Hdd csere

Honorius798

Honorius798
Az összes posztok száma:  8
Csatlakozva  21-08-2020

21 August 2020 15:30

Sziasztok!
Vettem egy imac ot használtan. Szóval az eladó vasàrolta annak idején. Neki nincs róla már számlàja. Sajnos belépéshez jelszot kér és azt már Ő nem tudja. Az a lényeg angliaban élek es itt vásároltam.( Ebay) Egy Hdd formazassal megoldhato e a problema? Sajnos a ctr+r billentyuzet nem reagal. Koszonom

feketekave

feketekave
Az összes posztok száma:  2195
Csatlakozva  19-02-2009

21 August 2020 20:09

Szia, a ctrl+R az nem is fog reagálni, mert a command+R-t kell nyomni. (Próbáld meg csak az R-et nyomva tartani, hátha) Ha eljut a recovery-be, ott a disk utilty-val leformázhatod a vinyót. Sok sikert.

Honorius798

Honorius798
Csatlakozva  21-08-2020

21 August 2020 21:15

Rosszul irtam azt probaltam de semmi. En arra gondolok mivel le van jelszavazva es nem a apple id keri talan azert nem mukodik.

Honorius798

Honorius798
Csatlakozva  21-08-2020

21 August 2020 23:18

A command+s mukodik de a command+r nem??? De itt meg nem tudok semmit csinalni

feketekave

feketekave
Az összes posztok száma:  2195
Csatlakozva  19-02-2009

22 August 2020 06:07

Akkor target disk-nek kellene egy másik gépre felcsatolni. Amennyiben a nyomva tartott T-vel elindul. Úgy talán le tudod formázni. Thunderbolt kábellel kell összedugni a gépeket.
Ha Firmware Password lett beállítva, és nemcsak user password, akkor pedig fel kell keresned egy Apple szervizt.:(

Lukather

Lukather
Az összes posztok száma:  1308
Csatlakozva  18-10-2008

22 August 2020 10:31

Egyetértek feketekave fórumtárssal, ha firmware jelszó van beállítva a géphez akkor be kell vinned egy Apple szervizbe. Minden rosszindulat és kioktatás nélkül, de nem a legkörültekintőbb módon vásároltál számítógépet egy vadidegen embertől. A szervizben simán kiderülhet róla az is, hogy lopott. Eleve gyanús előjel az, hogy az eladónak nincs számlája és még a saját gépe jelszavát sem tudja.
Egy idézet az Apple ide vonatkozó oldaláról:

“Ha elfelejtette a firmware-jelszót

Ha nem emlékszik a firmware-jelszóra vagy -jelkódra, kérjen időpontot személyes szervizelésre egy Apple Store üzletben, vagy egy hivatalos Apple-szervizben. Az egyeztetett időpontra az eredeti bizonylattal vagy számlával együtt vigye be a Macet, amivel igazolni tudja a vásárlást.”

Ha nincs firmware jelszó beállítva csak szimpla felhasználói fiókról van szó, azt a macOS visszaállításból alapállapotra lehet állítani, amennyiben az hozzáférhető.
Amikor indításkor lenyomod a cmd+r kombinációt hosszabb idő után sem történik semmi?
Ugyanis ha a mac valami miatt nem tudja betölteni a helyi visszaállítást (pl. sérült a partíció), egy idő után az internetes visszaállítással próbálkozik, amit a képernyő közepén egy forgó földgömb ikon jelez.
Nem ártana tudni, hogy pontosan melyik iMac modellről van szó, erre egyébként is szükség lesz ha a macOS visszaállítás nem működik és USB telepítőről vagy a korábban javasolt target disk módban kell telepítened. Ha nem vagy benne biztos akkor az iMac alján található cikkszám vagy sorozatszám alapján az Apple oldalán vagy az EveryMac.com-on tudod beazonosítani.

Honorius798

Honorius798
Csatlakozva  21-08-2020

22 August 2020 11:13

Sziasztok! Koszi a valaszokat. Hu egy kicsit megijedtem. De ha apple ha nincs jelszo itt nem foglalkozik vele mar kerdeztem. Feltetelezik, hogy lopott. Irjam be a jelszot. Egyebkent egy imac g5. Egy regebbi szeria. Ugy gondolom csak user id ker. Nem hasznaltam meg apple pc device ket. Csak telefonom van es ez az elso ilyen. Nem tudtam. Ha nem sikerul annyira nem erdekel, mert nagyon olcson vettem. Meg a command+s probalkozok es ott fogom torolni a user id. Ott sikerul akkor okes. Angol ebayrol vasaroltam onnan van szamlam. Thunderbolt kabel megrendelve.

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

22 August 2020 11:43

Ha egy iMac G5 akkor a cmd+r, azaz a visszaállítás mód nem fog működni mert az csak az Inteles macek esetében használható, a tiéd pedig egy 2005 előtti PowerPC processzoros gép.
A legutolsó OS X ami arra a gépre telepíthető a 10.5.8 Leopard.
Az ebay-en lehet még venni eredeti Leopard telepítő DVD-t, amit ha még működik az iMac optikai meghajtója a lemezről tudsz telepíteni. Csak arra kell ügyelned, hogy a telepítőlemez ne gépspecifikus legyen hanem univerzális, tehát minden modellre telepíthető. Ha lenne a közeledben egy régebbi működő mac, a netről letöltött Leopard lemezkép lemezre írásával, USB telepítő készítésével vagy akár target disk móddal is próbálkozhatnál, de ha jól sejtem ez nem igazán opció a számodra.

Szerk.:

Egy kis segítség az újratelepítés nélküli megoldáshoz: https://gigaom.com/2008/06/22/reset-os-x-password-without-an-os-x-cd/

Honorius798

Honorius798
Csatlakozva  21-08-2020

22 August 2020 13:58

Koszonom Lukather. Igen gondoltam en is es le is toltottem a lemezt. Igaz ket lemezbol all csak az a ba, hogy nem biztos hogy ki tudon irni lemezre mert csak 4.7 gb lemezem van. De remelem sikerul. Este foglalkozok vele. Koszonom mindenkinek a segitseget. Kicsit mar tobbet tudok a mac rol.

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

22 August 2020 14:09

A Leopard-nak kétrétegű lemez kell, szóval szerezz egyet valahonnan. Az első lemez a tényleges installer a másodikon csak az extrák vannak.

Honorius798

Honorius798
Csatlakozva  21-08-2020

22 August 2020 14:29

Koszonom Lukather. Ezt nem tudtam. Ha telepitenek ra masik masik mac os t az sikerulne? Mar ezen is gondolkoztam. De hogyan tudnam megvalositani? 8.5 gb DL dvd talaltam. Az eleg? Usb boot drive lehet e masik oprendszert telepeteni. Vagy ennel a tipusnal csak Dvd rol? Csinaltam egy boot usb drivet de nem csinalt semmit. Mit kell nyomni hogy boot lja?

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

22 August 2020 15:00

Természetesen lehetséges, az alábbi módokon mennie kell:

1. Ha működőképes az iMac öreg optikai meghajtója akkor egy eredeti telepítő DVD-ről.
2. Egy másik macen vagy egy Windows PC-n DVD-re írt iso lemezképpel. Ez esetben először a dmg-t iso formátumra kell konvertálnod.
3. Egy másik hasonlóan öreg (PowerPC) macen készített USB telepítővel.
4. Egy másik hasonlóan öreg macről (PowerPC) firewire kábelen keresztül target disk módban.

Szerk.:

Honorius798 - 22 August 2020 02:29 PM

Csinaltam egy boot usb drivet de nem csinalt semmit. Mit kell nyomni hogy boot lja?

https://www.macintoshrepository.org/articles/115-how-to-boot-ppc-powermacs-g3-g4-g5-from-a-usb-stick-or-drive-

Ha így sem bootol a stickről akkor nem jól lett megcsinálva ezért nem bootolható.

Honorius798

Honorius798
Csatlakozva  21-08-2020

23 August 2020 00:45

Sziasztok, probalom torolni command+s nel a jelszot. De allandoan fut kozbe a diagnosztika. Nem all meg a kepernyo, hogy a parancsot beussem. Mit csinaljak. Probalta clear screen be is vette de fut tovabb

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

23 August 2020 09:05

Sajnos erre nem tudom neked a megoldást. A diagnosztika hosszabb ideig is eltarthat, próbáltad már kivárni amíg lefut?

Honorius798

Honorius798
Csatlakozva  21-08-2020

23 August 2020 12:51

Nezztem videokat rola masik mac en nem indult el. Sajnos nem talaltam csak mas nyelvu lemezt. Kiirtam sajnos nem mukszik az optikai meghajto. Alkatreszt nem talaltam hozza

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

24 August 2020 10:49

Ha más nyelvű lemez alatt azt érted, hogy magyart nem találtál, akkor azt nem is fogsz, ugyanis ha jól emlékszem az első olyan OS X ami alapból tartalmazta a magyar nyelvet (tehát telepítéskor már kiválasztható volt és az OS azzal indult el első indításkor) a 10.7 Lion. Ez már csak Inteles Macekre volt telepíthető a te PowerPC iMacedre nem. A Leopard esetében még úgy működött, hogy telepítetted az operációs rendszert angol nyelven, majd egy félhivatalos magyar nyelvi csomagot kellett letölteni hozzá, ami egyébként sokak véleménye szerint borzasztóan rossz és magyartalan volt. Én magam is inkább angol nyelven használtam akkoriban a rendszert.

A telepítési problémádra sajnos nem tudok okos megoldást javasolni. Keresned kell olyan macest aki tud neked USB telepítő készítéssel vagy target disk mód telepítéssel segíteni vagy pedig szerezned kell az iMac-be egy működő optikai meghajtót. Esetleg próbálkozhatsz egy külső USB optikai meghajtóval is de ebben nem vagyok biztos, hogy működni fog, ha jól emlékszem a PowerPC procis Macek csak FireWire-n csatlakoztatott külső optikai meghajtókról hajlandóak bootolni. :(

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0