Első iMac

CsuszmaszKunder

CsuszmaszKunder
Az összes posztok száma:  2
Csatlakozva  21-01-2018

21 January 2018 12:46

Sziasztok!

Régi PC-met kezdem széthajtani és már hetek óta kölcségvetési terveket készítek egy új beszerzésének a reményében. Megdöbbenve tapasztaltam hogy milyen horribilis árakon mozog minden ami új és kütyű.

Aztán pár hete hozzájutottam az első okostelefonomhoz egy iPhone SE személyében. Szerelem első látásra. A környezetemben szerencsére sok Apple barát van így a rendszerek minden előnyével megismerkedtem, de iMacje - sajnos - egyiküknek sincs.

Kutatóként dolgozom élettudományi területen. Pont olyan jól fizet mint ahogy hangzik (nem). A munkám során elsősorban adatbázisokat kezelek, előadásokat, cikkeket fogok írni, egy két szövettani képelemzés, statisztika, némi programozás hasonló finomságok. Azzal tisztában vagyok hogy ezek a műveletek nem igényelnek nagy teljesítményű gépet. Ugyanakkor mégis kikérném a tanácsotokat mint tapasztaltabbakét.

Szükségem lenne-e egy új típusú iMacre vagy nyugodtan nézegethetek a régebbi modellek között is? És ha régit milyen régit? Megéri inkább kuporgatni vagy ugorjak bele? Tényleg nem lehet biztosítást kötni számítógépre? Telefonra lehet…

Szívesen fogadok minden tanácsot.

A hun

A hun
Az összes posztok száma:  2661
Csatlakozva  31-12-2008

21 January 2018 14:28

CsuszmaszKunder - 21 January 2018 12:46 PM

Szia!

Te még nem tudod, de valójában már döntöttél. Én csak információval kívánok neked szolgálni, hogy a lehető legjobb döntést, hozd a számítógéped kiválasztásával kapcsolatban.

Ha szeptemberben kérdeztél volna, akkor is más lett volna a válaszom, de mivel most kérdeztél, így már én is csak árnyaltabban tudok fogalmazni.

Először is, az iMac nem hordozható készülék, de ezt gondolom Te is tudod. Viszont a nagy elméleti tudással rendelkező egyének szívesen szeretnek mindent maguknál tudni. Lehet ilyenkor jobb döntés egy hordozható laptop v. egy iPad Pro.

Ha továbbra is az iMac érdekel elmondom mi a különbség egy régi és egy új között.
Először is a régi iMac -en, ha teszem azt, egy videót szeretnél átkonvertálni mondjuk egyrétegű DVD (4,5 GB adattal, ezt veheted adatbázisokkal való munkának is), akkor simán kiírja a képernyőre, hogy 1 óra 55 ‘-ig fog tartani ez az átalakítás.

Ugyanezt a videót, egy ropogós bolti verziós iMac -el ami 21” (colos) 4K képernyő, 3,4 GHz processzor, 16 GB RAM stb.-stb. átkonvertálod 6’35” alatt. Ez a két gép közötti különbség.
Innentől kezdve már csak az játszik szerepet, hogy esetedben miből van több. Időből vagy pénzből?

És most jön a csavar.

Kiderült, hogy az intel 18-20 éve hibás processzorokkal látja el a világot. És ezek a processzorok nem SW szinten problémásak, hanem tervezési, értsd HW szinten. A dolog kipattanása (2017. december) óta SW -es megoldásokkal oldogatják a megoldhatatlant, mert ha egyszer egy csapot felszereltek valahová, az ott is marad, hiába veszem körbe kerítéssel. Csak idő kérdése, mikor fúr valaki alagutat, ahhoz a bizonyos csaphoz.

A bevezetett SW -es védelmi megoldásokkal, minden ilyen processzor teljesítményét akár 50 % -al is leronthatják. És itt a pont.

Igaz, hogy az új géped továbbra is gyorsabb lesz, mint a 2009 legyártott iMac, de egyben nem lesz köztük különbség, mindkettőben hibás processzor lesz. És ez a megállapítás minden számítógépre érvényes, kivétel nélkül, még az 5000 $ iMac Pro -ra is, amit fekete színben árulnak csak és persze minden PC -re is.

Én a helyedben ezzel a tudással megelégednék a legolcsób iMac -al is, szép is, jó is, azt nem modnom, hogy gyors is, de egy halom pénzt megspórol neked, addig is amíg ezt az affért megoldják egy újtervezésű processzorral.

PS: ...remélem egy picit tudtam segíteni, ha másba nem, hát, hogy nem árt óvatosnak lenni, ezekben az időkben…

CsuszmaszKunder

CsuszmaszKunder
Az összes posztok száma:  2
Csatlakozva  21-01-2018

21 January 2018 15:04

Köszönöm szépen! Kimerítő volt! :)

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13194
Csatlakozva  27-02-2004

22 January 2018 12:13

Én mást mondok, mert a példában felhozott 6’35” és 1 óra 55 perc erősen torzított számok.
Egy biztos: a használtak közül Core2Duo processzoros gépet nem szabad venni, a 2013–2014-es típusok jók lehetnek, ha ragaszkodsz az egybegéphez. Vadiúj gépnél pedig az is kötöttség, hogy csak a legújabb rendszer fut rajta, ami aktuálisan – állítólag – nem a legjobban sikerült.
Egy 2011–2012-es Mac mini is jó lehet.

shikaritr

shikaritr
Az összes posztok száma:  9
Csatlakozva  23-01-2018

23 January 2018 20:05

Nekem most egy 2009-es iMac van. Ez az első Macem, szinte ingyen szereztem. Webre fejlesztek, néha kell photoshop is, ezek működnek. Igaz a PS néha néha gondolkodik, mikor 5000x3000 képet nyitok meg, de az a 3-4 másodperc kibírható. Nem érzem rossznak a teljesítményt, sőt szerintem pár dologban még a két éves céges laptopomat is veri. Szóval nyugodtan próbáld ki.

Steve

Steve
Az összes posztok száma:  63
Csatlakozva  07-01-2005

23 January 2018 21:42

Én már a hatodik macamet fogyasztom, amit tapasztaltam:
A legjobb gépem egy 27 colos 2011 mid iMac, i5, négy mag, amibe beleraktam egy ssd-t és 12 gb ramot. A mai napig olyan gyors, mint a villám. Filmet vágok, grafikázok rajta.
Vettem egy 2015-ös macbook pro-t, i5, 2 mag, 8 gb ram.
A macbook fasorba sincs az iMachez. Próbáltam az újabb iMaceket is, de nem tapasztaltam egetverő gyorsulást. Ami a nagy szívás az iMacben, hogy vannak szériák, ahol a videokártyák tönkremennek 5 év alatt. A cseréjük meg nehezebb ügy, mint vizet találni aholdon.
Ettől függetlenül mindenképp iMacat vennék és mindeképp 4 magosat! Nem baj, ha használt, csak kérdezd meg az eladót a videokártyáról.

Titi

Titi
Csatlakozva  27-02-2004

23 January 2018 22:35

Steve - 23 January 2018 09:42 PM

csak kérdezd meg az eladót a videokártyáról.

… aki előre tudja jelezni, hogy “tisztelt uram, kb. 2 hónap múlva fog leolvadni a forrasztás”?
Egyes évjáratokra ez jellemzőbb, de ezen kívül felléphet még a kijelző sárgulása, ill. porosodása, vagyis minél újabb gépet kell venni, utánajárva a visszajelzéseknek.

Steve

Steve
Csatlakozva  07-01-2005

24 January 2018 07:26

Én arra gondoltam, hogy az eladó megmondhatja, ha a videókártya már újra lett görgőzve. Persze ehhez kell egy becsületes eladó.
A monitoroknál - ha ilyenre hajlamos a panel - az Apple csereprogramot szokott indítani. Így volt ez nálam is. Foltosodott a monitor, és gariba kicserélték. Ez az első évben volt, azóta kutya baja.

atabar

atabar
Az összes posztok száma:  59
Csatlakozva  24-04-2006

24 January 2018 11:16

Bocsánat, de ezt muszáj szóvá tennem: nem görgőzve, hanem golyózva, és nem videókártya, hanem GPU!
/on

Steve

Steve
Csatlakozva  07-01-2005

24 January 2018 12:58

Miért, a GPU nem a grafikai processor, ami a videókártyán van? :)
A golyózás az helyes menevezés.

b_pit

b_pit
Az összes posztok száma:  4108
Csatlakozva  20-05-2006

24 January 2018 23:00

A GPU a grafikai processzor, ami a videókártyán van. És igen, azt kell BGA-zni/golyózni (Ball Grid Array). Nem a kártyát! Az iMac-ben valószínűleg nem is kártya van, hanem az alaplapra van integrálva a GPU, tehát már csak ezért is hibás a kártya megnevezés…

Random példa:

shikaritr

shikaritr
Az összes posztok száma:  9
Csatlakozva  23-01-2018

25 January 2018 06:06

Ügyesen szétoffoljátok a topicot.. Nem tök mindegy minek hívják? :D

Titi

Titi
Csatlakozva  27-02-2004

25 January 2018 08:23

(Talán a “labdázás” lenne a legjobb, eü. értelemben.)

(Persze a topiknyitó eltűnt, vagy csupán legyint erre a sok sületlenségre, de az is lehet, hogy az első – nehezen értékelhető – hozzászólás elrettentette a továbbiaktól.)

Apróhirdetések

Hírek

Új adatvédelmi oldal az Apple-től

2018. 05.24. @ 11:47
0

Az FL Studio befutott Mac-re

2018. 05.24. @ 10:10
0

Közeleghet az APFS Fusion Drive

2018. 05.23. @ 07:00
0