Mac Mini SSD csere megéri?

djuice

djuice
Az összes posztok száma:  9
Csatlakozva  14-08-2020

04 November 2020 13:35

Sziasztok!
2014 late Minim van. Gondolkodom rajta, érdemes lenne-e SSD-re cserélni benne a winyót?
Mennyivel lenne gyorsabb esetleg?
Mekkora kapacitást, milyen ajánlott típust érdemes bele keresni?
Sata III vagy milyen szabvány megy ebbe?

Köszönöm szépen, várom a segítő és tapasztalatgazdag válaszokat! :)

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13496
Csatlakozva  27-02-2004

04 November 2020 13:53

PCI-express SSD-t kell belerakni.

Lukather

Lukather
Az összes posztok száma:  1342
Csatlakozva  18-10-2008

04 November 2020 18:06

SATA és PCIe csatlakozó is van a miniben, de egyetértek Titivel, sokkal jobban jársz ha a PCIe-t választod. Ha eredetileg HDD-vel konfigurálva vetted, a sebesség különbség jelentős lesz.
Fontos tudnivaló, hogy ez esetben a PCIe SSD beszereléséhez szükséged lesz egy csatlakozókábelre is: https://www.ebay.com/itm/233409877411

A beszerelés: https://youtu.be/TUtG3SSZ4Bw

Operációs rendszer támogatás szempontjából 10.13.x High Sierra felett gyakorlatilag a legtöbb megfelelő form factor-al rendelkező NVMe SSD kompatibilis, de érdemes a kiválasztott típusnak utánaolvasni a neten, mert pl. a Samsung bizonyos modelljei csak firmware frissítés után működőképesek.

https://appleinsider.com/articles/20/08/23/how-to-use-an-nvme-drive-to-upgrade-your-macs-ssd

feketekave

feketekave
Az összes posztok száma:  2205
Csatlakozva  19-02-2009

04 November 2020 18:11

Szia, ha jól sejtem, abban FusionDrive van. A PCie helyen most is csücsül egy kicsi SSD, ami a FusionDrive része, így ha azt kiszereled, már nem lesz rendszer a gépen. Ezért első körben készíts egy TimeMachine mentést egy külső merevlemezre, amiról vissza tudod majd állítani.
Az Apple speciális NVMe SSD-t használ. Vagy eleve olyat veszel, vagy szükség lesz egy adapterre.
Kimondottan Apple specifikusokat gyártanak a Transcend, OWC, Apple:), INDMEM, Crucial, vagy a Samsung és még sorolhatnám.
A legtöbb esetben követelmény, hogy minimum High Sierra, vagy még újabb rendszer legyen a gépen, mert csak az újabb EFI Firmware ismeri fel a terméket.

Na most, sebességben ne remélj sok változást, mert a 2014-es Mini-ben a PCI Express 2.0 1x, ami elméletben kb 750-800MB/s átviteli sebességet tud. Hiába veszed bele az extra gyors SSD-t. Egy hangyányit persze gyorsabb lesz. Én az OWC Aura Pro X2-t használtam. (az tudna 3200MB/s átvitelt is, de csak PCIe 3.1 4x-en), 760MB/s-ig hajtja meg a Mini.
Az SSD-nek úgysem ez az egyetlen előnye, hanem, hogy az átvitel le-fel stabil, nincsen benne mozgó alkatrész, hangtalan és nem termel annyi hőt sem, mint egy SSD+HDD páros. Cserélni is könnyű, de legyen biztonsági mentésed:)

djuice

djuice
Csatlakozva  14-08-2020

05 November 2020 01:37

Kösz mindenkinek!
Most Catalina van rajta, de kb. olyan lassan bootol mint egy win95. :)
Szóval oké hogy az 5400-es vinyó a hunyó, de én egy Mekitől azért többet vártam volna.

Egy haverom azt mondja most, ő egy fillért se költene erre a gépre, mert szerinte a 4 giga ramot se fogom tudni bővíteni, úgyhogy vagy adjam el jó gyorsan és álljak bele egy hackintoshba vagy ha a pénz nem számít, akkor nézzek egy erősebb Mekit.

Nekem amúgy úgy adta el a gazdája, hogy a nővére videót szerkesztett rajta, meg zenéltek vele a barátjával, szóval szerinte bőven többre elég mint fbookozni, de még Sierraval ment náluk ahogy emléxem.
Kicsit tanácstalan vagyok ebben kezdő Mekisként.
???

Titi

Titi
Csatlakozva  27-02-2004

05 November 2020 08:22

Pontosan melyik típus?
System Profilerben nézd meg, mi van benne (PCIe SSD + HDD vagy csak HDD)?
A memóriát tényleg nem lehet bővíteni.
A lehető legrégebbi rendszert kell visszatenni rá, amit a használni kívánt szoftverek megengednek.
Vagy leginkább: eladni.

Lukather

Lukather
Az összes posztok száma:  1342
Csatlakozva  18-10-2008

05 November 2020 08:25

Feketekave fórumtársnak sok tekintetben igaza van, nem néztem utánna, hogy a miniben csak PCIe x2 slot van, viszont nem törvényszerű, hogy fusion drive-al legyen konfigurálva, tehát ha csak egy sima HDD van benne, akkor megállja a helyét az a megállapítás, hogy jelentős gyorsulást fogsz tapasztalni ha SSD-re cseréled.
A memóriával kapcsolatban igaza van a barátodnak, a 2014-es miniben alaplapra forrasztott memória van és az csak a vásárláskor konfigurálható 8 vagy 16 GB-al, később erre már nincs lehetőség.
A kérdésed többi része a te döntésed. 2006-óta használok hackintosht, immár a harmadik hardver konfiguráción. Kisebb-nagyobb gondok (vagy inkább kényelmetlenségek) mindegyikkel voltak de az idő múlásával és a konfigurációk változásával egyre problémamentesebbé váltak és jelenleg egy okosan megválasztott hardver konfiguráción, gyakorlatilag teljes értékű mac alternatívaként használható egy hackintosh.
Azt viszont figyelembe kell venned, hogy egy-két éves távlaton belül van csak jövőjük a hackintoshoknak és az Inteles maceknek, a közelgő Apple Silicon-ra váltás miatt. Az Inteles gépek (Mac vagy Hackli) természetesen az után is használhatóak maradnak, viszont nem lesznek tovább naprakészen tarthatók operációs rendszer és alkalmazások szempontjából. Ebből következik az is, hogy ha én a közeljövőben szánnám rá magam egy új, eredeti mac vásárlására az egészen biztosan nem Inteles lenne.

Joci57

Joci57
Az összes posztok száma:  125
Csatlakozva  02-03-2010

05 November 2020 08:54

Szia !
Ha az elején leírod a géped adatait / Mini 2014 - 1.4 GHz - 4 GB RAM - 500 GB HDD / akkor mindenki jobban tudna neked segíteni. Ez egy belépőszintű “olcsó” gép , átlagos internetezésre és irodai munkára alkalmas. Gyanítom az eladó nővére fiatalkora ellenére megőszült a videóvágásban.  A legegyszerűbb és olcsó megoldás a HHD-t egy 2.5”-os SATA3-as 256-os SSD-re / cserélni és a HDD-t eladni. Ez azért jelentő változás lesz . Mindegy milyen típust raksz bele nagy difi nincs közöttük. Ez kb. 5-6 ezer forintodba kerülne. Ezután kipróbálod és kiderül hogy megfelel-e az elvárásaidnak. Ha nem akkor eladod . Jelenleg kb. 65 - 70 ezerért lehet ezeket eladni. A HDD - SSD csere az eladásnál árban nem de az eladás gyorsaságában segíthet. Ezeken a gépeken / SSD-vel /  kb. 25 - 30 másodperc alatt áll fel a rendszer. A PCIe SSD igaz hogy valamivel gyorsabb de erre az alapgépre nem érdemes 15 - 20 ezret költeni. Op. rendszer szinten nekem a Mojave vált be , a Catalina talán már sok neki. Mac Miniben a / 2014 - 2.6 GHz - 8 GB - HDD vagy SSD / a következő amiket 120 -140 ezer között hirdetnek. Ha a szerelés és a telepítés neked nem megy akkor szívesen segítek , természetesen ingyen. Ha számodra elérhető a Bp. XVI. kerületi címem akkor hívj. A számom a hirdetések között megtalálod.

Titi

Titi
Csatlakozva  27-02-2004

05 November 2020 09:31

(videóvágás – misztérium: nem mindegy, miről van szó… nem is kellett volna leírnom)

opeter

opeter
Az összes posztok száma:  503
Csatlakozva  24-06-2007

05 November 2020 14:36

A videóvágás az nem mond semmit. Lehetete az DVD/480 vagy 576p vagy 720p, ezekkel val’szeg nagyobb gond nélkül ment. Talán még 1080p is belefért, ha éppen nem volt sok videó- hangsáv. De mindenképpen vár az ember, mert a gépnek úgyebár ki kell számítani a végeredményt. Ez mégics sak egy kétmagos gép (+ 4 HT).

Na de, visszatérve: ha még egy ideig akarod használni, akkor egy sima asztali 2,5”-es SATA SSD-t tegyél bele (240 vagy több GB), a meglévő 500 GB-os merevlemezt pedig külső USB-s házba és oda pakolhatsz fölösleges adatokat.

Ez mindenképpen felgyorsítja a napi munkát.

Én egy ilyen gépre Catalinát nem tettem volna fel, dehát te tudod. A 4 GB RAM az manapság bizony egy kicsi kevés a számítógépek világában. Az internet is egyre több vasat ígényel.

djuice

djuice
Csatlakozva  14-08-2020

05 November 2020 15:12

“Én egy ilyen gépre Catalinát nem tettem volna fel, dehát te tudod.”

Most gyorsan csak erre van időm válaszolni. Úgy gondolom az operációs rendszernek kell eldönteni hogy adott hardverre fel tud e menni és azon megfelelő módon futni. De amúgy is önmagát frissíti…
A másik tényező meg az, hogy bizony bizony a használandó szoftverek is kiabálnak, hogy erre meg arra a rendszerre már nem hajlandók letöltődni. Konkrétan nekem így volt a Garageband, ezért muszály is volt frissíteni. Az meg hogy a Catalina rámászott, nem gondoltam volna, hogy egy winXP szintű hardverre való win10 rá erőltetés igazából. Sőt, nekem pont azt mesélték, hogy egy Macnek jóval hosszabb a használati élettartama, mint egy hasonló Windows konfigurációnak! 6-8 éveket említettek, amit biztonsággal lehet használni még. Így, gondoltam két évig még csak elketyeghet nálam is ez a kis Mini… Ezért is meditáltam a már olcsón elérhető nagyobb kapacitású SSD bővítésen is.
Szerintem fentiek alapján eladás lesz ennek a sorsa mégis.

Titi

Titi
Csatlakozva  27-02-2004

05 November 2020 15:21

A kényszerspirálokból azért ügyesen ki lehet maradni.

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0