Mac OS X - Linux?

Major Lajos

Major Lajos
Az összes posztok száma:  128
Csatlakozva  30-11-2010

03 August 2017 12:25

Elnézést az Offtopic-ért, de milyen Linux rendszert érdemes feltenni Mac OS X (10.11.6 El Capitan) alá, ami gond nélkül megy? Minden megoldás érdekel (ingyenes és fizetős is)! Van ebben valakinek tapasztalata? Nagyon köszönöm előre is!

Peter T.

Peter T.
Az összes posztok száma:  953
Csatlakozva  07-04-2005

03 August 2017 13:36

„Alá” semmilyet nem tudsz rakni, mert ez egy BSD rendszer, nem Linux. Ha Linuxon megszokott dolgokkal szeretnéd felvértezni a macOS-t, akkor arra a MacPorts és/vagy a HomeBrew projekt.

macOS helyett telepíthetsz Linuxot, bár nem tudom, hogy erre mi szükség lenne, miért akarod az idegrendszered Linux Desktop-on tönkretenni (no offense).

Virtualizált környezetben (VmWare, Parallels, VirtualBox, Veertu) gyakorlatilag bármelyik disztribúciót használhatod.

Major Lajos

Major Lajos
Csatlakozva  30-11-2010

03 August 2017 13:42

A Mac OS X (10.11.6 El Capitan) szeretném meghagyni, csak párhuzamosan szeretnék felrakni egy Linux-ot. Az egyetemen lenne rá szükség órán, mert nem szeretnék külön venni egy másik laptopot órára.

Így azt gondoltam, hogy a régi laptopomra 2008 late Macbook (alu) tennék fel párhuzamosan egy Linux rendszert és amikor az kell, akkor használnám. Itt az kérdés, hogy mit (Ubuntu vagy Debian)? és mivel virtualizáljam (VmWare vagy Homebrew)? Elnézést a pontatlan fogalmazásomért! Köszönöm a segítséget!

Peter T.

Peter T.
Csatlakozva  07-04-2005

03 August 2017 13:49

Hogy melyik disztribet választod, arra vonatkozóan nem igazán lehet egzakt választ adni, mivel ez „vallási” kérdés. :-) Én azt mondanám, hogy Debian, de ez csak egy vélemény.

A Homebrew és a VmWare nem ugyanaz a kategória. A Homebrew egy csomagkezelő, ami a macOS-re ad olyan kiegészítő bináris csomagokat, amiket az Apple nem szállít, de az ember Linuxon dolgozva már megszokta és használná (újabb Python csomagok, újabb Perl, vim, mc, stb.). De ettől még nem lesz linux.

A VmWare (és a többi, amit írtam) az virtualizációs szoftver, és abba ugyanúgy telepítheted a letöltött .iso-k segítségével a Linux (vagy Windows) oprendszereket, mintha azok egy nem Mac PC-n futnának. Természetesen a macOS ilyenkor is fut, csak fut egy ablakban egy Linux rendszer is, de ezeknek egymáshoz lényegében nincs semmi közük.

Major Lajos

Major Lajos
Csatlakozva  30-11-2010

03 August 2017 14:25

Értem :) Akkor érdemes inkább egy WmWare Fuson-t használni Bootcamp-val és úgy párhuzamosan felrakni egy Linux-ot.

Rotstewart

Rotstewart
Az összes posztok száma:  1125
Csatlakozva  27-10-2006

03 August 2017 15:27

A Parallels Desktop Ubuntu Linux 14.04 van nekem El Capitannal. Meg Win81 - semmi gond.

Peter T.

Peter T.
Csatlakozva  07-04-2005

03 August 2017 17:16

Mindegy, melyiket választod, jó a Fusion is és a Parallels is, árban is kb. ugyanaz a kategória a nem Pro kiadás.

Bootcamp nem kell, az csak arra (lenne) jó, hogy natívan boot-olj be egy Windows-t a Mac-en.

bolinas

bolinas
Az összes posztok száma:  996
Csatlakozva  14-09-2004

07 August 2017 13:00

Ha pedig, valami oknál fogva, nem szeretnél tök fölöslegesen pénzt kiadni egy virtualizációs megoldásra, akkor virtualbox.org

Mindent tud, ami ahhoz kell, hogy kényelmesen futtass egy másik oprencert az OSX mellett. Oracle fejleszti, és folyamatosan update-elik is.

Peter T.

Peter T.
Csatlakozva  07-04-2005

07 August 2017 13:32

Nem „tök felesleges”, performanciában, kompatibilitásban, külső eszközök kezelésében és hálózat menedzsment szempontjából mind a Parallels, mind a Fusion messze veri a VirtualBox-ot. Többször tettem vele próbát, mindig törlésre került, hiába ingyenes. Ráadásul az Oracle fejleszti, ami nálam semmiképpen nem jó pont :-)

De persze kipróbálhatod, mennyire felel meg az igényeidnek, a másik kettőnek meg van trial verziója, össze lehet hasonlítani.

Major Lajos

Major Lajos
Csatlakozva  30-11-2010

08 August 2017 12:05

Oké - köszönöm az infókat!

Apróhirdetések

Hírek