Rendszerezés módszertana

mersereg

mersereg
Az összes posztok száma:  933
Csatlakozva  21-11-2013

02 May 2014 09:54

Sziasztok! Ti hogyan szoktatok rendszerezni?

Több dolognak a rendszerezésérõl is beszélhetünk: dokumentumok, könyvek, pdf-ek, képek, videók, zene stb. Lehetnek általános módszerek, de valójában sokminden függhet speciálisan attól, hogy az adott fájl típus mit enged meg.

Én most éppen cikkek rendszerezésével szenvedek. A cikkek abból a szempontból jók, hogy többnyire pdf-ben vannak, vagy ha nem akkor átkonvertálhatóak, továbbá a pdf metaadatokban sokminden tárolható. Igaz az OSX nem támogat mindent.

A triviális módszer az lenne, ha a tárolás témák alapján menne folderekbe és alfolderekbe szervezve. Ezzel az a baj, hogy a témák folyamatosan bõvülnek, néha fel kell osztani õket és átszervezni, van ami nem illik egyetlen nagy témába se, más cikkek meg több témába is illenek, de két példányban elhelyezni a pdf-et pazarlás, alias-okat csinálni meg csúnyaság, meg oprendszer függõ.

Én ezzel a módszerrel kezdtem, de egy idõ után káoszba fulladt, ráadásul tematikus felbontás mellett más praktikussági szempontok szerint is fel kéne osztani, például: fontos, elolvastam már, el kéne olvasni, stb.

Egy másik módszer, hogy az ember hagyja a fenébe a fájlrendszert és ömlesztve betesz mindent egy folderbe, és helyette mondjuk pdf kulcsszavakkal ellát minden pdf-et. Ekkor persze jó, ha minden fontos kulcsszót beír az ember az elsõ alkalommal, legyen akár témához vagy más szempontokhoz kapcsolódó, hogy ne kelljen késõbb emiatt újra szerkeszteni. A kulcsszavas módszernek elõnye, hogy nem kell a rendszerezéssel foglalkozni, viszont így nincsen hierarchia a rendszerezésben, továbbá lehetséges kulcsszavak listáját külön kell gyûjteni, ha az ember látni akarja a rendszerezést. Ráadásul a kulcsszavakat fejben kell tartani vagy a listából kinézni, mert egy új pdf megnyitásakor nekünk kell a kulcsszavakat beírni és nincsen automatikusan felajánlott lehetõség. Végezetül a keresés sokkal nehézkesebb, ha egyáltalán lehetséges mondjuk Spotlight-al.

Harmadik lehetõség valami adatbázis kezelõ használata. Cikkekre léteznek is ilyenek, de igazából egyikkel sem vagyok megelégedve, és nem nagyon szeretnék mások által fejlesztett programoktól függni.

Nektek vannak ilyen problémáitok? Hogyan szoktátok megoldani? Tudtok-e még más lehetõségeket?

valentinbhm

valentinbhm
Az összes posztok száma:  233
Csatlakozva  22-02-2012

02 May 2014 16:01

finder címkék

TÖRLÉST KÖVETELŐ FELHASZNÁLÓ

TÖRLÉST KÖVETELŐ FELHASZNÁLÓ
Az összes posztok száma:  2095
Csatlakozva  28-05-2005

02 May 2014 17:06

Lehet tizedes osztályozás szerint is, ahogyan a könyvtárak (nem ISBN, hanem a klasszikus)

hunluki

hunluki
Az összes posztok száma:  235
Csatlakozva  25-10-2011

02 May 2014 17:22

Címkézés, smart folderek. Előbbivel tudsz jelölgetni (fontos, elolvasva, el kéne olvasni), utóbbival pedig gyönyörűen le tudsz szűrni bármit, és még dinamikus is lesz, könyvtárstruktúrától független.

Eleinte picit lehet hogy meg kell dolgozni a PDF-eket, de miután egyszer rendet raktál, utána arany élet.

Bachman

Bachman
Az összes posztok száma:  27461
Csatlakozva  08-12-2003

02 May 2014 17:28

Nincs jó rendezési forma, mert mindegy melyiket választod, előbb-utóbb összekevered saját magad, mint a mellékelt ábra is mutatja:

A triviális módszer az lenne, ha a tárolás témák alapján menne folderekbe és alfolderekbe szervezve. Ezzel az a baj, hogy a témák folyamatosan bővülnek, néha fel kell osztani őket és átszervezni, van ami nem illik egyetlen nagy témába se, más cikkek meg több témába is illenek, de két példányban elhelyezni a pdf-et pazarlás, alias-okat csinálni meg csúnyaság, meg oprendszer függő.

Én ezzel a módszerrel kezdtem, de egy idő után káoszba fulladt, ráadásul tematikus felbontás mellett más praktikussági szempontok szerint is fel kéne osztani, például: fontos, elolvastam már, el kéne olvasni, stb.

A gond előretörése annak függvényében gyorsul, hányan “rendezgetik” az adatokat.

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

02 May 2014 22:34

Smart foldernek mindegy, hogy külső HDD vagy virtuális dropbox?

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13011
Csatlakozva  27-02-2004

04 May 2014 13:22

Próbálj ki egy katalogizáló programot, mint pl. az iView Media Pro (esetleg még a Microsoft-előtti időkből).

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

05 June 2015 14:59

Videó rendszerezéshez van olyan formátum, amiben vannak kulcsszavak? Olyasmi mint dokumentumoknál a pdf metadata kulcsszavak? Jó lenne, ha videókhoz tudnék kulcsszavakat rendelni oprendszertől függetlenül, és a legtöbb oprendszerben keresni is lehetne rájuk. Van ilyen formátum?

paulstarr

paulstarr
Az összes posztok száma:  183
Csatlakozva  21-03-2007

05 June 2015 22:42

Üdv!
Titi, az iView MediaPro tényleg kiváló, évek óta használom.
3.1.3-ig támogatták, de nekem ha PDF kerül bele kiakad a régi.
Most a PhaseOne tolajdonolja és 1.4.2.40-nél járunk, PDF-fel semmi gond! Mindent olvas, amit az OS X ismer.
Rengeteg féle módon lehet a media fájlokat jelölgetni, rendszerezni, kulcsszavazni, csillagozni stb. A nagyját én nem használom, de érdemes kipróbálni, lehet, hogy ha fejedben megszületett, hogy pontosan, hogyan is szeretnéd megoldani, ezzel sikerülni fog!

A hun

A hun
Az összes posztok száma:  2183
Csatlakozva  31-12-2008

07 June 2015 11:03

mersereg - 05 June 2015 02:59 PM

...szerintem vannak, soroljam…?

- amit mindenki láthat
- amit a barátnőm láthat
- amit senki sem láthat csak én
.
.
...stb.

PS: ...rossz, aki rosszra gondol…!    ;)

Titi

Titi
Csatlakozva  27-02-2004

07 June 2015 22:55

paulstarr - 05 June 2015 10:42 PM

Titi, az iView MediaPro tényleg kiváló, évek óta használom. 3.1.3-ig támogatták, de nekem ha PDF kerül bele kiakad a régi.
Most a PhaseOne tolajdonolja és 1.4.2.40-nél járunk, PDF-fel semmi gond! Mindent olvas, amit az OS X ismer.

Csakhogy ez az új sokkal-sokkal lassabb, mint a régi.

paulstarr

paulstarr
Az összes posztok száma:  183
Csatlakozva  21-03-2007

07 June 2015 23:19

Titi, igen, ez, nem vitás!!
De azóta 1.1 helyett került alá egy 3.1-es vas, 10.8.5-tel. Így viselhető. Persze a 10.6.8-al nem összemérhető. Csak a méreg, de az nagyon…
A progi szerintem akkor is a Legjobb. 10.3 óta használom, azóta sem találtam jobbat, még hasonlót sem. Nagy kár.
Ha az Adobe csak a PS RAW pluginjét frissítené a korábbi verziókon is, viszza is állnék azonnal… (dmg-vel nem foglakozom, átvetés és dupla munka) Így csak ritkán bootolok arról, ha kell valami régebbi progi, ami más alatt már nem fut. De én is visszavágyom. A többi hülyeség nem hiányzik.

Titi

Titi
Csatlakozva  27-02-2004

07 June 2015 23:30

Nálam a RAW sem “fejlődik”, marad a SnowLeo és a 3.1.3-as iView :)

mersereg

mersereg
Csatlakozva  21-11-2013

17 July 2017 11:39

fájlnévben akartam használni néhány jelölőt/flag/keyword, és akkor döbbentem rá arra, hogy az OSX keresője milyen rossz. pl nem ad találatot a + vagy * karakterekre, hiába szerepel a fájlnévben,  pl. így: valami (*).txt valami(+++).png, akarmi_(***).pdf stb.  Nem lehet rávenni, hogy megtalálja ezeket?

pontevin

pontevin
Az összes posztok száma:  1
Csatlakozva  25-07-2017

26 July 2017 00:07

így: valami (*).txt valami(+++).png, akarmi_(***).pdf stb.  Nem lehet rávenni, hogy megtalálja ezeket?

A Spotlight keresőben két lépésben ugyan, de szoktam keresni hasonlót.

Előbb beírom a kiterjesztést, ebből felajánl egy “KIND: text”, vagy pl. “KIND: PDF document” szűrést, aztán a keresést magát adom meg: “valami”.

Bocs, ha teljesen másra kérdetél.. ;)

Apróhirdetések

Hírek

Ingyen iPhone 7 minden iMac Pro-val

2017. 11.20. @ 09:42
0