Azonnali kérdések topicja II. (friss Mac felhasználóknak)

FGyapple

FGyapple
Az összes posztok száma:  95
Csatlakozva  31-12-2005

04 March 2020 08:43

Sziasztok, friss MacMini felhasználó legyek? ez a kérdés.
A 2012ben vásárolt iMac 27” kiszolgéálta az idejét, a CPUval állandó gondok vannak (összeomlik rendszer, kép kimegy stb.) , a szervíz jelezte, hogy harmadszorra már csak bizonytalan eredménnyel tudja javítani, úgy is lett.
Most a kérdés: új iMac 27"m 3,1 GHz i5, 16 GB RAm, 1TB SSD (egymilla) vagy Mac Mini 3,2GHz i7, 16 Gb RAm, 1TB SSD (monitor nékül 751e, monitorral gondolom 900e körül). ha jól látom, az igazi különbség egyrészt a processzor sorozata a Mini javára, de leginkbb a grafikus kártya az iMac javára (Radeon Pro 575X, MacMini Intel UHD Graphics 630). A krédésre, hogy mire hazsnálom: adatbázisok, irodai szoftverek, animációk. Videóvágás, de nem nagyüzemeben.
Mit gondoltok, a MacMini videokártyája menynire zár be egy belátható időn meghaladott eszköztudásba (2017-es a kártya, ha jól látom).
Köszönöm!

Lukather

Lukather
Az összes posztok száma:  1276
Csatlakozva  18-10-2008

05 March 2020 16:55

luigi1106 - 01 March 2020 10:32 AM

Sziasztok.
Most vettem egy Mac Mini 2014 late-t, és a catalina van rá felrakva. A kérdésem az lenne, hogy vissza lehetne rá rakni a mojave-t?

Először is készíts a gépen található adataidról biztonsági mentést, mert a meghajtó a telepítés során formázásra kerül és minden rajta tárolt adat elveszik. Ez után szükséged lesz egy legalább 8GB méretű USB pendrájvra és a macOS Mojave telepítőjére. A Mojave hivatalos telepítőjét erről a linkről tudod letölteni az AppStore-ból. Miután sikeresen letöltötted a Mojave telepítőjét, csatlakoztasd a pendrájvot a Minihez és nyisd meg az Alkalmazások/Segédprogramok mappából a Lemezkezelő alkalmazást. A Lemezkezelő ablakának bal felső sarkában kattints a “Nézet” gombra és a legördülő listában kattints az “Összes eszköz megjelenítése” opcióra. Kattints a pendrájv eszköznevére a bal oldali listában (NE az esetlegesen alatta látható partíció nevére!!!) és a Lemezkezelő eszközsorán nyomj a “Törlés” gombra.

A formázási opciókat az alábbi kép szerint állítsd be (fontos a MyVolume elnevezés is!).

Miután sikeresen megformáztad az USB eszközt, zárd be a Lemezkezelő ablakát és indítsd el a szintén az Alkalmazások/Segédprogramok mappában található Terminal alkalmazást. A Terminal ablakába másold be az alábbi parancsot és nyomd le az enter gombot:

sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume 

A Terminal kérni fogja a jelszavadat, pötyögd be (amikor írod nem látszanak a karakterek, ez normális) és nyomj entert. A következő lépésben a Terminál megerősítést kér a pendrájv törléséhez, ehhez nyomd le a billentyűzeten az Y gombot. A telepítő készítése hosszabb ideig is tarthat, amely függ az USB szabvány és a pendrive sebességétől is. Ha elkészült a “Copy Complete” és “Done” feliratokat kell látnod a Terminal ablakában.

Lépj ki a Terminal alkalmazásból és indítsd újra a gépet. Amikor a gép újraindult azonnal tartsd lenyomva az alt gombot a billentyűzeten és csak akkor engedd el amikor a boot menüben megjelenik az USB eszköz. A billentyűzet nyíl gombjaival válaszd ki és nyomj rajta entert. Ha nem jelenik meg az azt jelenti, hogy a telepítő létrehozásakor valami félrecsúszott és az USB eszköz nem bootolható, vagy későn nyomtad le az alt gombot. A példa kedvéért tegyük fel, hogy minden rendben van a telepítővel és Mini bootol az USB meghajtóról.

Folytatás a következő hozzászólásban.

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

05 March 2020 16:56

Miután a telepítő betöltődött a képernyőn megjelenik a macOS Segédalkalmazások ablaka. Kattints a lista alján a Lemezkezelő lehetőségre és a megnyíló Lemezkezelővel a korábban leírt módszerrel formázd le a Mini rendszerlemezét az alábbi képen látható formázási beállításokkal.

A meghajtó neve itt már tetszőlegesen választható, ez lesz a későbbiekben a rendszermeghajtód neve. Ügyelj arra is, hogy a telepítő készítésekor Mac OS kiterjesztett (naplózott) volt a formátum, most viszont válaszd az APFS-t (csak így simán, nem kellenek a titkosított és betűérzékeny változatai). A sikeres formázás végén zárd be a Lemezkezelő ablakát és a macOS Segédalkalmazások ablakában válaszd a “macOS újratelepítése” lehetőséget. A telepítő elindul és innentől kezdve csak követned kell a megjelenő utasításokat.

Sok sikert!

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

05 March 2020 18:02

FGyapple - 04 March 2020 08:43 AM

Mit gondoltok, a MacMini videokártyája menynire zár be egy belátható időn meghaladott eszköztudásba (2017-es a kártya, ha jól látom).

Az Intel UHD Graphics 630 már 2017-ben sem számított combos GPU-nak, bár adatbázisok kezeléséhez és irodai szoftverek futtatásához tökéletesen megfelel. A kérdés inkább az, hogy a hozzászólásodban említett animáció és videóvágás alatt mit értesz és ezek mennyire fontosak neked, mert azokhoz komolyabb teljesítményű GPU illene, ha nem akarsz beleőszülni a renderelési folyamatokba. Konfiguráld az iMac-et az i5 helyett i9-es processzorral és minden feladatnak megfelel. Bízom benne, hogy az 1TB SSD alatt valóban az SSD-t érted és nem az alap konfiguráció 1TB fusion drive-ját, mert a mai viszonyok között véleményem szerint teljesen értelmetlen és okozott már galibát a rendszerfrissítések során ez a fajta megoldás. Ha a Minihez megveszed azokat a perifériákat (billentyűzet, egér, monitor) amit az iMac-hez alapból megkapsz, nagyjából ugyanannyiba fog kerülni mint a jobb processzorral és GPU-val felszerelt iMac.

FGyapple

FGyapple
Az összes posztok száma:  95
Csatlakozva  31-12-2005

05 March 2020 20:10

Köszönöm, igen, a valódi SSDt. Az i9es procival már végképp nagyon drága, 182errel több, 1,2M, az i5ös, 16GB memóriával. A videóvágás és animációk többet jelent, mint homevideók cifrázása, de nem nagyüzemi bérmunka, kb hetente egyszer egy két-háromkamerás felvétel félórásra vágása, animációs illusztrációkkal. Abban bízom, hogy erre elegendő az i5ös (most i7es van, 16GBvel, de azok feleannyi kapacitásúak, mint a mai iMacban.)

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13408
Csatlakozva  27-02-2004

06 March 2020 09:17

5,1-es Mac Pro, pénztárcabarát.

thomassmith

thomassmith
Az összes posztok száma:  146
Csatlakozva  25-02-2013

12 March 2020 18:23

Sziasztok!

két kérdésem van:
Egy 512G SSD-m van egy 2012-es macbook pro-ban és 24 mp alatt töltődik be az op. rendszer.
Hogy tudnám felgyorsítani? Régebben pár másodperc volt.

A billentyűzeten a C gomb csak erős nyomásra reagál. Leszedtem a borítást a betűről, próbáltam tisztítani de hasztalan.
Hogy lehetne megjavítani?
A beragadó vagy lassú billentyűk engedélyezése nem segít.

Köszi!

beci0001

beci0001
Az összes posztok száma:  3
Csatlakozva  13-02-2018

25 March 2020 22:37

Sziasztok! Olyan segítségre lenne szükségem, aki nagyon vágja a macbook-ot és minden szinkronizációs témát telefon és a mac között!!!
A problémámat röviden leírnám. Adott egy macbook air 2017 a legújjabb catalina fut rajta és adott egy iphone 11 pro max teló. A gond lényegében a következő: van hogy hiába dugom össze a gépet a telefonnal, semmi nem történik azon kívűl, hogy felveszi a töltést a szinkronizálásnt elkezdi mert forog mindkét készüléken a nyíl de nem fut le az óra körbe hogy leszinkronizálta azaz nem másolja át mondjuk a zenéket amiket fel akarok tenni. Van úgy, hogy ha szinkronizálom akkor a telefon fel és eldobja a töltést és a finderben is fel csatlakozik és lecsatlakozik a gépről másodpercenként. 3  eredeti kábellel próbáltam már ugyan ezt csinálja, biztonságos újraindításból csináltam aztán ugyan úgy semmi, létrehoztam másik fiókot majd úgy próbáltam meg akkor jó volt mivel semmi nem volt abban a fiókban. Ezek előtt újratettem a catalinát akkor is ugyan ez a szitu. Volt már power on és shift gomb úgy se oldotta meg. Az  magyarországot hívtam és az aláhúzottakat ők általuk csináltam tegnapi szoftverfrissítésnél kb 5x kapcsoltam be és ki és indítottam el a gépet és a telefont is de semmi. Azt mondták az  magyarországnál a srác akivel beszéltem, hogy pakoljak át mindent egy új fiókba mert lehet a régi fiók nem jó valamiért. Segítségeteket kérem mert nem szeretnék másik fiókba átpakolni mindent mert ezt a fiókot szeretném használni! Privátba szeretném ha segíteni tudtok, ez megy kb November óta és már nagyon unom! Előre is köszönöm!

Titi

Titi
Az összes posztok száma:  13408
Csatlakozva  27-02-2004

26 March 2020 09:37

thomassmith - 12 March 2020 06:23 PM

Sziasztok!
Egy 512G SSD-m van egy 2012-es macbook pro-ban és 24 mp alatt töltődik be az op. rendszer.
Hogy tudnám felgyorsítani? Régebben pár másodperc volt.

System.log-ban meg lehet nézni, mivel küzd.
Safe boot (shift lenyomása) elvileg újraépíti a kextcache-t, meg lehet próbálni.

vAfotóriporter

vAfotóriporter
Az összes posztok száma:  1527
Csatlakozva  26-11-2006

03 April 2020 10:03

Tudtok megbízható megoldást rá, hogy OSX 12.1.2 alatt egy iPad legfrissebb iOS valamilyen módon külső billentyűzetként működjön? Fontos lenne, hogy minél csendesebben tudjak gépelni és van iPad, szóval logikusnak tűnik, hogy azt használjam egy külső billentyűzet vásárlása helyett, de nem ismererm az ilyen appokat. Van valakinek üzembiztosan működő megoldása erre?

Láttam több féle iPad remote bill. appot App Store-ban, de többségük fizetős (ami nem lenne gond), de mindegyikhez valamilyen programot kell telepíteni a gépre (ami szintén nem lenne gond), és nem szeretném tűl sok félével próbálkozni, teleszemetelve az iPadet is, meg a laptopot is, szóval hosszabb kísérrletezgetés helyett inkább olyan tippet kérnék, ami tuti üzembiztosan működik.

treffhetes

treffhetes
Az összes posztok száma:  675
Csatlakozva  19-07-2006

04 April 2020 18:15

sziasztok!
Nem tudja véletlenül valaki, hogy hogyan tudnám az appleid egyenlegét másvalakinek feltölteni, aki nem akar saját bankkártyás fizetést beállítani magának, de szüksége volna icloud-os tárhelyre?
Ez mintha kimaradt volna az apple csodás esetleírásaiból.(azt kéne agyoncsapni, aki azokat megfogalmazta)
A múltkor már vettem ajándékkártyát, de mint kiderült, az erre pont nem használható.

köszi
treffhetes

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0