázást nem értem, hiszen történelmi tényt írtam le, ideológiai vonatkozásban. De ezzel meg aztán végképp nem akarok vitát indítani!)

debaj

debaj
Csatlakozva  16-12-2007

05 May 2010 04:14

mekrefel! - 05 May 2010 03:30 AM

Persze, van akinek ez jó, meg szórakozás, meg öröm, csak az se legyen már probléma, ha viszont feláll vki és azt mondja, hogy töke van a menyasszonynak!

Én nem ezen kaptam fel a vizet, hanem azon, hogy itthon lassan népsporttá válik a szoknyaemelgetés, hogy egyetlen tökös menyasszony se maradjon felemlegetés nélkül. Nem tagadom, rengeteg olyan eset van, amikor csak az ingyen kép reményében írnak ki egy fotópályázatot, és ezt nem is nagyon próbálják leplezni. Fotópályázatokra nem is szoktam képet küldeni, mert ott még azt is előírják sokszor, hogy saját költségemen hívassak egy harmincszor negyvenest, és bátran küldjem nekik. Ebben viszont még mindig nem érzem azt a szemtelen lehúzást, amire te célozgattál még a “vitaindítóban”. Persze lehet, hogy meg fog változni a véleményem, amikor már nem hobbiként tekintek a fotózásra, oda viszont nem szeretnék eljutni.

Hd
Az összes posztok száma:  2717
Csatlakozva  13-05-2004

05 May 2010 06:09

Szerintem ezzel a palyazattal semmi baj nincs, akinek nem tetszenek a kiirasban kozolt feltetelek, az “bojkottalja”, azaz ne kuldjon kepet. Ez ilyen egyszeru.
Ennyi erovel ide sem kellene irnotok, mert pl. ez az oldal is a felhasznalok altal szolgaltatott tartalombol el…

vAfotóriporter

vAfotóriporter
Csatlakozva  26-11-2006

05 May 2010 13:28

Szerintem jelen esetben túllihegitek a dolgot, de tetszik az álláspontotok. Egyetértek vele, hogy nagyon sokan és nagyon sokan igen undorítóan nyúlnak le képeket hasonló pályázatokkal. Talán a linkelt blogon nem volt kellően hangsúlyozva, de a NY Times egyáltalán nem korlátlanul kéri a közlés jogát, hanem kifejezetten csak ennek a kezdeményezésnek a közléséhez, illetve a vele kapcsolatos említésekhez: “You are agreeing that we can use your submission on Lens, the photojournalism blog of The New York Times, and in the online and print version of the New York Times promoting or referring to the Lens post.”

A NY Times tényleg nem áll jól piacilag, ahogy egyetlen lap sem, és nyilván ez a kezdeményezés minimum részben arról szól, hogy újabb potenciális olvasókkal ismertessék meg a lapot.
Viszont azt nem gondolhatjátok teljesen komolyan, hogy a világ egyik legnagyobb lapja, aminek legalább 3-4 nemzetközi hírügynökség szállít naprakész és komoly minőségű fotót, inkább szeretne egy ilyen egyszeri amatőr akció anyagaiból halászgatni, hogy spóroljon.

A nálunk divatos mindenféle tematikus marketing pályázatok jók ilyesmire, meg a legyetek a lap amatőr riporterei címszavú képgyűjtések is. De ez szerintem tényleg nem erről szólt a NY Timesnál.

fotóháber

fotóháber
Csatlakozva  01-05-2008

05 May 2010 14:27

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

htomi

htomi
Az összes posztok száma:  1851
Csatlakozva  11-06-2006

05 May 2010 19:59

Adobe Lens Profile Creator
http://pixinfo.com/hirek/2010-05-05_272720

“Az ingyenes kiegészítő három fő optikai karakterisztika felvételére alkalmas:

* laterális kromatikus aberráció
  * geometriai torzítás
  * peremsötétedés

A karakterisztika felvételéhez fekete-fehér (sakktáblához hasonló) ábra fotózására lesz szükség, melyeket majd a Lens Profile Creator elemez, s hozza létre belőlük a szükséges profilt.”

The Last Boy Scout

The Last Boy Scout
Csatlakozva  09-07-2005

05 May 2010 23:21

Hd - 05 May 2010 06:09 AM

Szerintem ezzel a palyazattal semmi baj nincs, akinek nem tetszenek a kiirasban kozolt feltetelek, az “bojkottalja”, azaz ne kuldjon kepet. Ez ilyen egyszeru.
Ennyi erovel ide sem kellene irnotok, mert pl. ez az oldal is a felhasznalok altal szolgaltatott tartalombol el…

Egyszer régen asszem a spottr-hu-n írtam egy magyar, kimondottan képgyűjtő pályázat kapcsán, hogy legalább ők ne terjesszék már ezeket a szarokat. Hát szép flém lett belőle :)
Sokan jöttek azzal hogy milyen jó bemutatkozási, megjelenési lehetőség fiatal fotósoknak, és nem értették meg, hogy rajtuk kívül senki nem fogja tudni, hogy azt a képet ő készítette, mert nem lesz ott a neve.

vAfotóriporter

vAfotóriporter
Csatlakozva  26-11-2006

05 May 2010 23:55

EDM: Teljesen igazad van abban, hogy a kutya nem nézi a nevet. A motiváció a nagyon fontos kérdés. Aki azért publikál valahol, mert odaírják a nevét (gyakori ajánlat sajnos), az tévedésben él, és hiú ábrándokért hagyja kihasználni magát.
Viszont ebben a NY Times mókában sosem volt úgy, hogy azért vegyen részt valaki, mert a neve ott lesz. Hanem mert jó móka lesz a végeredményt látni, hogy olyan sok felé mi minden történt egyetlen pillanatban. Engem ez motivált a résztvételben is, és a népszerűsítésében is.

A lejmolós pályázatokban igazad van, és szívesen olvasnám a Spottr-es írásodat is, ha beinkelnéd, hogy itt is flémeljünk egy kicsit miatta…
,-)))

Hd
Csatlakozva  13-05-2004

06 May 2010 01:16

atomtenger - 05 May 2010 11:55 PM

EDM: Teljesen igazad van abban, hogy a kutya nem nézi a nevet. A motiváció a nagyon fontos kérdés. Aki azért publikál valahol, mert odaírják a nevét (gyakori ajánlat sajnos), az tévedésben él, és hiú ábrándokért hagyja kihasználni magát.
Viszont ebben a NY Times mókában sosem volt úgy, hogy azért vegyen részt valaki, mert a neve ott lesz. Hanem mert jó móka lesz a végeredményt látni, hogy olyan sok felé mi minden történt egyetlen pillanatban. Engem ez motivált a résztvételben is, és a népszerűsítésében is….

Igen, biztosan vannak “képgyűjtő” pályázatok is, de szerintem a NYT esetében nem erről volt szó. Egyszerűen csak poén.

Általánosságban meg azért mondtam amit mondtam, mert az utóbi pár évben teljesen felborult a klasszikus szerzői jogi struktúra, tulajdonképpen az egész net, és a sokmilliárdos hasznot termelő cégek mind a felhasználók által összedobott tartalomból élnek (közösségi oldalak, Google, szakmai fórumok, stb.).

Bizonyos jogokról önként lemondunk, más jogokat meg megtartunk. Mások információit, szellemi termékét használjuk, és időnként mi magunk ugyan így ezt-azt megosztunk másokkal. Ez van. Nem lehet mindent jogvédett műként kezelni, és a tudásodat, tapasztalatodat mindig pénzre váltani (maradva a Mac-nél, a BeszMac helyett lehetne pl. fizetős tanácsadó szolgálattal próbálkozni, ahol egy emeltdíjas sms-ért cserébe eláruljuk a swichernek, hogy hol van a kukac a Mac-en, de nem hiszem, hogy nagy biznyic lenne… :))))

Egyébként meg nem hiszem, hogy bármelyik online vagy offline sajtótermék kiemelt helyen vagy címlapon hozott volna pályázaton “gyűjtött” képet.
Ráadásul mivel a képügynökségek hihetetlen olcsón szolgáltatnak jogtiszta képeket, egyszerűen nem is lenne realitása a kétes eredetű fotók felhasználásának a komolyabb médiában.

Hd
Csatlakozva  13-05-2004

06 May 2010 01:18

htomi - 05 May 2010 07:59 PM

Adobe Lens Profile Creator
http://pixinfo.com/hirek/2010-05-05_272720

“Az ingyenes kiegészítő három fő optikai karakterisztika felvételére alkalmas:

* laterális kromatikus aberráció
  * geometriai torzítás
  * peremsötétedés

A karakterisztika felvételéhez fekete-fehér (sakktáblához hasonló) ábra fotózására lesz szükség, melyeket majd a Lens Profile Creator elemez, s hozza létre belőlük a szükséges profilt.”

Köszi! Azt nem értem, hogy ez miért nincs benne évek óta a LR/AP-ben, vagy akár magában a kamerában…

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

06 May 2010 04:00

A NYT témához (még mindig):
Nagyon örülök, ha valaki össze akarja fogni a fotós társadalmat és ennek megfelelő ötlettel áll elő. Nekem a NYT feltételei nem tetszettek, ennyi az egész. Mindenki máshogy látja a világot – én így. Nekem fontos az, hogy az általam készített képet mindig és mindenhol nekem tulajdonítsák. Nem azért, mert hülye önző f@sz vagyok, hanem mert ez a minimum, amit megérdemlek, még ha rossz is a képem. Én az egész szerzői jogi problémát így fogom fel. Oké, lopjátok el a képemet, használjátok fel a honlapotokon. CSAK írjátok oda a nevemet mellé! Ennyi. Az esetemben ez 12 karaktert jelent. Ha erre sem hajlandó valaki, bármilyen okból, akkor ne használja a képemet, mert ez innen kezdve LOPÁS.

Hd, atomtenger: ti összemossátok az ipari és a hétköznapi, azaz a nagytételes és a kistételes vagy egyszeri felhasználókat. Ha egy blogban valaki leközli a képemet, nem érdekel. De ha egy NYT, azaz A New York Times, kiír egy jópofa pályázatot, akkor már mindjárt máshogy nézem az egészet. És ekkor már érdekel az, hogy mire használják a képemet, ugyanis ekkor már minimum sokszázmillióan lát(hat)ják azt. Míg az előbb említett blogban max. pár ezren. Szóval nem ugyanaz a súlycsoport és ez az, ami miatt írtam ez eddigieket is.
A NYT egy profi médium, illetve média, pont ezért várom el tőle, hogy ne nézzen hülyének. Már az, hogy a fotómat a saját köreikben/cégeikben használják fel, engem akár több ezer dolláros kárral sújthatnak. Ez persze nem ilyen egyszerű, de ez a lényeg.
Szóval, ha komolyan vesznek, én is komolyan veszem őket. Ennyi.

vAfotóriporter

vAfotóriporter
Csatlakozva  26-11-2006

06 May 2010 13:22

Hd - 06 May 2010 01:16 AM

Igen, biztosan vannak “képgyűjtő” pályázatok is, de szerintem a NYT esetében nem erről volt szó. Egyszerűen csak poén.

Egyetértek.

Általánosságban meg azért mondtam amit mondtam, mert az utóbi pár évben teljesen felborult a klasszikus szerzői jogi struktúra, tulajdonképpen az egész net, és a sokmilliárdos hasznot termelő cégek mind a felhasználók által összedobott tartalomból élnek (közösségi oldalak, Google, szakmai fórumok, stb.).

Sajnos egyre inkább felborulóban van a klasszikus szerzőjogi struktúra, és ez egyre rosszabb lesz. Ha pedig a ma opensource és “ingyenes” film/szoftver/zene letöltésben felnövő nemzedékek ülnek majd be a törvényhozásokba, akkor drasztikusan átalakul minden.

Egyébként meg nem hiszem, hogy bármelyik online vagy offline sajtótermék kiemelt helyen vagy címlapon hozott volna pályázaton “gyűjtött” képet.
Ráadásul mivel a képügynökségek hihetetlen olcsón szolgáltatnak jogtiszta képeket, egyszerűen nem is lenne realitása a kétes eredetű fotók felhasználásának a komolyabb médiában.

Ebben azért elég naív vagy HD. Bár tény, hogy zömében nem a pályázatos lenyúlások jellemzők. Egy pályázatot meg kell tervezni, elő kell készíteni, be is kell hirdetni, aztán meg feldolgozni, és még akkor sem biztos, hogy értékelhető lesz a színvonala, és használható a beküldött anyag. Ez tematikusan működik, és inkább a kreatívok szokták szeretni, mert van egy koncepció, és ahhoz témára válogatott képek jönnek, csak választani kell köztük.

Sajtóban inkább jellemző, hogy lelkes amatőr “olvasó riportereket” és ingyenmunkásként tartott gyakornokokat alkalmaznak, meg a neten keresgélnek.
Dolgoztam egy pár szerkesztőségben, és sajnos elég sok magyar lapnál él a “nekünk a Google-el van szerződésünk” felkiáltás. Sőt van olyan ismert, nyomtatott lap ma Magyarországon, aminek a külföldi tulajdonosa javasolta, hogy rúgják ki az egész fotó rovatot, mert majd lopják a képeket az újsághoz, és csak azért nem sikerült kivitelezni, mert a magyar vezetés ebbe nem ment bele (persze csak részben a sajátjaik védelme miatt, főleg a szerzőjogi perektől tartva inkább).
Persze mindenhol igyekeznek nem túl feltűnően csinálni, meg ha lehet akkor inkább free stockot és Creative Commons képeket használni, mert az jogszerűen ingyen van. De sajnos nagyon is él ez a megoldás, mert amíg működik, addig meg lehet spórolni az ügynökségi díjakat, és sok kicsi sokra megy mindenkinek.

Ami sokkal jellemzőbb pl, hogy jófej vagy a kedvenc zenekaroddal/színészeddel/sportolóddal/celebeddel, és odaadod nekik a képedet hogy kitegyék magukról a honlapjukra, újságnak meg nincsen képe róluk, mikor megjelenne egy cikk, felmennek a honlapra, jé de jó kép, és az jelenik meg. Mert elérhető és mert ingyen van. Vagy épp a zenekar küldi el a lapnak hasonló megközelítéssel….gyakran a fotós tudta és beleegyezése (sőt gyakran a neve) nélkül.

vAfotóriporter

vAfotóriporter
Csatlakozva  26-11-2006

06 May 2010 13:23

mekrefel! - 06 May 2010 04:00 AM

A NYT témához (még mindig):
Nagyon örülök, ha valaki össze akarja fogni a fotós társadalmat és ennek megfelelő ötlettel áll elő. Nekem a NYT feltételei nem tetszettek, ennyi az egész.
[...]
A NYT egy profi médium, illetve média, pont ezért várom el tőle, hogy ne nézzen hülyének. Már az, hogy a fotómat a saját köreikben/cégeikben használják fel, engem akár több ezer dolláros kárral sújthatnak.

SZERINTEM a NY Times senkit nem ver át ezzel. Raajtuk kívül max a Nat Geonak sikerült volna ekkora léptékben megvalósítani egy ilyen “világszerte örökítsük meg ugyanazt a pillanatot” kezdeményezést. Értem én, hogy egy kisebb blog neked szimpatikusabb, de egy kisebb blog pont ezt a globális célt nem tudta volna elérni, mert nem ér el annyi embert.

Azt meg nem hiszem, hogy visszaélés lenne a képeiddel, hogy pontosan arra használják fel, amire beküldted: hogy része legyen a nagy közös mozaiknak, és ezzel a projekttel kapcsolatban közölhessék. A NY Times ugyanis pontosan erre kérte a képeket, és pontosan erre adtál nekik engedélyt, ha beküldted a képeket (tudom, te nem küldtél be nekik semmit mekrefel).
Nem értem, ezt miért tartod a te hülyére vételednek. Nem úgy mondtál le a jogaidról, hogy bármire használhatják a képeket, csakis a The Moment projekttel kapcsolatban. Persze ha találnak marha jópofa képeket, sztorikat az anyagban, akkor 1-1 cikket is le fognak belőle, hozni, hogy a The Momentre beküldött képek közt lám milyen cuki történetekre bukkantunk. De nem pont ez az értelme egy ilyen pályázatnak?
Egészen biztos, hogy nem ezekkel a képekkel fogják a következő hétben megtölteni a lapot, csak hogy megspóroljanak egy heti hírügynökségi költséget.

Ha pedig visszaélnek, és mégis a hirdetések, vagy általános, a projekthez nem kapcsolódó témák illusztrálására használják fel, akkor melléd állok, és utáljuk együtt őket érte, mert nem ehhez kapták a képeket. De szerintem ilyet nem is akarnak csinálni, és nem is fognak.

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

07 May 2010 07:08

Én nem igazából arra értettem a visszaélést, hogy 3 dollárért adja el a NYT a képeimet a microstock oldalaknak, aztán jót örülnek a vezetők, hogy most mekkora egy hatalmas hasznot hozott nekik a mekrefel (és a több millió hasonló lúzer) fotója (aminek a sarkából előtte jól kitörölték a nevemet). Hanem arra, hogy sok kicsi sokra megy alapon, kapnak több millió fotót ingyen, amiből aztán egy szép projektet kerekítenek (ennek csak a vázát adják ők, a lényeget meg a több millió olvasó – teljesen ingyen!), amikhez a fotók már _komoly_ értéket csatolnak: megnövekedett olvasottság, az ebből származó reklámbevételek, drágább hirdetési környezet, promók, stb. Ebből az akciójukból kihoznak egy rakás pénzt, majd odaírják mellé, hogy ez a NYT projektje (szóval itt már kisajátítják az elismerést) és örülnek, hogy milyen sok pénz jött be, meg büszkék magukra. Csak ekkor már rám nem gondol senki, a nevemet nem említik sehol, rám nem büszke senki, nekem nem köszön meg senki semmit, csak egy porszem vagyok a gépezetben az egyetlen fotómmal.
Nekem meg nincs kedvem porszemnek lenni egy gépezetben.

Egyébként semmi bajom az ilyen összefogásokkal, csak legyen legalább felismerhető, kézzelfogható és elismerve benne minden egyén – ha már a haszonból nem részesül. Szerintem egy így korrekt.

vAfotóriporter

vAfotóriporter
Csatlakozva  26-11-2006

07 May 2010 07:31

mekrefel! - 07 May 2010 07:08 AM

sok kicsi sokra megy alapon, kapnak több millió fotót ingyen, amiből aztán egy szép projektet kerekítenek (ennek csak a vázát adják ők, a lényeget meg a több millió olvasó – teljesen ingyen!), amikhez a fotók már _komoly_ értéket csatolnak: megnövekedett olvasottság, az ebből származó reklámbevételek, drágább hirdetési környezet, promók, stb. Ebből az akciójukból kihoznak egy rakás pénzt, majd odaírják mellé, hogy ez a NYT projektje (szóval itt már kisajátítják az elismerést) és örülnek, hogy milyen sok pénz jött be, meg büszkék magukra. Csak ekkor már rám nem gondol senki, a nevemet nem említik sehol, rám nem büszke senki, nekem nem köszön meg senki semmit, csak egy porszem vagyok a gépezetben az egyetlen fotómmal.
Nekem meg nincs kedvem porszemnek lenni egy gépezetben.

Egyébként semmi bajom az ilyen összefogásokkal, csak legyen legalább felismerhető, kézzelfogható és elismerve benne minden egyén – ha már a haszonból nem részesül. Szerintem egy így korrekt.

Az Internet java részt így működik. Sőt a társadalom is ilyen. Az országhatárra sincs kiírva, hogy te is itt élsz, és nem csak porszem vagy a gépezetben….a neten meg a felhasználók megosztanak egymással tartalmakat, mások meg gazdagodnak belőle. A BeszMac, vagy épp az Apple (vagy a Google, vagy a blog.hu, vagy az Index, vagy az Origo, vagy a Flickr, vagy akárki más) mikor hálálkodik neked személy szerint, amikor a hozzászólásoddal, linkajánlásoddal, képfeltöltéseddel, levélküldéseddel, akármiddel éppen őket népszerűsíted, éppen nekik növeled a látogatottságot, éppen nekik hajtasz hasznot?
Persze mondhatod, hogy nem használsz gmailt, nem használsz flickrt, nem osztasz meg képeket, nem vezetsz blogot, nem használsz semmilyen szolgáltatást, ami másnak hoz látogatottságot, még azt is mondhatod, hogy a BeszMacre se írsz, csak nem fogjuk elhinni.

Amikor valaki feljön a BeszMacre, vagy akárhova máshova, ahova történetesen te is megosztasz bármit a gondolattól a fényképeken át a videókig, azért megy oda, mert te is ott vagy a sok-sok ember közt, és te is gazdagítod azt. Tehát az Interneten mindenhol ki kéne írva legyen, hogy hálát rebegnek neked is, amiért mindez létrejött. Engem baromira idegesítene, ha minden weboldalon a saját nevem olvasnám.

Azért azt ugye nem gondolod komolyan, hogy a Moment projekttel kapcsolatos NYTimes oldalakon megjelenő minden egyes hirdetés mellé írják oda annak a tizenpárezer embernek a nevét, aki részt vett a projektben?

Mióta a megjelölt határidő lejárt a Lens Blog minden a projekttel foglalkozó postjában benne van, hogy ez nem jöhetett volna létre a résztvevő olvasók nélkül, akiknek nagyon hálásak érte. És minden egyes kép alatt ott van, hogy azt a képet ki készítette. Ennél hálásabbak hogyan tudnának lenni szerinted?
A fizikai formát nem látom át, amit elvárnál, hogy szerinted korrekt legyen. Hol csinálják szerinted a hasonló kezdeményezéseket ennél korrektebbül, és azt hogyan csinálják?

The Last Boy Scout

The Last Boy Scout
Csatlakozva  09-07-2005

07 May 2010 22:38

Sony Big Royal View :)
A leírás különösen jó :D

Hd
Csatlakozva  13-05-2004

08 May 2010 00:09

EDM - 07 May 2010 10:38 PM

Sony Big Royal View :)
A leírás különösen jó :D

ezmiez? Ranezesre 25000 helyett max 2500-at er….

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13331
Csatlakozva  27-02-2004

08 May 2010 00:46

Egy hasonló Nikon került elő apám hagyatékából.

debaj

debaj
Csatlakozva  16-12-2007

08 May 2010 01:51

NEM, ezek még mindig megvannak? Régen Nikon márkanévre hazudták őket, de pénzt nem érnek, nemhogy 2500-at.

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

08 May 2010 02:43

atomtenger:
Összemosod a hétköznapi élet “alkotásait” és a művészi célú alkotásokat. Egy komment miatt persze hogy nem fogok irodalmi Nobel békedíjat igényelni.
De már szerintem lerágtuk ezt a csontot eléggé, úgyhogy lapozzunk! ;)
Én nem küldök a NYT-nak fényképet, te meg küldesz. Legyen boldog mindkettőnk élete ettől függetlenül is! ;)

EDM:
Ugyanilyen gépet hirdettek már vagy fél éve folyamatos újratöltéssel “Profiként” 50 ezerért!. Már nem találom, pedig sokat röhögtem rajta.

pannoniaphoto

pannoniaphoto
Az összes posztok száma:  82
Csatlakozva  07-05-2010

08 May 2010 17:06

“Csak néha kiakadok az amerikai stílusú “mi csak teérted vagyunk” propagandán, miközben nyilvánvaló, hogy mi vagyunk az utolsó szempont egy ilyen akcióban. Itt is kilóg a lóláb: A New York Times komoly gondokban van az internet terjedése miatt, komolyan csökkennek a bevételeik, így ki kell találni vmi “mindenkit megmozgatót”.

Valahogy en is igy gondolom.Az elso benyomasom ez volt: Internetes Spartakiad amcsi modra:-)
Ettol fuggetlenul azt gondolom en is, hogy aki akar reszt vesz aki nem nem. En csak amatorkent fotozom, de en sem szivesen adnam a kepemet senkinek ilyen feltetelek mellett…

vAfotóriporter

vAfotóriporter
Csatlakozva  26-11-2006

08 May 2010 17:37

pannoniaphoto - 08 May 2010 05:06 PM
mekrefel! - 04 May 2010 05:14 AM

Csak néha kiakadok az amerikai stílusú “mi csak teérted vagyunk” propagandán, miközben nyilvánvaló, hogy mi vagyunk az utolsó szempont egy ilyen akcióban. Itt is kilóg a lóláb: A New York Times komoly gondokban van az internet terjedése miatt, komolyan csökkennek a bevételeik, így ki kell találni vmi “mindenkit megmozgatót.

Valahogy en is igy gondolom.Az elso benyomasom ez volt: Internetes Spartakiad amcsi modra:-)

Miért a Flickr, a Picasa, az IndaFoto, a YouTube, és társai mit csinálnak? Ráadásul az említettek 3/4 része szintén amcsi, így azt se mentség, hogy az legalább nem amerikai. (Bár az amcsi ellenesség is elég viccesnek tűnik egy Apple fórumon….meg az amcsi “mi csak teérted vagyunk propaganda” kritikája.

Viszont a NYTimes legalább egyetlen időpillanatban készült képeket gyűjtött úgy csinálva, mintha értetek lenne. Az IndaFotó meg egész évben napi, heti, havi új tematizálással gyűjti mindenki képeit azt hirdetve, hogy nektek jó, hogy oda felteszitek….közben a nyomtatott példányszámának csökkenésétől nem félve az Index tulajdonosai gazdagodnak belőle. Tényleg jobb, mint az hogy egy nyomtatott újság próbál kitalálni valamit, amivel népszerűsítheti magát…

pannoniaphoto - 08 May 2010 05:06 PM

En csak amatorkent fotozom, de en sem szivesen adnam a kepemet senkinek ilyen feltetelek mellett…

Én meg fotózásból élek - mikor épp sikerül belőle megélni - és elég sok hivatásos fotóst ismerek, akinek több bevétele van abból, hogy mellékesként kutyakaját árul, mint a fotózásból. De ebben a projektben részt vettem egy amatőr fotóval, mert szerintem nem a lehúzásról szól, és továbbra sem értem, hogy az “ilyen feltételek” alatt ti mit értelmeztek, ami kifogásolható.

mekrefel! - 08 May 2010 02:43 AM

atomtenger:
Összemosod a hétköznapi élet “alkotásait” és a művészi célú alkotásokat.

Nem hiszem, hogy említettem volna művészeti alkotásokat. Én az amatőrök által beküldött pillanatképekről (ha úgy tetszik hétköznapi alkotások) és a sajtófotókról beszéltem. Művészetről egy szót se ejtettem. Te mosod össze a dolgokat azzal, hogy szerinted hírképek helyet amatőr képeket akar használni a NY Times, mert az olcsóbb. De ha arra kérlek fejtsd ki mi alapján állítod, akkor érv helyett lezárod a vitát, hogy túltárgyaltuk.

mekrefel! - 08 May 2010 02:43 AM

Egy komment miatt persze hogy nem fogok irodalmi Nobel békedíjat igényelni.
De már szerintem lerágtuk ezt a csontot eléggé, úgyhogy lapozzunk! ;)

Ha nem fejted ki a véleményed, úgy nehéz vitatkozni vele. Viszont szerintem nincs igazad, amit meg se próbáltál érvvel alátámasztani. Ha tényleg lerágott csont, akkor tényleg hagyjuk, jöjjenek a kamufényképezőgépes hirdetések, és egyéb technikai csodák.

Patrik92

Patrik92
Az összes posztok száma:  1259
Csatlakozva  01-07-2008

08 May 2010 19:32

Sziasztok!
Tudtok ajánlani valami jó ingyenes panoráma-összerakó programot? Az Arcsoft Panorama Maker 5 Pro-ját már kipróbáltam, de ez fizetős, és így trial-ban nem lehet csak kicsiben elmenteni a képeket.
5let?

vAfotóriporter

vAfotóriporter
Csatlakozva  26-11-2006

08 May 2010 19:41

Patrik92 - 08 May 2010 07:32 PM

Sziasztok!
Tudtok ajánlani valami jó ingyenes panoráma-összerakó programot? Az Arcsoft Panorama Maker 5 Pro-ját már kipróbáltam, de ez fizetős, és így trial-ban nem lehet csak kicsiben elmenteni a képeket.
5let?

Így hirtelen: iUse this

Sok tapasztalatom nincs velük, én Hugint és PS-t szoktam többnyire használni, de nem viszem túlzásba.

Patrik92

Patrik92
Az összes posztok száma:  1259
Csatlakozva  01-07-2008

08 May 2010 19:45

“Hugint és PS-t szoktam többnyire használni”
Én úgy csinálom, hogy a raw-t kikonvertálom ps-ban, aztán bedobom a képeket a Panorama Maker 5 pro-ba. Te?

pannoniaphoto

pannoniaphoto
Az összes posztok száma:  82
Csatlakozva  07-05-2010

08 May 2010 20:05

“Miért a Flickr, a Picasa, az IndaFoto, a YouTube, és társai mit csinálnak? Ráadásul az említettek 3/4 része szintén amcsi, így azt se mentség, hogy az legalább nem amerikai. (Bár az amcsi ellenesség is elég viccesnek tűnik egy Apple fórumon….meg az amcsi “mi csak teérted vagyunk propaganda” kritikája.”

Kicsit tulertelmezted, az “amcsi modra” semilyen ellensegeskedest nem akart tukrozni reszemrol, csak ez a dolog megint olyan mega. Mint minden Amerikaban. A Flickr es tarsai ugyeben eszembe sem jutott mentegetozni, nem hasznalom azokat sem. Magamnak fotozok.

“Én meg fotózásból élek - mikor épp sikerül belőle megélni - és elég sok hivatásos fotóst ismerek, akinek több bevétele van abból, hogy mellékesként kutyakaját árul, mint a fotózásból. De ebben a projektben részt vettem egy amatőr fotóval, mert szerintem nem a lehúzásról szól”

Ezt mondtam, mindenki eldonti maga, hogy resztvesz-e vagy sem. Ettol nem tartalak semmivel sem tobbnek, sem kevesebbnek, rosszabbnak, vagy jobbnak, csak nekem nem szimpatikus ez a projekt.
Tudom mi a helyzet az otthoni fotosokkal, es nagyon sajnalom, hogy sokan nem tudnak megelni rendesen a hivatasukbol. En is vegzett fotos vagyok, de nem csinalom penzert, mert a megrendelesre keszult fotokban nem talalok akkora oromot mint a sajat magam reszere keszitettekben, vagy a jelenlegi munkamban.

“és továbbra sem értem, hogy az “ilyen feltételek” alatt ti mit értelmeztek, ami kifogásolható”

Azt talalom benne kifogasolhatonak, hogy minden jogodrol lemondasz, ok meg ha akarnak penzt csinalnak belole anelkul, hogy neked egy kanyit is kellene fizetni. Szerintem Te is jobban orulnel-foleg hivatasoskent- ha lecseppenne par bugs ebbol a mokabol.
Megertem, hogy sokan csak a jatek kedveert szalltak be, mert egy jo buli, es biztosan jo erzes egy ilyen hatalmas projekt reszese lenni,-mindenkinek egeszsegere- csak az en szajizemnek nem felel meg az ilyen hatterrel mukodo ossznepi oromkodes.

A hun

A hun
Az összes posztok száma:  4198
Csatlakozva  31-12-2008

08 May 2010 20:13

...stabil, fotós beállás, nehogy bemozduljon!

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0

Te fizetnél a FaceTime-ért?

2019. 08.06. @ 12:28
3