PowerMac G5 Quad

Atlantisz

Atlantisz
Az összes posztok száma:  5
Csatlakozva  04-06-2018

04 June 2018 13:21

Sziasztok!

Egy G5 Quad boldog tulajdonosa lettem, (rendkívül jó áron) ez az első igazi Apple gépem, igen tudom nagyon régi modell, de mai napig meglepően gyors, és jól működik. Viszont van némi hőmérsékletbeli problémák :D
Hogyha elindítom a TenFourFox böngészőt, a szenzorok szerint a CPU (k) hőmérséklete eléri néha a 95 fokot is. Ilyen hőmérsékletnél a ventilátorok olyan fokozaton mennek, hogy néha azt hiszem felszáll :D .
Ekkor általában hirtelen leesik a hőmérséklet kb 77 fokra, majd szépen visszamászik kb 95 re, majd megint leesik. Gondolom leveszi az órajelet. Ha jól láttam, akkor a hűtőbordán is van egy hőmérséklet szenzor, ami 37-39 fokot mutat állandóan. Azt sejtem, hogy a 12 év alatt a hűtőpaszta elhasználódott :D.
Nektek mi a véleményetek?
Amikor üresjáratban van a gép, akkor olyan 48-55 fokos, minimális terhelésnél meg 60-70 fokos.
Azt tervezem, hogy újrapasztázom, vagy esetleg egy szerviznél csináltatom meg. De előtte ki szeretném kérni a véleményeteket, hogy hol érdemes ezt megcsináltatni? És hogy a paszta csere megoldja a problémát?

Előre is köszönöm.

b_pit

b_pit
Az összes posztok száma:  4132
Csatlakozva  20-05-2006

04 June 2018 14:26

Az újrapasztázás segíthet, persze jó hővezető képességgel bíró pasztát kell választani, mindenképp 10 W/mK fölötti értékűt! De sajnos a böngészés nem lesz valami jó élmény, mivel a mai modern weboldalak olyan kódokat futtatnak, amelyekhez nincs meg abban a CPU-ban a hardveres támogatás, és az ALU-nak kell azt kiizzadnija, az AltiVec-et nem nagyon fogja erre a célra használni még a TenFourFox sem… Egy jó videókártya talán a videólejátszáskor leveszi a terhet a G5 válláról…

Atlantisz

Atlantisz
Csatlakozva  04-06-2018

05 June 2018 13:36

Köszönöm a gyors válasz :D

Rendben és szerinted én magam pasztázzam újra vagy merjem valamilyen szervizre bízni?

Jelenleg 128Mb os Nvidia van benne, a pontos nevét nem tudom. A Youtube videók lejátszását sikerült megoldanom a QuickTime-al. És internetezni nem nagyon szoktam rajta. Mennyi pasztát érdemes venni 1 CPU-ra? Tehát az én esetemben 2-re kell venni. Hány gramm/CPU?

b_pit

b_pit
Csatlakozva  20-05-2006

05 June 2018 13:58

Csak te tudod mennyire értesz az ilyesmihez, de a kérdéseidből ítélve inkább bízd másra a pasztázást! Aki ügyes, az ezek valamelyikével meg tudja csinálni:
https://www.pcx.hu/thermal-grizzly-hydronaut-tg-h-015-r-4g-hovezeto-paszta-496424
https://www.pcx.hu/cooler-master-mgz-ndsg-n15m-r1-mastergel-maker-4g-hovezeto-paszta-387605

Atlantisz

Atlantisz
Csatlakozva  04-06-2018

05 June 2018 14:08

Rendben, köszönöm a pasztához a linket.
Nem vagyok jártas a Mac világában főleg nem a G5 Quad-nál. Láttam az interneten, hogy ezt a gépet 2 fajta vízhűtéssel adták ki? Nekem a bal oldali van, vagy hát legalábbis biztos nem úgy néz ki mint a jobb.
https://everymac.com/systems/apple/powermac_g5/faq/powermac-g5-liquid-cooling-info-leaks-issues.html

Ez jó vagy rossz?

b_pit

b_pit
Csatlakozva  20-05-2006

05 June 2018 14:16

Passz!
Nem volt Quad-om. Feltételeztem hogy nem ereszti a hűtőfolyadékot, ezért nem is írtam, de természetesen érdemes átvizsgálni a tömítéseket, és talán egy hűtőfolyadék csere sem árthat, azon is elmehet pár fok, de te tudod mennyit szánsz rá anyagilag. Azért szép korban vannak már ezek a gépek…

Atlantisz

Atlantisz
Csatlakozva  04-06-2018

05 June 2018 14:27

Igen, szép korban vannak, ezért is féltem még egy pasztázástól is. Meg a gépház is mondhatni hibátlan állapotban van, kivéve a talpán, ott van pár karc, de az nem látszik :D És nem szeretném, hogy a szervizben összekarcoljak/ráüljenek.
Akitől vettem ő azt mondta, hogy volt valami gond a vízhűtéssel, és egyik szerviz se vállalta be a javítását, ezért ő házilag megcsinálta, és a folyadékot is kicserélte benne (azt mondta fagyálló volt benne, így azt is tett bele). Olyanokat mondott, hogy elvileg a nagy hőmérséklet miatt ki is kapcsolt. De amióta ő megcsinálta azóta rendben. Na hát a “rendben” az a 95 fokos CPU. Ezért gyanakszom, hogy arra, hogy a hűtőfolyadék csere miatt nem kapcsol ki a gép, a magas hőfoknál, de szerintem pasztacsere megoldaná. Ez a jobbik verzió.
A másik hogy rossz volt a vízhűtő, és most is rossz csak azt mondta, hogy megjavította.
Mi a véleményed erről?

b_pit

b_pit
Csatlakozva  20-05-2006

05 June 2018 14:55

Hát ha már a hűtőfolyadékot cserélte, akkor gondolom hogy pasztázott is. De ha ilyen problémák vannak vele azóta, akkor ott vagy elrontott valamit, vagy más probléma is van. Nem akarok találgatni. A fagyálló egyébként nem szükséges, hiszen nincs olyan hőmérsékleti hatásoknak kitéve. De a tömény fagyálló rosszabb hővezetési képességekkel bír. Ha minden igaz a Delphi 151 Coolant Fluid kell bele gyárilag, de desztilláltvíz és némi tiszta alkohol keveréke is jó lehet, de tényleg nem találgatnék…

Atlantisz

Atlantisz
Csatlakozva  04-06-2018

07 June 2018 18:52

Akkor elsőnek a pasztázást megoldom utána meglátjuk mi lesz :D
Még volna egy olyan kérdésem, hogy ha Wifi illetve Bluetooth adaptert szeretnék hozzá venni, akkor milyet érdemes venni? Úgy értve, hogy honnan tudom, hogy melyiket fogja a rendszer felismerni?

Apróhirdetések

Hírek

48 óra alatt 10%-ra ugrott

2018. 09.20. @ 10:05
0

A béta vonaton nincsen fék

2018. 09.19. @ 11:41
0

Apple Watch Series 4

2018. 09.13. @ 12:32
2