Mac Mini High Sierra telepítése után gyakorlatilag használhatatlan. Valaki talált már házi megoldást? Mac Mini Mid 2014, 1 TB HDD (sic!), 8 GB RAM.

henochdavid

henochdavid
Az összes posztok száma:  49
Csatlakozva  29-08-2005

20 December 2017 13:17

Üdv,

fent említett Mac Mini-t ma vittem szervízbe, ahol közölték, tsssz, a High Sierra nem működik HDD-n. Más fájlrendszer (nem értek hozzá). Nem lehet visszaállítani. Szereltessek bele SSD-t. Vagy mentsem le az összes fájlomat valahova. Ők majd letörölnek akkor mindent és visszatelepítenek egy régebbi OS X-et.

Szóval tényleg vennem kell egy nagy külső tárhelyet, kábeleznem kell és órákig másolgatnom a fájlokat? Vagy van mégis egy megoldás, hogyan tudnám az egész balesetet (frissítés High Sierrá-ra) visszacsinálni?

Nekem, mint mezei felhasználónak ez egy őrület, hogy egy frissítéssel tönkre tudom tenni a gépet. Ilyen még nem volt az elmúlt 12 év alatt, amióta Mac-et használok.

Pls help!

valaki mac

valaki mac
Az összes posztok száma:  979
Csatlakozva  09-04-2009

20 December 2017 14:20

Szia
Azt, hogy mi baja a te gépednek én nem tudom viszont nállam pörög egy 2011-es Mac Mini High Sierra-val formázás majd High Sierra install volt a telepítési módszer Time Machine mentésből húztam vissza amit meg akartam tartni (személyes dolgok) azóta is tökéletesen működik. HDD van benne 500 GB-s

henochdavid

henochdavid
Csatlakozva  29-08-2005

20 December 2017 14:31

Szia!
Bár lenne Time Machine mentésem…
De azért köszönöm a választ!

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13247
Csatlakozva  27-02-2004

20 December 2017 14:44

henochdavid - 20 December 2017 01:17 PM

a High Sierra nem működik HDD-n

Szerencsére ez nem igaz.
A telepítés is csak az SSD-kre eszi fel az új APFS file-rendszert. Először mentsd le a (fontos) adatokat, majd próbáld meg újratelepíteni törlés (!) nélkül, így az adatok megmaradnak.

(Nézd meg “get info”-val vagy a Disk Utility-ben, tényleg APFS-es lett-e a HDD.)

henochdavid

henochdavid
Csatlakozva  29-08-2005

20 December 2017 14:49

Köszönöm a választ! Gondoltam, hogy nem ilyen fekete-fehér a dolog. Illetve reméltem, hogy nem tudok olyan op. rendszert telepíteni, ami tönkreteszi a gépet.
Sajnos a merevlemezen van az összes fájlom az elmúlt kb 20 évből, szóval akkor mentegetés lesz (még nem tudom, hogyan, nincs kedvem csak ezért méregdrága kábeleket venni…).

Calyd

Calyd
Az összes posztok száma:  2
Csatlakozva  10-10-2008

21 December 2017 02:14

A High Sierra minden gond nélkül működik merevlemezen is.

Régebbi OS X-re visszaálláshoz például itt találsz segítséget: https://www.imore.com/how-downgrade-macos.

Ami fontos, hogy biztonsági másolat a visszaálláshoz is _erősen javasolt_. És ezek után is szükséged lesz rá. És eddig is kellett volna, csak éppen iszonyú mázlid volt, hogy soha nem volt problémád az adataiddal. Tehát, ha erre költesz most, az nem kidobott pénz, hanem egy régi tartozás megadása magad felé.

Ami a backup-ot illeti nem tudom milyen kábelezésre gondolsz, és az miért lenne drága. Egy 1 TB-os, USB 3-as külső merevlemez kb. 20-25 ezer Ft-ért beszerezhető. Itt egy dolgod lesz: _egy_ kábellel összekötöd a géppel és kész. Például: https://ipon.hu/webshop/product/wd_my_passport_for_mac_1tb_5400_rpm_16_mb_usb_3.0_fekete_wdbfkf0010bbk/1529036.

Készíthetsz Time Machine backup-ot is. Ez legrosszabb esetben is egy délután alatt meglesz. (Főleg attól függ, hogy milyen jellegű fájljaid vannak. Ha sok kicsi, akkor több idő, ha sok nagy, akkor egész gyorsan meglesz.)

Ha ezt nem szeretnéd, akkor még mindig használhatsz felhő alapú backup-ot, pl. iCloud. Ha sok adatod van, akkor viszont ez is pénzbe fog kerülni jó eséllyel.

Én a két megoldás ötvözését javasolnám: cloud és helyi backup együtt. Elég nagy hazárdírozás, hogy ennyi évnyi adatnak jelenleg nincs backupja…

henochdavid

henochdavid
Csatlakozva  29-08-2005

21 December 2017 08:20

Köszönöm a downgrade linket és a tippeket.

A többihez: kicsit elhamarkodott a hangnem. A gép kb. semmire nem reagál, napokba telne pl. adatokat menteni ezzel a sebességgel. Ha mindent menteni akarnék, maradna a Mac Mini külső merevlemezként való csatlakoztatása.

Tehát a kábelezés alatt a következő miatt lamemtáltam előre: Thunderbolt to Firewire adapter (egy rakás pénz, használtan is), firewire átalakító (nem drága, de meg kell venni) beszerzése, lévén, hogy a következő használható gép a háztartásban egy 2009-es MacBook.

Az _egy_ kábellel és a merevlemezzel tisztában vagyok, van itthon mindkettő, köszi.

A hazárdírozás, ill. régi tartozás megadása magam felé témához csak annyit, hogy van egy régi merevlemez, amin a legtöbb régi adat fent van, sőt, a régi Mac (és laptop) merevlemezéről sem töröltem semmit.

Ettől még bosszantó, ha egy asztali gép, amit direkt azért tartok, hogy _minden_ fájlomat tárolni tudja és ezekhez bármikor hozzáférhessek, egyszer csak ilyen meglepetéssel készül.

Joci57

Joci57
Az összes posztok száma:  76
Csatlakozva  02-03-2010

21 December 2017 08:57

Szia !

Ha netán Budapest XVI. kerület számodra elérhető akkor tudok segíteni. A te vinyódat kiszedjük és az én Mac Pro gépemen bármire viszonylag gyorsan / SATA - PCIe / az adatokat le tudjuk menteni. Van itthon 2 db PCIe M.2 / 512-es SSD-m amire mehet.Ezután már simán telepíthetünk bármilyen op.rendszert és utána mehet vissza minden. Természetesen csakis térítésmentesen . Ha gondolod hívj a 06-209-787-779-es számon.

Üdv.

henochdavid

henochdavid
Csatlakozva  29-08-2005

21 December 2017 10:42

Kedves Joci57!

Nagyon köszönöm kedves felajánlásod! Sajnos a gép Hamburgban van… bár bedobtam volna a poggyászba!
Üdv és köszi mégegyszer!

idanka

idanka
Az összes posztok száma:  45
Csatlakozva  22-07-2010

22 December 2017 01:09

Nekem is hasonló gondom volt, (mini 2012 Late 500GB HDD) majd elővettem az onyx alkalmazást.
Onyx fájlrendszer javítás (ellenőrzés) segített, majd az összes létező cache törlése ismét segített. Leszedtem a “régi” vagy csak nem használt programokat is. (volt köztük még 10.5-re írt is)
illetve 2x helyreállítást (boot recovery) is kellett végezni.

Leszedtem az appstorból telepített, fizetős de nem műkődő alkalmazásokat is. Sajnos ilyenek is vannak még.

Igaz azóta feltettem a 10.3.3 betákat és szerintem piszok gyors lett.
És nem volt vele gondom.
*APFS nálam csak a külső USB SSD-n van.
*TM mentésre meg egy külső usb 1T HDD-t használok.

Nem tudom igaz-e de úgy olvastam hogy High Sierran ilyen és hasonló problémákat okoz a másik cég Office terméke, elletve az antivírusok főleg a titkosítás elelleni védelemmel ellátottak (Ransomware protection). Illetve a “Time Machine Protection” lehetetlenné teszi a mentést, 14-16 óra küszködés után hibaüzenettel megáll a mentés.

Calyd

Calyd
Az összes posztok száma:  2
Csatlakozva  10-10-2008

23 December 2017 21:53

henochdavid - 21 December 2017 08:20 AM

Köszönöm a downgrade linket és a tippeket.

A többihez: kicsit elhamarkodott a hangnem. A gép kb. semmire nem reagál, napokba telne pl. adatokat menteni ezzel a sebességgel. Ha mindent menteni akarnék, maradna a Mac Mini külső merevlemezként való csatlakoztatása.

Tehát a kábelezés alatt a következő miatt lamemtáltam előre: Thunderbolt to Firewire adapter (egy rakás pénz, használtan is), firewire átalakító (nem drága, de meg kell venni) beszerzése, lévén, hogy a következő használható gép a háztartásban egy 2009-es MacBook.

Az _egy_ kábellel és a merevlemezzel tisztában vagyok, van itthon mindkettő, köszi.

A hazárdírozás, ill. régi tartozás megadása magam felé témához csak annyit, hogy van egy régi merevlemez, amin a legtöbb régi adat fent van, sőt, a régi Mac (és laptop) merevlemezéről sem töröltem semmit.

Ettől még bosszantó, ha egy asztali gép, amit direkt azért tartok, hogy _minden_ fájlomat tárolni tudja és ezekhez bármikor hozzáférhessek, egyszer csak ilyen meglepetéssel készül.

Ez első hozzászólásból eléggé úgy tűnt, hogy semmilyen backup-pal nem rendelkezel. Itt is csak azt írod, hogy “a legtöbb régi adat” biztonságban van. Én ennyire nem tudok pengeélen táncolni, de hát különbözőek vagyunk. :)

Attól, hogy Te azt gondolod egy asztali gépről, hogy bármikor hozzáférhetővé teszi az adataidat, attól ez még nem lesz igaz. Erre leginkább egy felhő alapú tárolás képes.

De ezek most neked nem segítenek, úgyhogy le is zárom.

A problémádra visszatérve:
Ha ennyire döglött a rendszer, megpróbálhatnád a recovery partícióról boot-olni. Annak gyorsnak kell lenni. Itt ugyan Finder-ed nem lesz, de Terminal-ból eléred az összes meghajtót, így egy pár egyszerű “cp” paranccsal tudnál menteni külső merevlemezre:
https://developer.apple.com/legacy/library/documentation/Darwin/Reference/ManPages/man1/cp.1.html. Ebben tudok segítni, de Google-lel is biztosan két pillanat alatt találsz segítséget.
Ez után a recovery partícióból egy teljes újratelepítést is megejthetsz. Ez jó eséllyel megoldja a gondjaidat.

Egy másik megoldás lehet a Mini merevlemezének kiszerelése, és valamilyen gépre csatlakoztatása. Itt nem kell méregdrága kábelekre költened, elég valakitől kölcsönkérni egy külső HDD tokot. Oké, itt szívás a ki- majd beszerelés.

henochdavid

henochdavid
Csatlakozva  29-08-2005

30 December 2017 15:57

Kedves hozzászólók, köszönöm a segítséget, végül egy recovery mode-ban indított high sierra újratelepítés megoldotta a problémát.
Üdv és BÚÉK

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13247
Csatlakozva  27-02-2004

31 December 2017 12:44

És most folyik a mentés, ugye?

Apróhirdetések

Hírek

371 meghívót készített az Apple

2018. 10.19. @ 11:21
2