Sebezhetõ a Mac OS X

iPutyu

iPutyu
Az összes posztok száma:  1819
Csatlakozva  21-08-2005

17 January 2007 00:44

Háááááát.
A tigrisem jóllakott.
Csalódást kell okoznom, de az adott dmg megnyitásakor az égvilágon semmi sem történt.
Visszautalnék az első hozzászólásomra.
Nem igaz, hogy vinen a vírust te nyitod meg. Jön az bizony magától. A bootcamp alatti első vinem 1 nap után széthullott. Semmit sem csináltam vele, csak víruskereső nélkül 10 percet interneteztem. Úgyhogy ha lehet akkor nekem ne meséljetek semmiről. Nagyon régen nem használok vindózt, de semmit sem változott. Használhatatlan. A Tigerem viszont bevacsorázott valami veszélyesnek mondott dmg-t. Egy olyat amire rákényszerítettem….
Egy büfi a végére.

Acsi001

Acsi001
Az összes posztok száma:  3818
Csatlakozva  21-04-2005

17 January 2007 01:09

Bizony! Mikor újrainstalláltam a Wint, sp2! A sokadik próba után, a végén a szomszéd cd-jéről kellett feltennem a vírusírtót/t-online online vírusirtó az f-secure tól/ , meg annak a frissítéseit. Különben már a netről megtámadtak, és semmit nem tudtam frissíteni. Tűzfal, ide vagy oda((
És mi történt a Macival? Valami hibát okozott?

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

17 January 2007 01:14

Az égvilágon semmit. Próbálja már ki más is, mert nálam meg sem tudott nyílni. Minden ok. Nevetséges ez az egész. Biztonsági oldalról egy szintre hozni a két platformot…..
Hrgghhhh

Acsi001

Acsi001
Csatlakozva  21-04-2005

17 January 2007 01:17

Lehet, hogy sérűlt volt a fájl. Időnként nálam is van ilyen.Akkor kidobom és máshonnan próbálom letölteni

gyzsolt

gyzsolt
Az összes posztok száma:  3147
Csatlakozva  19-03-2006

17 January 2007 01:21

ezek szerint sp2 és sp2 között ekkora különbség lenne? :DDD vagy csak én vagyok olyan béna, hogy nem tudom elcseszni a windows telepítést?

Acsi001

Acsi001
Csatlakozva  21-04-2005

17 January 2007 01:45

Amit leírtam, tény. Nem tudtam internet segítségével frissíteni a vírus infókat mert már közben fertőzött lett a gép.
Engem nem érdekel, hogy pl. Ezt így, azt úgy állítsam be és utána kapcsolódjak csak a netre. Persze megtudnám csinálni, de nem érdekel! Nem akarok bogarászni. Ezért vettem Macikat. Beteszem a lemezt és felmegy az oprendszer. Szerintem ez a normális.

Biggeorge

Biggeorge
Az összes posztok száma:  649
Csatlakozva  06-03-2006

17 January 2007 02:05

Az biztos, hogy nálam a fő tényező a biztonság volt, ezért váltottam.
1 kalap alatt az tuti, hogy én sem említeném a két oprendszert.
Gondolom sokunk úgy volt vele, hogy ráunt arra, hogy vírusírtásokkal, meg beállítgatásokkal menjen el nem kis ideje. Bár engem nem nagyon érdekel, hogy ki mit használ, én jobban érzem magam mióta megbarátkoztam a Tigrissel.

gyzsolt: Te ha jól tévedek programozó vagy, még jó, hogy nem cseszel el rendszert, de mindenki azért nem érthet annyira hozzá, mint pl. Te.

Az én beállítgatásom kimerült abban, hogy 9 hónapja bekapcsoltam a Tigrisben a tűzfalat.
...vagy ennyi elég az Xp-nek is???

gyzsolt

gyzsolt
Csatlakozva  19-03-2006

17 January 2007 02:22

na, jó, elnézést, ha túl cinikus voltam, vagy lenéző.
tényleg programozó vagyok.
és igazából semmi okom nincs magasztalni a windowst, sőt, nem is szeretem.
tény, hogy én legefeljebb fél évente teszek újra rendszert, és nem azért, mert tönkremegy, vagy ilyesmi. a faterom gépén xp van 2 éve stabilan megy anélkül hogy értene hozzá. nem volt még rajta vírus.
mindegy, de ennek ellenére a rendszer miatt én is sokat kiabáltam már, mivel programozni sem leányálom benne, olyan bugok vannak a felszín alatt, hogy öröm nézni.

Acsi001

Acsi001
Csatlakozva  21-04-2005

17 January 2007 02:22

gyzsolt - 17 January 2007 01:21 AM

ezek szerint sp2 és sp2 között ekkora különbség lenne? :DDD vagy csak én vagyok olyan béna, hogy nem tudom elcseszni a windows telepítést?

Nem akartam kétségbe vonni azt amit mondtál, de eszembe jutott még valami az sp2-ről és az egész winről. Szerintem még önmagával sem kompatibilis, hisz kétszeri telepítéssel más-más az elfoglat terület nagysága.
De mondom, nem értek hozzá, csak nem akarok, meguntam az állítgatásokat))

Count Zero

Count Zero
Az összes posztok száma:  1693
Csatlakozva  05-01-2006

17 January 2007 02:29

bekker - 17 January 2007 12:44 AM

Háááááát.
A tigrisem jóllakott.
Csalódást kell okoznom, de az adott dmg megnyitásakor az égvilágon semmi sem történt.
Visszautalnék az első hozzászólásomra.
Nem igaz, hogy vinen a vírust te nyitod meg. Jön az bizony magától. A bootcamp alatti első vinem 1 nap után széthullott. Semmit sem csináltam vele, csak víruskereső nélkül 10 percet interneteztem. Úgyhogy ha lehet akkor nekem ne meséljetek semmiről. Nagyon régen nem használok vindózt, de semmit sem változott. Használhatatlan. A Tigerem viszont bevacsorázott valami veszélyesnek mondott dmg-t. Egy olyat amire rákényszerítettem….
Egy büfi a végére.

Ha az elsőt töltötted le, a mount önmagában még nem váltja ki a hibátAz utolsó parancsnál viszont föllép a kernel panic:

gunzip MOAB-13-01-2007.dmg.gz
hdiutil attach MOAB-13-01-2007.dmg
rm -rf /Volumes/DaringPhuxball/* 

(Jó fiú akartam lenni, hogy ne az első kattnál omoljon a rendszer, de aki nem olvassa a használati utasítást… :)
Ennél a dmg-nél viszont úgy meghal, hogy öröm nézni:

http://projects.info-pull.com/moab/MOAB-12-01-2007.html

Tesztelhető, reprodukálható.
<böff>

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

17 January 2007 02:41

bekker - 17 January 2007 01:14 AM

Az égvilágon semmit. Próbálja már ki más is, mert nálam meg sem tudott nyílni. Minden ok. Nevetséges ez az egész. Biztonsági oldalról egy szintre hozni a két platformot…..
Hrgghhhh

Valóban nem érdemes. A Windows legalább többé-kevésbé biztonságossá tehető. OSX esetén csak a vak bizalom marad, hogy senki sem használja ki az ezeréves biztonsági hibákat. Többek között olyanokat, amelyeket már a BSD-ben is javítottak.

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

17 January 2007 04:16

Bocsánat, hogy nem tudok kiváltani egy egyszerű kernel panic-ot sem, de mi a szöszt csináljak?
(Ez már magában is nevetséges.) Egyébként a kernel panic után restart és minden megy tovább. Ez az a hatalmas gáz amitől meg kellene ijedni? Valaki küldjön már rám egy VÍRUST. Olyan vindózosat. Ami mondjuk 1 perctől visszaszámol és kikapcsolja a gépemet. Vagy olyat ami formázza a rendszerpartíciót. Szóval valami jót küldjön valaki. Ne bohóckodjatok már.
Gagyi MacOsX se winamp, se total commander, se egy rendes vírus….

gyzsolt

gyzsolt
Csatlakozva  19-03-2006

17 January 2007 04:31

és most komolyan azt gondolod, hogy mindenki akinek nincs jobb dolga, elkezd neked vírust írni, csak azért mert itt vered magad? ki kell ábrándítsalak…
nem fogom az igazamat védeni. így azt hiszem mindkettőnknek jobb is lesz.

ps: Count ezt még nem linkelte be neked:
http://projects.info-pull.com/moab/bug-files/MOAB-09-01-2007.dmg

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

17 January 2007 13:43

Nem verem magam pajtás!
Én nem szórakozom a gépeimmel, hanem pénzt keresek velük. Dolgozom. Nem monitorozgatok, meg hőmérsékleteket figyelek, meg mittudoménmitcsinálok. A munkán kívül giározom.
Office, internet, Mail. Esetleg munka közben zenét hallgatok, vagy tv-t vagy dvd-t nézek a gépen. Néha videót digizek. Fényképeimet rendezem és írom dvd-re. Rendeltem már albumot is. A zenéimet az iTunes-ban tartom. Ha kell onnan írom ki. Adiumot használok. Videochatre iChat-et és skype-t. A GB-el gitározom. SOHA semmilyen problémám nincsen. Bátran és nyugodtan internetezek. Muszáj is. A munkám miatt nem tehetem meg, hogy ne tegyem. A minap a komplett kenőanyag és üzemanyag leállt másfél napra, mert az egyébként nagyon sokba kerülő céges rendszer bekapott valami komoly vírust. Hozzáértő profi cég védi a társaságot nem kevés pénzért. Ezt másfél napi munkával és reinstallokkal helyretették. Majd jött a körlevél, hogy a notikat is be kell vinni rendbetenni. Az összes kollégámnak van valami kisebb nagyobb baja. Csak nekem nincsen soha semmi gondom. Én csak dolgozom. Én ezért fizettem. Ezért van Mac-em. És a jövőben is elvárom, hogy ez így legyen. Ha majd gond lesz akkor elkezdem betartani a szabályokat amiket kell. De ez még nem most van. Lássuk be.
Küldtetek ide linket. Kicsomagoltam, indítottam semmi. Ma reggel sleep-ből úgy ébredt a gépem, hogy állt mint a szög. Gondolom a dmg miatt. Tudod mit csináltam?: Újraindítottam és most dolgozom. Ez nem egy probléma. Nem vagyok hajlandó ezt problémaként kezelni. Még mindíg ne hasonlítsuk össze a két platformot.

gyzsolt

gyzsolt
Csatlakozva  19-03-2006

17 January 2007 14:33

ne haragudj, ha egy kicsit erősen fogalmaztam. arra gondoltam, hogy na mikor ír már valaki egy vérust, meg ide nekem egy víruskát, mert éhes a cica!
...
lásd be, hogy senkinek nem áll érdekében vírust írni a gépedre!
és nem tudom, hogy emlékszel-e, hogy egy srác fél óra alatt megtört egy minit ssh-ról. ha ez lehetséges, akkor emailen terjedő vírus is lehetséges.

dolgozol a gépeden: szép dolog, ritka embercsoportba tartozol. de velem együtt. nincs játék az én gépemen sem.

tudom, hogy nem egy szinten áll a kettő, csak abban nem értek veled egyet, hogy ez törvényszerű. szóval igazából tényleg felesleges a vita, mert én preventíven közelítem meg a dolgokat, te meg hiszed ha látod.

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

17 January 2007 14:52

No. Az, hogy valamit “nem vagy hajlandó” problémaként kezelni, az annak létezését, vagy súlyosságát objektíve nem befolyásolja. Gyakorlatilag - mint látható - az OSX-et nem a platform biztonságossága, hanem számos egyéb tényező (melyek közüla legfontosabb az alacsony elterjedtség, a “mission critical” alkalmazások hiánya, a “warezkultúra” csekély jelenléte) védi. Ez persze nem változtat a tényen, hogy jelen pillanatban egy Mac biztonságosabban használható, mint egy Windows PC, de ez nem az OSX (vagy az Apple) érdeme, és valószínűleg nem lesz mindig így.

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

17 January 2007 15:25

Ez a titok. Én felhasználó vagyok. Nem érdekelnek az okok, hogy miért nincs vírus. Nincs és kész. Ha lesz veszély és az Apple figyelmeztet akkor oda fogok figyelni. Egyébként meg azért fizetem őket, hogy időben nyomják a biztonsági frissítéseket. Azért fizetem őket, hogy ne legyenek problémáim. Azért fizetem őket, hogy egyszerűen, gördülékenyen, problémák nélkül menjenek a dolgaim. Azért fizetem őket, hogy a számítógépem eszköz legyen a céljaimhoz és ne probléma forrása amit azért kell megoldanom, hogy egy másik problémát megoldhassak vele.
Ezt várom el a pénzemért és ezt eddig meg is kaptam az elmúlt években. Az a gyanúm, hogy meg is fogom.
Így választok autót, háztartási gépet és mindent ami a környezetemben van.
Számítógépet és operációs rendszert is.

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

17 January 2007 15:28

Egyébként nem azt kértem, hogy írjon itt bárki vírust, hanem, hogy egy meglévőt szabadítson el a gépemen, vagy törjön be a gépemre ha tud. Azt kértem, hogy egy a gépemen levő bármilyen adatot küldjön nekem vissza PM-ben.
Nos előre szólok, hogy ez nem fog sikerülni.
Ez nem vak bizalom, hanem tény.

gyzsolt

gyzsolt
Csatlakozva  19-03-2006

17 January 2007 15:38

Elbeszélünk egymás mellett. Ennek így tényleg nincs értelme. Mindketten tudtuk, hogy nem kapod vissza az infóidat pm-ben. Nincs kedvem az egészet újra és újra leírni. Mindketten tudjuk, hogy nincs vírus még.

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

17 January 2007 15:49

bekker - 17 January 2007 03:28 PM

Egyébként nem azt kértem, hogy írjon itt bárki vírust, hanem, hogy egy meglévőt szabadítson el a gépemen, vagy törjön be a gépemre ha tud. Azt kértem, hogy egy a gépemen levő bármilyen adatot küldjön nekem vissza PM-ben.
Nos előre szólok, hogy ez nem fog sikerülni.
Ez nem vak bizalom, hanem tény.

Egy fogalmi zavart nem árt tisztázni. Egy hálózati hozzáféréssel rendelkező specifikus gépre betörni, és onnan adatot kinyerni meglehetősen összetett, és korszerű operációs rendszer esetén igen nehéz feladat. A vírusok (trójaiak, stb.) jellemzően nem ezt csinálják. A sokat szidott Windows XP platform vírusai között pl. nagyjából három van, amelyik egyfajta “hátsó ajtót” nyit a rendszeren, amelyen keresztül, ha tudod a megtámadott gép hálózati címét és néhány egyéb paraméterét, és azt, hogy mit keress, elvileg információkat lehet(ne) kinyerni (jelenleg, az aktuális frissítések felrakása után egyik sem működőképes). A gyakorlatban azonban ebből eredően dokumentált, jelentős adatlopásra még nem került sor. Soha. A “számítógépes vírus” kiterjesztő értelemben olyan, legalább korlátozott mértékben önreprodukcióra képes programkódot jelent, amely a felhasználó kifejezett tudta és beleegyezése nélkül képes a “megtámadott” gép egyes erőforrásainak felhasználására. Ilyen van, OSX-re is, nem is egy. Föntebb is be lett linkelve egy olyan proof-of-concept, ami egy root jogokkal futó processzt telepít a gépedre. Ennek segítségével gyakorlatilag bármire rá lehet venni a géped, pl. arra is, hogy szabadidejében spameket küldjön szanaszét a világba. Ez az, aminek reális veszélye van, és nem az adatlopás, azt hagyjuk meg a B-kategóriás szórakoztató filmek rendezőinek. A “vírusok”, kártékony kódok által okozott problémák zöme egyszerűen abból ered, hogy vagy olyan gyengén vannak megírva, hogy a megfertőzött rendszerfolyamatok összeomlását eredményezik, vagy a lefoglalt erőforrások idővel elkezdenek hiányozni. A kollágáid problémái sem olyan jellegűek voltak, hogy valaki adatot lopott volna a gépükről, hanemhogy valami nem működött, ugye? Zavart pedig a letöltött dmg is tudott okozni a gépeden…

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

17 January 2007 16:07

Állj. Akkor egyformán szar mindkét rendszer? Miért nem használom az inteles gépemen a vindózt akkor?
Az én gépeim úgy működnek mint a vasaló. Bekapcsolom, használom kikapcsolom. A vindózom nem így működött anno. (Sőt amiről tudok a környezetemben az egyik sem így működik. Bár tudom az illetők hülyék, és nem értenek hozzá. Csakhogy nem is kellene…)
Ha nem úgy fog működni ahogyan most, ha nagyobb problémát okoz a gép életben tartása mint amennyi gondot levesz a vállamról akkor aznap megy majd gondolkodás nélkül ajándékba az összes Mac-em úgy mint ahogyan két vines pc-m is ment. Amíg engem szolgál addig marad. Ha bántásomra lesz akkor kidobom.
Azért még az első félévben veszek egy iMac-et is. Egyelőre behozhatatlan előnye van nálam az OsX-nek.
Ti meg azt használjátok am jobban megfelel nektek. Én is ezt teszem.
(Az még azért érdekelne, hogy a bootcamp-al telepített vindózom mitől omlott össze és miért mutatott vírusos tüneteket egyetlen nap után…..és az osx-em miért nem tesz velem ilyet évek óta…)

gyzsolt

gyzsolt
Csatlakozva  19-03-2006

17 January 2007 16:17

A két kérdésedre a válasz:
- A két rendszer nem egészen egyformán, de egyik sem tökéletes.
- Azért mert az egyikre sok vírus van, a másikra meg nem.

Az, hogy érzelmi útra terelted a vitát, az nem tetszik. Olvass, válaszolj! Nem írta senki, hogy neki jobb a windows. Azt sem, hogy ezentúl csak azt fog használni, mert ez sem biztonságos. Aki igazán biztos OS-re vágyik az VMS-el nyomul, de úgy tudom annál milliós nagyságrendű egy licensz ára. Itt mindenki szereti az OSX-et csak nem mindenki elvakultan. Igen, szerintem is behozhatatlan az előnye a winnel szemben.

És nem mindenkit nyugtat meg a tudat, hogy még nem törtek be hozzá, van aki anélkül is becsukja éjszakára az ajtaját, hogy azon bárki idegen bejött volna valaha.

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

17 January 2007 16:18

bekker - 17 January 2007 04:07 PM

Állj. Akkor egyformán szar mindkét rendszer? Miért nem használom az inteles gépemen a vindózt akkor?

(...) (Az még azért érdekelne, hogy a bootcamp-al telepített vindózom mitől omlott össze és miért mutatott vírusos tüneteket egyetlen nap után…..és az osx-em miért nem tesz velem ilyet évek óta…)

Igen, egyformán szar mind a két rendszer olyan értelemben, hogy mindkettő sebezhető. Az OSX másban jó. A különbség biztonság terén ott mutatkozik, hogy a Mac-kel nem igen foglalkozik senki. Ahhoz kellőképpen védett, hogy nem két klatty legyen összehozni valami kártékonyat, nincs is rá olyan szintű RAD fejlesztői környezet, mint Windowsra, úgyhogy a munka sem lenne túl kényelmes, a siker pedig legalábbis kétséges, a Maces közösség ugyanis több nagyságrenddel kisebb, mint a Windowsos, így a hírek (ide ne menjetek, azt ne töltsétek le, ne indítsátok el) sokkal gyorsabban terjednek. Minden Maces ugyanazt a tíz weboldalt olvassa végső soron, nem?

Ha komolyan érdekel, és leírod pontról pontra, hogy mit csináltál, mit telepítettél, és milyen tüneteket tapasztaltál, akkor megpróbálom kideríteni, mi történt a bootcampes Windowsoddal. Egy XP SP2 nem fertőződik magától, ergo valami olyasmit tettél vagy telepítettél, amit nem kellett volna. Tipikusan ilyenek a codec packok.

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

17 January 2007 23:30

Tipikusan nem érzelmi az állásfoglalásom. Nem tudom miből sikerült ilyen következtetésre jutni….Az, hogy Mac-em van nem érzelmi döntés, hanem inkább adok ezért pénzt mert ez működik. Ha nem fog akkor kihajítom. Ezt írtam. Mitől érzelmi ez fiatalember?? (Mondjuk nem jó érzés amikor megy ki a kezemből a lé. Ez igaz.)

A Winem XP Sp2 legális. Nem telepítettem rá semmit mert csak ki akartam próbálni az első inteles gépen a dolgot. 15 percet interneteztem és bszrt az egész. Ez a tény. Ki ne derüljön, hogy én vagyok az egyedüli ak bekap egy vírust winre anélkül, hogy bármit csinálna! Biztos jó rendszer, mert van alapból passziánsz. Nekem bizonyított éveken keresztül. Tovább nem kell neki.
Codec Pack? Az mi?
Vlc vagy Mplayer. Nem érdekel semmilyen pack. Nem kurkász vagyok, hanem felhasználó.

Nem érdekel, hogy mitől van a különbség. Engem az érdekel, hogy van különbség. Ha nem lesz akkor az olcsóbbat fogom megvenni. Bár érdekes pl. hogy a MacBook a saját kategóriájában lehet, hogy a legolcsóbbak között van….

gyzsolt

gyzsolt
Csatlakozva  19-03-2006

18 January 2007 16:22

Okés, bocs, félreértés lehetett. nem láttam az arcod, miközben írtad, hogy “Ti meg azt használjátok am jobban megfelel nektek.” Egy fórumot könnyű félreérteni, mert hiányzik a testbeszéd. Lehet, hogy én vagyok csak paranoiás…

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

18 January 2007 16:27

Ki ne derüljön, hogy én vagyok az egyedüli ak bekap egy vírust winre anélkül, hogy bármit csinálna!

Nos, a felhasználók összességéről nem tudok nyilatkozni, értelem szerint. Mindemellett néhány száz telepített Windows tapasztalatai alapján, valamint mások által ebben a körben szerzett információknak az aggregálása után azt tudom mondani, hogy ilyesmi nem történik, amennyiben a peremfeltételek a következőképpen alakulnak:
- Legális forrásból származó eredeti Windows XP, integrált Service Pack 2
- “Szűz” gép, formázás utáni telepítés (nem javító install, vagy “rátelepítés”)
- A telepítés folyamata során a hálózati kapcsolatok fizikai szüneteltetése (practice kihúzott UTP kábel, lekapcsolt WLAN router, access point). Dial-up típusú hozzáférés (pl. ADSL) esetén persze nem követelmény, de ha már router van, illetve lokális háló, akkor igen
- Eredeti (a hardvereszközökhöz adott gyári) driverek telepítése
- Az internethozzáférés paramétereinek beállítása után (ez practice történhet a wizard segítségével) a beállítások (tűzfal, portok stb) békén hagyása. Ez vonatkozik a router beállításaira is (ha van), tehát a routert nem tesszük DMZ-be, a tűzfalat nem kapcsoljuk ki, VPN csatornákat nem állítunk, portot nem forwardolunk értelmetlenül
- A telepítés utolsó lépésenként első utunk az interneten a Windows Update-re vezet, és végigcsináljuk a teljes frissítési folyamatot. A Security Center-t célszerű ezt követően “Warn if update is available” státuszra állítani, és amikor jelez, a frissítést mihamarabb végrehajtani.
- A fentieket követően lehet (igény esetén) drivereket frissíteni, mindig a gyártó által megadott linkek segítségével
Minden tapasztalatom arra mutat, hogy amennyiben a fenti egyszerű workflow-t betartom, a Windows vírusmentes marad, vírus és spyware irtó és további biztonsági intézkedések nélkül is. Ezután persze továbbra a felhasználó felesőssége, hogy mit telepít, és azt honnan szerzi be.
Egyébként melyek voltak azok a tapasztalt jelenségek, amelyeket te vírusfertőzésre vezettél vissza?

Bár érdekes pl. hogy a MacBook a saját kategóriájában lehet, hogy a legolcsóbbak között van….

És egyben a valaha forgalomba került notebookok közül ez küzd/küzdött a legtöbb konstrukciós és kivitelezési problémával, és kategóriájában az egyik legszegényesebben felszerelt (2 USB, ratyi videó, no PCMCIA/ExpressCard, no kártyaolvasó) de ez már túlmutat az OS kérdésén.

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

18 January 2007 23:44

Ha csak ennyi szabályt kell betartani vindóz telepítésekor akkor köszi nem kell. Az én MacBookom tökéletes. Nem kell bele PCMCIA. Nem tudom miért lenne kevés egy hordozható gépbe a 2 usb. Nekem elég. Többnyire semmi nincsen bele bedugva. A videókártya dolog hol mutatkozik. Honnan láthatnám, hogy kevés? Nekem elégnek tűnik. Tökéletes vétel volt. Ha nem lett volna, már nem lenne meg hidd el.

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

18 January 2007 23:50

bekker - 18 January 2007 11:44 PM

Ha csak ennyi szabályt kell betartani vindóz telepítésekor akkor köszi nem kell. Az én MacBookom tökéletes. Nem kell bele PCMCIA. Nem tudom miért lenne kevés egy hordozható gépbe a 2 usb. Nekem elég. Többnyire semmi nincsen bele bedugva. A videókártya dolog hol mutatkozik. Honnan láthatnám, hogy kevés? Nekem elégnek tűnik. Tökéletes vétel volt. Ha nem lett volna, már nem lenne meg hidd el.

A szabályok zöme, ha végigolvasod “nenyújjáhozzá” és “newarezolj” jellegű. Ezt szerintem annyira nem nehéz betartani. A kébelt kihúzni sem (legalábbis annyira, amennyi indokolná egy másik operációs rendszerre átállást :)

A MacBook-ot pedig minimalista hozzáállásban is fel lehet fogni, hogy “nekem úgysem kell jobb”, de elterjedtebb a “minél többet a pénzemért” felfogás. Persze megértem, ha te másképp látod.

zolee

zolee
Az összes posztok száma:  283
Csatlakozva  12-01-2005

19 January 2007 00:21

“Minden tapasztalatom arra mutat, hogy amennyiben a fenti egyszerű workflow-t betartom, a Windows vírusmentes marad, vírus és spyware irtó és további biztonsági intézkedések nélkül is.”

Vagy, ha nem, hát bakfitty! Ha igen, akkor meg mi van? Van egy vírusmentes oprendszerem? És? És az egyéb progik? Azok telepítése, driverei? A böngészés? A letöltögetés? ......  persze ez már mind, mind a felhasználó felelőssége….... azé az ostobáé, aki nem szeretne mást csak használni a gépét…..

Ja, és mi ebből a tanulság a Mac felhasználók számára, akik arra kiváncsiak a topic ciméből kiindulva, hogy miért is sebezhető az OS X?

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

19 January 2007 00:26

zolee - 19 January 2007 12:21 AM

“Minden tapasztalatom arra mutat, hogy amennyiben a fenti egyszerű workflow-t betartom, a Windows vírusmentes marad, vírus és spyware irtó és további biztonsági intézkedések nélkül is.”

Vagy, ha nem, hát bakfitty! Ha igen, akkor meg mi van? Van egy vírusmentes oprendszerem? És? És az egyéb progik? Azok telepítése, driverei? A böngészés? A letöltögetés? ......  persze ez már mind, mind a felhasználó felelőssége….... azé az ostobáé, aki nem szeretne mást csak használni a gépét…..

Ja, és mi ebből a tanulság a Mac felhasználók számára, akik arra kiváncsiak a topic ciméből kiindulva, hogy miért is sebezhető az OS X?

Talán először olvasd végig a topicot. Utána megbeszélhetjük, ha van még kérdés. Mindazonáltal legális forrásból származó programok, driverek telepítgetéséből még nem túl sok felhasználónak lett baja…

zolee

zolee
Az összes posztok száma:  283
Csatlakozva  12-01-2005

19 January 2007 00:36

“Talán először olvasd végig a topicot. Utána megbeszélhetjük, ha van még kérdés. Mindazonáltal legális forrásból származó programok, driverek telepítgetéséből még nem túl sok felhasználónak lett baja…”

Végig olvastam, mert kiváncsi voltam, hogy hova lyukadtok ki….... de inkább nem kérdezek, mert még válaszolsz! :)

ladislaus

ladislaus
Az összes posztok száma:  875
Csatlakozva  03-09-2006

19 January 2007 00:41

most miért is baj hogy ezt a címet adtam??? :)

Biggeorge

Biggeorge
Csatlakozva  06-03-2006

19 January 2007 00:50

ladislaus - 19 January 2007 12:41 AM

Szerintem a címmel semmi baj, csak ez a topik egy kissé elkanyarodott a “milyen jó is a windows” topikká. Na ennél többet már én sem merek írni :)

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

19 January 2007 01:27

Biggeorge - 19 January 2007 12:50 AM

Szerintem a címmel semmi baj, csak ez a topik egy kissé elkanyarodott a “milyen jó is a windows” topikká. Na ennél többet már én sem merek írni :)

Ezek szerint mégsem olvastad. Vagy ha igen, akkor nem értetted meg. De nem számít :)

Peter...

Peter...
Az összes posztok száma:  1130
Csatlakozva  10-09-2005

19 January 2007 02:18

Count Zero - 18 January 2007 04:27 PM

Ki ne derüljön, hogy én vagyok az egyedüli ak bekap egy vírust winre anélkül, hogy bármit csinálna!

Nos, a felhasználók összességéről nem tudok nyilatkozni, értelem szerint. Mindemellett néhány száz telepített Windows tapasztalatai alapján, valamint mások által ebben a körben szerzett információknak az aggregálása után azt tudom mondani, hogy ilyesmi nem történik, amennyiben a peremfeltételek a következőképpen alakulnak:
- Legális forrásból származó eredeti Windows XP, integrált Service Pack 2
- “Szűz” gép, formázás utáni telepítés (nem javító install, vagy “rátelepítés”)
- A telepítés folyamata során a hálózati kapcsolatok fizikai szüneteltetése (practice kihúzott UTP kábel, lekapcsolt WLAN router, access point). Dial-up típusú hozzáférés (pl. ADSL) esetén persze nem követelmény, de ha már router van, illetve lokális háló, akkor igen
- Eredeti (a hardvereszközökhöz adott gyári) driverek telepítése
- Az internethozzáférés paramétereinek beállítása után (ez practice történhet a wizard segítségével) a beállítások (tűzfal, portok stb) békén hagyása. Ez vonatkozik a router beállításaira is (ha van), tehát a routert nem tesszük DMZ-be, a tűzfalat nem kapcsoljuk ki, VPN csatornákat nem állítunk, portot nem forwardolunk értelmetlenül
- A telepítés utolsó lépésenként első utunk az interneten a Windows Update-re vezet, és végigcsináljuk a teljes frissítési folyamatot. A Security Center-t célszerű ezt követően “Warn if update is available” státuszra állítani, és amikor jelez, a frissítést mihamarabb végrehajtani.
- A fentieket követően lehet (igény esetén) drivereket frissíteni, mindig a gyártó által megadott linkek segítségével
Minden tapasztalatom arra mutat, hogy amennyiben a fenti egyszerű workflow-t betartom, a Windows vírusmentes marad, vírus és spyware irtó és további biztonsági intézkedések nélkül is. Ezután persze továbbra a felhasználó felesőssége, hogy mit telepít, és azt honnan szerzi be.
Egyébként melyek voltak azok a tapasztalt jelenségek, amelyeket te vírusfertőzésre vezettél vissza?...

Jók ezek a lépések , Count , de őszintén nem egyszerűbb venni inkább egy mac-et ? Bekapcs és megy . Nekem másfél éve , hibátlanul, nincs újratelepítve , vírusmentes , ... stb , de ezt bármelyikünk leírhatja Neked .

Kéne egy találkozó egy sörözőben , valaki hozna egy mac-et , Te pedig hozhatnál egy PC-t , úgy konfigurálva ahogy Te a legjobbnak látod . Mondjuk mindenki összeírná 10 tetszés szerinti weboldal címét , és mindkét géppel végiglátogatnánk . Aztán akinek a gépe hamarabb elhasal , az fizeti a sörszámlát . :)

Egyébként hidd el , nagyon bírom ahogy írsz , tényleg sok okos dolgot megosztasz velünk , és azt is hidd el , hogy engem nem sorolhatsz a hardcore elvakult mac-esek közé , ezt szerintem innen sokan alá tudják támasztani , de hibá véded az XP-t , meg sem tudnám számolni hányszor húztam újra én magam is .

Peter...

Peter...
Az összes posztok száma:  1130
Csatlakozva  10-09-2005

19 January 2007 02:22

Arról nem is beszélve , hogy minden hétre jut legalább egy barátom (PC), aki felhív , hogy kéne egy kis segítség , mert baj van a gépével .

Biggeorge

Biggeorge
Csatlakozva  06-03-2006

19 January 2007 02:48

Count Zero - 19 January 2007 01:27 AM
Biggeorge - 19 January 2007 12:50 AM

Ezek szerint mégsem olvastad. Vagy ha igen, akkor nem értetted meg. De nem számít :)

Nekem még nem mondtad, hogy nem olvasnám a topikot, de mind1, ezek szerint Te legalább figyelsz :)

“A Windows legalább többé-kevésbé biztonságossá tehető. OSX esetén csak a vak bizalom marad, hogy senki sem használja ki az ezeréves biztonsági hibákat.”

Én vhogy mégis nagyobb biztonságban érzem magam. Igen, itt lehet, hogy az érzelmeken van a hangsúly, mert nekem sem volt vírusos soha egy winem sem, de a breznyek már épp elég volt, ami vele járt, meg a milliónyi kis beállítgatás, hogy biztonságos legyen, vagy legalább is én azt gondoljam, hogy biztonságossá tettem.
Mind1, mindenki azt használ, amit akar.

decoder

decoder
Az összes posztok száma:  48
Csatlakozva  09-12-2006

19 January 2007 03:08

Nem is a vírus a lényeg. Nekem másfél évig volt legális WinXP SP2-őm, Avast-tal és Spybot-tal rátelepítve (mindkettő ingyenes vírus ill. kémprogi irtó), Winupdate bekapcsolva, és tényleg nem volt soha vírusom.

Én (és szerintem itt sokan) nem azért váltottunk, mert féltem a vírusoktól, hanem mert a ... tele lett azzal, hogy egy bivalyerős hardveren egy hoki OS-t használjak, ami egyfolytában lesz…t.

Nem tartom biztonságosabbnak a MacOSX-et a Windows-nál (lehet, hogy az, mint mondtam nekem egyformán biztonságos tűnik mindkettő), de az iszonyat, hogy a Windows milyen módon használhatatlan.

Ez LEHET, HOGY CSAK az én véleményem, de ehhez tartom magam!

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

19 January 2007 03:51

Én ebben a kategóriában a MacBookot tartom a legjobbnak. Bocsánat érte. Ez nem minimalista felfogás. Mi a szart dugjak 4 usb-be meg aa pcmciacmcpia-ba? Áruld el. Mit? Viszont ezzel dolgozom. A gyermekeim meg PS2-vel játszanak. Egyik sem fagy és áll meg dll hibával. Nekem ez az elsődleges. Nem érek rá a problémákra meg a kurkászásra. Ezért van Mac-em. Bocsánat érte!

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

19 January 2007 04:06

Peter… - 19 January 2007 02:22 AM

Arról nem is beszélve , hogy minden hétre jut legalább egy barátom (PC), aki felhív , hogy kéne egy kis segítség , mert baj van a gépével .

OK. Azt se feledjük azonban, hogy a Maces és a PCs (Windowsos) rendszerhasználati szokások eléggé eltérnek. A notóriusan problémás userek házatáján végzett rövid közvéleménykutatás az esetek 100%-ában fel szokott tárni némi warezwindózt, warezofiszt krekkelt aktivációval, józsi másolta kólofdjútit, néhány visszatérő látogatást a joamelledponthu-n, vagy épp a szomszéd pistikét, aki ugyebár ért a géphez. Meg nemfrissítést, mert minekaz, meg összes az összes viagrás levélre rákattintást, mert hátha tényleg nyerek egy zöldkártyát. Mivel a kártevők gyakorlatilag 100%-a Windowsra készül, a phishing, cracking, identity theft támadások 100%-át a platform naív otthoni felhasználói ellen indítják, előbb vagy utóbb jó eséllyel be fognak szopni valamit. Amikor az SP2 megjelent, egy sereg weboldalon talákoztam azzal a Flash animációval, amelyik lépésről lépésre elmagyarázta, hogyan kapcsolja ki a felhasználó az IE védelmét annak érdekében, hogy a CoolWebSearch vagy valamelyik másik jónevű ActiveX kontrol települni tudjon. És a probléma valójában ez.
Nem a Windows, nem az OSX, nem a vélt vagy valós biztonság, hanem a tudatlanság és a járatlanság. Másfél évtized kellett ahhoz, hogy az embereket leszoktassák arról, hogy alkoholos filccel írják föl a PIN kódjukat a bankkártyájukra. Talán tíz év elég lesz ahhoz, hogy rájöjjenek, hogy az Internet veszélyes hely. És a virtuális bűnöcskék, a warez, a pornó a zasszony tudta nélkül, a töltsünklenéhányfilmet ugyan olyan következményekkel járhat, mintha az ember kimenne a józsefvárosi piacra, zárjegy nélküli vodkáért. Jól is járhat, de ha nem figyel, fagyállóval fogják átverni, és eltűnik a pénztárcája, a sarki arab pénzváltó pedig kétujjal cseréli zlotyra a dollárköteget. Ha valamiben hibás Bill Gates, akkor abban mindenképp,hogy elhitette az emberekkel, hogy a számítástechnika mindenkié. Ez nem igaz. Sohasem volt az, és még egy jó ideig nem is lesz.
A Mac persze valóban segít. Nem azért persze, amiért sok die-hard fanatikus hiszi, nem amiatt a bizonyos magic shield miatt, ami közeli rokona Jobs Reality Distortion Fieldjének, hanem egyszerűen a platform jellege miatt. Ha Macre váltasz, egy sereg egyéb, másodlagos döntést is hozol. Hallgatólagosan lemondasz a warez 90%-áról, a krekkelt játékokról, az olcsó sufnituningról, a szomszédpistike segítségéről, ráguglizok-mingyármeglesz megoldásokról. Meg egy sereg egyéb dologról, pl. arról hogy a boltban látott webcam pikkpakk megy a gépemen, Józsi filmjét meg tudom nézni holland felirattal és mandarin hanggal, ha elromlik a gépem, minden sarkon megcsinálják, és arról a plusz húsz százalékról, amit bármire ráfizetek, ami almaszagú.

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

19 January 2007 04:38

bekker - 19 January 2007 03:51 AM

Én ebben a kategóriában a MacBookot tartom a legjobbnak. Bocsánat érte. Ez nem minimalista felfogás. Mi a szart dugjak 4 usb-be meg aa pcmciacmcpia-ba? Áruld el. Mit? Viszont ezzel dolgozom. A gyermekeim meg PS2-vel játszanak. Egyik sem fagy és áll meg dll hibával. Nekem ez az elsődleges. Nem érek rá a problémákra meg a kurkászásra. Ezért van Mac-em. Bocsánat érte!

Ez így értelmetlen, hiszen ha te elégedett vagy a gépeddel, akkor az úgy van jól, én nyilván nem tudok (és nem akarok) mesterséges elégedetlenséget ébreszteni azáltal, hogy rámutatok egyéb szempontokra, de szívesen elmondom, miért gondolom a MacBookról azt, amit:
1. Megbízhatóság. Nem szívesen vennék egy olyan gépet, amelynek gyári hibáiról önálló wikipédiás szócikk van, és ha épp ki is fogok egy jól működő példányt, akkor is botrányos az összerakás és az anyaghasználat. Lötyög az akku, kopik a fedlap, a billentyűk, sárgul a festék, vinnyog a ventillátor, leesik a mekbuk felirat, párducfoltos a kijelző, két egyforma színű pixel nincs rajta, mosolyogtató a felbontás.
2. Szervízháttér. Ha elromlik, javítják. Nem kifogást keresnek, nem bezárják a hibákat feltáró blogokat, nem javítókitet rendelnek három hónapos átfutással, nem érdekel a hádészisz,az interkassza meg emánüel maximusz, hanem legyen egy működő gépem.
3. Valódi mobilitás. Isten bocsássa meg nekem, utálom a taccspedet. Külső egeret használok notebookon, mint az userek 80%-a. Ezzel ugrott az egyik USB. Gyakran hurcolok nagyobb anyagokat, teljes fordító környezetet gépek között külső HDD-n (jó, van FW, meg HUB, de). Ezzel meg a másik.  Mindemellé nem akarok a digitgépemhez külön USB kábelt cipelni (és imádkozni, hogy a világ legfejlettebb OS-e felismeri-e), hanem jól esne, ha a memóriakártyát abból, vagy a PDA-ból csak becsúsztathatnám egy kártyaolvasóba, amit azonban nem kapok a géphez, úgyhogy vinnem kell vele. Ja, meg széthúzni, összedugni, tyúkbelezni, mini DVI-DSUB adaptert otthonhagyni.
4. Jól esne, ha a gépemet valódi mobil munkaállomásként tudnám használni, de ugyebár a 3G kártyát, de még egy nyomorúságos GSM-kártyát sincs hová bedugnom, szerencsétlenkedhetek kékfoggal, konfigfájl irogatással meg a leszakadozó, harmatgyenge wifivel.
Mindezt persze megbocsátanám, ha mondjuk féláron adnák, neszegagyi, viddmesszire, és nem azt kapnám folyamatosan az arcomba, hogy ez a gépek elitje, és érezzem megtiszteltetésnek, hogy használhatom, csak szmokingban üljek mellé, mint hippoliték a pörkölthöz, és nekem úgysem kell jobb, mert minek.
És nem akarok a fentiekért cserébe életérzést venni. Nem akarom, hogy a prezentációkon mindenki összefusson, ha kigyullad az alma a tetején és remegő kezekkel fogdossák össze a Tucano táskát, hogy az eppöl milyen kúl.
Kérlek, ne érts félre. Nem azt mondom, hogy rosszul döntöttél, és hogy nincs igazad, hogy MacBookot használsz. Neked is megvannak a magad szempontjai, én csak arra próbáltam rámutatni, miért érzem ezt minimalista hozzáállásnak.

sesztakszabolcs

sesztakszabolcs
Az összes posztok száma:  34
Csatlakozva  06-12-2003

19 January 2007 05:33

Kedves Mac-társak!
Végig olvastam az eddigi fórumot és gondoltam, hozzászólok.
Nálunk két mac is van, Ibook és powerbook. Nagyon szeretjük őket, mondom ezt akkor is amikor a kedvesem Ibookjában, úgy néz ki winyót kell cserélni. Nyilván a tesóm is, akinek az ibookja belesett az alaplap hibás szériába már kevésbbé csípte a dolgot és a gép fiókba került. Ehhez képest mégis egy Imac-ot vett és az szuperül megy. Szerintem nincs értelme vitázni melyik a jobb -mert ez egyértelmű:)- , ha bekker kolléga ennyire elégedett, akkor drukkoljunk neki, hogy továbbra is az legyen:). Count Zero kolléga pedig teljesen jogosan vázolja az ő szemléletét. Minden attól függ ki mire használja. Nekem egy 12-es PB-m van 1,33 procival és több mint 3 éve csak megy és megy.
Ehhez képest párom gépén a töltő haldoklik, meg a vinyó is de mégis megcsináltatom mert amire neki kell, arra tökéletes. Egy valamit értsetek meg, ezt is, meg azt is emberek gyártják….vagyis hibázhatnak és nem tökéletes egyik rendszer sem. Ettől függetlenül ma már nagyon szokatlan leülni egy windows elé és nem is vágyom rá. Pedig egy P3 1000 procis masina még a mai napig müködik de csak ritkán kapcsolom be. Viszont az is igaz, hogy vírust nem kaptam soha…ugyanis amikor csak wines gép volt a családban, akkor nekem megért évi 12000 Ft-ot a Northon védelem.
Üdv mindenkienek!

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

19 January 2007 21:35

Az én MacBook-omnak semmi baja. Ha kell BT-on internetezek Edge módban. Minden működik. Nagyon elégedett vagyok vele. Ez a harmadik Mac-em és ez is kifogástalanul hasít. A következő gépem is Mac lesz. 10 éve láttam először öcsém gépét. Akkor tudtam, hogy ilyen gépem lesz. Néhány éve meg is lett. Azóta gond nélkül használom. És fogom is, amíg a céljaimat szolgálja. Ha mejd nem fogja akkor kihajítom a hóra. Bár ez nem várható, hogy bekövetkezzen. A vindózos gépemet szó szerint elajándékoztam. Mert csak a bajom volt. Nem érdekel, hogy ezen miért nincsen annyi probléma. Az érdekel, hogy nincsen. Ennyi. Azt veszem, amelyikkel gyorsabban és gördülékenyebben, problémák nélkül tudom megkeresni a pénzem. Egyelőre behozhatatlannak tűnő előnnyel ez a Mac. A vindóznál nem látok erre esélyt. Ennyi.
Mindenki használja azt ami jól esik.

Alucard

Alucard
Az összes posztok száma:  3205
Csatlakozva  02-12-2005

19 January 2007 21:39

bekker - 19 January 2007 09:35 PM

Ha mejd nem fogja akkor kihajítom a hóra

Ha ilyen “meleg” telünk lesz folyamatosan akkor…:D
Valahogy iyg látom egyébként ezt a dolgot én is, bár nekem még csak május óta van egy Mac minim.

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

19 January 2007 22:58

De térjünk vissza az alapvetéshez, miszerint a MacOsX nem biztonságos. Szóval. LETÖLTÖTTEM, KICSIMAGOLTAM, MÉG KIJJEBB CSOMAGOLTAM, MAJD MEGNYITOTTAM ezt a bizonyos veszélyt. SEMMI nem történt. Másnap reggel viszont azzal az üzenettel indult sleep-ből a gépem, hogy csak a póverbuttonnal tudom újraindítani. ÚJRAINDÍTOTTAM és azóta is MINDEN RENDBEN VAN.
EZ NEM VESZÉLY HANEM EGY VICC.

Alucard

Alucard
Csatlakozva  02-12-2005

19 January 2007 23:06

akko kernel panicod vot?

Count Zero

Count Zero
Csatlakozva  05-01-2006

20 January 2007 01:00

bekker - 19 January 2007 10:58 PM

De térjünk vissza az alapvetéshez, miszerint a MacOsX nem biztonságos. Szóval. LETÖLTÖTTEM, KICSIMAGOLTAM, MÉG KIJJEBB CSOMAGOLTAM, MAJD MEGNYITOTTAM ezt a bizonyos veszélyt. SEMMI nem történt. Másnap reggel viszont azzal az üzenettel indult sleep-ből a gépem, hogy csak a póverbuttonnal tudom újraindítani. ÚJRAINDÍTOTTAM és azóta is MINDEN RENDBEN VAN.
EZ NEM VESZÉLY HANEM EGY VICC.

Ez nem vicc: ez egy proof-of concept arra, hogyan írható felül a kernel a memóriában egy megfelelően formázott image file segítségével. Ez egyelőre csak memóriaszemetet tartalmazott, de futtatható kód is lehetett volna benne. Akár.

Ha instant kernel panicot szeretnél, olyan is van.

http://projects.info-pull.com/moab/bug-files/MOAB-09-01-2007.dmg

Alucard

Alucard
Csatlakozva  02-12-2005

20 January 2007 01:10

Count Zero - 20 January 2007 01:00 AM

Ha instant kernel panicot szeretnél

Egy jó forró instant kernel…:)
Bocs de elborúlt az agyam :)

iPutyu

iPutyu
Csatlakozva  21-08-2005

20 January 2007 02:10

ÉS AKKOR MI VAN? Újraindítom és minden megy tovább. Össze ne hasonlítsuk már a vindózos veszélyekkel. Majd akkor kezdek gondolkodni amikor használom a gépet és egyszer csak feljön egy ablak ami visszaszámol 1 perctől és utána kikapcsolja a gépet! De ne én töltsem már le és csopmagoljam ki és indítsam már el!
Ne haragudj de ez nem ilyesztő hanem röhejes. Meg az is, hogy ezt egy platformra hozod a vindózos vírusokkal…

Alucard

Alucard
Csatlakozva  02-12-2005

20 January 2007 02:16

bekker hidd el nekem ez a topic nagyon hosszúra fog nyúlni.

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0