Azonnali kérdések topicja II. (friss Mac felhasználóknak)

Lukather

Lukather
Az összes posztok száma:  1159
Csatlakozva  18-10-2008

07 October 2019 20:29

A normal mód alatt azt értettem, hogy egyszerűen indítsd újra a gépet ahogy általában szoktad, mindenféle kombináció nélkül.

mekrefel!

mekrefel!
Az összes posztok száma:  623
Csatlakozva  15-12-2005

07 October 2019 20:37

Beírtam az egész 2 soros verziót is újra (amit linkeltél):
command not found
Incorrect number of parameters
Usage: blabla
Reset the permissions of a user home directory.
Ownership of the affected disk is required.

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

07 October 2019 20:39

Lukather - 07 October 2019 08:29 PM

A normal mód alatt azt értettem, hogy egyszerűen indítsd újra a gépet ahogy általában szoktad, mindenféle kombináció nélkül.

Na, ekkor nem indul újra. Azaz elindul a folyamat, de nem fejeződik be. A vonal az alma alatt kb. 1/3-ig nő, aztán megáll, majd kb. 10 perc múlva megszűnik a kép (a gép és a monitor megy).

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

07 October 2019 20:44

Próbáltam valami megoldást összetúrni neked a neten de szerintem ebből újratelepítés lesz. Sajnálom.

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

07 October 2019 20:48

Ezer köszönet!

Na ettől féltem. Ha újratelepítem, le tudom előtte valahogy menteni az adatokat? Pl. az SSD-t külső vinyóként egy másik gépre csatlakoztatva?
Vagy, ahogy olvastam itt valamelyik cikkben, ha a Recoveryt választom és annak indítása ELŐTT nem törlöm az SSD-t akkor megmaradnak rajta a szoftverek, fájlok?

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

07 October 2019 20:58

mekrefel! - 07 October 2019 08:48 PM

Ha újratelepítem, le tudom előtte valahogy menteni az adatokat? Pl. az SSD-t külső vinyóként egy másik gépre csatlakoztatva?

Természetesen. De eleve jobb lett volna ha mondjuk rendszeresen készítesz biztonsági mentést valami külső eszközre.

ha a Recoveryt választom és annak indítása ELŐTT nem törlöm az SSD-t akkor megmaradnak rajta a szoftverek, fájlok?

Ez is járható út. Alternatív megoldásként javasolják még az újabb operációs rendszerre frissítést, ekkor is megmaradnak a fájljaid és a jogosultságok is helyrekerülnek.
Sajnos a Sierra-tól felfelé már nem lehet biztonságos módban bebootolva jogosultságot javítani a rendszerlemezen a Lemezkezelő segítségével, pedig ez lett volna az utolsó tippem, amit aztán el kellett vetnem némi netes kutakodás után.

https://appletoolbox.com/fix-corrupt-user-accounts-macos/#For_macOS_Sierra_High_Sierra_and_Mojave

Viszont jó tanulópénz lesz. Alapszabály, hogy ami működik nem kell birizgálni, főleg ha nem nagyon tudod mivel járhat.

valaki mac

valaki mac
Az összes posztok száma:  986
Csatlakozva  09-04-2009

07 October 2019 21:00

Sziasztok
Recovery-ből próbáltad be adni neki a parancsot?
Ha újra telepíted a rendszert és előtte nem formázod meg az SSD-t akkor elvileg meg maradnak az adatok bár így hogy “jogsérültek” kérdéses hogy látni fogod-e az újratelepítés után de egy próbát mindenképpen meg ér. Az is lehet hogy elvesznek mert a rendszer részeként fogja őket értelmezni a gép.
Egyébként egyáltalán nem látsz semmit?? Root felhasználót aktiválva esetleg ha root-ként jelentkezel be a gépbe?

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

07 October 2019 21:37

Az a szomorú az egészben, hogy gyakorlatilag semmi komolyat nem tettem: két, számomra teljesen ismeretlen valaki gépelérési jogait korlátoztam. Erre összeesett a rendszer. Mintha pl. egy autó központi zárját kicserélve az egész autó totálkáros lesz. Ez nem normális. Főleg nem programozói szempontból.
Sehol nem írják, hogy ne tedd ezt.

Az is érdekes, hogy ez közvetlenül a pár napja kapott biztonsági frissítés telepítése után történt, teljesen tiszta, alapállapotú géppel (nem futott semmi szoftver, nem volt nyitva semmi doksi). A tisztogatás (Onyx) és újraindítás előtti utolsó műveletem volt. Az is furcsa, hogy a frissítés óta kicsit lassabb lett a gép.

A gépemet meg teljes joggal gondozom és nézem rendszeresen, hisz éppen az a célom, hogy működjön.

Na, ha van valakinek ötlete még, szívesen kipróbálom!

valaki mac: Próbáltam recoveryből meg a másikból is (cmd+R), ugyanaz, rootom nincs (nem is tudom, mi az).

Lukather : Mindig csinálok biztonsági mentést, csak már régen volt az utolsó. ;) A lemezkezelőt is próbáltam már többször is.

Az újabb oprendszerekről elég sok rosszat hallok, illetve a futó alkalmazásaim nem biztos hogy ismerik még, habár ez már valszeg nem gond…

valaki mac

valaki mac
Csatlakozva  09-04-2009

07 October 2019 21:42

https://support.apple.com/hu-hu/HT204012
Ezen a linken le írják, hogy mi az és hogyan lehet aktiválni nem biztos hogy jó lesz vele és látni fogod az adataidat, de ez elvileg egy fő user amit nem szokás használni, de ennek usernek mindenhez joga van és talán a fájlaid megtekintésére és a Macintosh HD-d jogainak vissza állításra is.

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

07 October 2019 21:48

Köszi, de ahogy látom, ehhez először kéne a működő gép…

valaki mac

valaki mac
Csatlakozva  09-04-2009

07 October 2019 21:52

Bocsánat én vagyok a hülye a másik linket elfelejtettem be tenni ami a Terminálos engedélyezésről szól:
https://www.maketecheasier.com/enable-root-user-mac/
Lépésről lépésre le írja hogy tudod terminalból aktiválni a root usert.
Bocsi.

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

07 October 2019 23:48

Na, újratelepítettem a rendszert recoveryvel. Minden megjavult, talán még jobb is lett.;)
Nagyon köszönöm a segítségeteket! Az alma szelleme hozzon nektek sok szerencsét!

Csak még 3 kérdés:
1: most állandóan feljönnek ablakok, amiben mindenféle ismeretlen szoftverek (pl. sharingd. Ez mi a ....?) kérik a “kulcskarika” jelszavát. Ez micsoda? Érdemes ezzel foglalkozni? (Korábban csak a Chrome kérte (mindig, pedig beikszeltem, hogy SOSE kérje többet).)

2: korábban volt olyan rendszeresen, hogy a Szövegszerkesztő nem engedett megnyitni vagy elmenteni egy fájlt, mondván: Nincs meg hozzá a jogosultságom. Persze, amikor be akartam állítani a jogosultságot (korábban éppen ezzel tettem tönkre ma a gépet), kiderült, hogy megvan hozzá... Miután újraindítottam a szoftvert, már nem kérte egy darabig megint. Ez előfordul másoknál is?

3: Ezek a hozzáférési jogosultságok mire jók? Ki azaz “everyone”, meg a “wheel”, aki/ami most is jogosult olvasni a fájljaimat? A CIA/FBI vagy csak ez a Tim gyerek akar benézni a hátsómba folyton? Hogyan lehet a különböző mappák hozzáféréseit egyszerre szabályozni (eddig csak mappánként tudtam)?

Köszönöm előre is!

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

08 October 2019 09:51

mekrefel! - 07 October 2019 11:48 PM

1: most állandóan feljönnek ablakok, amiben mindenféle ismeretlen szoftverek (pl. sharingd. Ez mi a ....?) kérik a “kulcskarika” jelszavát. Ez micsoda? Érdemes ezzel foglalkozni?

Ezek általában rendszerfolyamatok. A sharingd egy háttérben futó rendszerfolyamat (daemon), ami konkrétan a megosztásokért felel. Ez a folyamat felel pl. az AirDrop, a Handoff és úgy általában a megosztások működéséért. Íme egy nem teljes lista a macOS rendszerfolyamatairól, sajnos csak angol nyelven mert nagy hirtelen más forrást nem találtam ebben a témában: https://www.cnet.com/news/about-os-x-system-processes/
A sharingd pont nem szerepel a listán, de hidd el nekem, hogy rendszerfolyamat. :)

2: korábban volt olyan rendszeresen, hogy a Szövegszerkesztő nem engedett megnyitni vagy elmenteni egy fájlt, mondván: Nincs meg hozzá a jogosultságom.

Ilyen általában akkor fordul elő ha olyan meghajtón van a fájl ami csak olvasható vagy olyan rendszermappában található amire neked felhasználóként (általában nem véletlenül) nincs írási jogosultságod. Megoldás lehet, hogy az adott szöveges dokumentumot kimásolod az Íróasztalra, ott szerkeszted, majd megpróbálod a helyére visszamásolva felülírni az eredetit.

3: Ezek a hozzáférési jogosultságok mire jók? Ki azaz “everyone”, meg a “wheel”, aki/ami most is jogosult olvasni a fájljaimat? A CIA/FBI vagy csak ez a Tim gyerek akar benézni a hátsómba folyton?

A macOS operációs rendszer UNIX alapokra (is) épül. A működésének részletes elmagyarázására sem időm sem megfelelő szakmai felkészülségem nincs. A lényeg az, hogy a jogosultságok amiket megváltoztatni akartál, nem a távoli hozzáférést korlátozzák a rendszerben, tehát nem Tim Cook vagy az FBI kutakodását akadályozod meg a jogosultságok megváltoztatásával, hanem csak a számítógép felhasználóinak a hozzáférési viszonyait. Az UNIX alapú rendszerek fájlrendszeréről találtam egy rövid, magyar nyelvű magyarázatot: http://bagira.iit.bme.hu/~maat/ped/permissions.html

Hogyan lehet a különböző mappák hozzáféréseit egyszerre szabályozni (eddig csak mappánként tudtam)?

Nagyon kérlek, hogy a rendszermeghajtón ne változtass sem mappán sem fájlon hozzáférési jogosultságokat. Egyrészt azért mert láthatóan nem vagy tisztában azzal amit csinálsz, másrészt ha egyedüli felhasználója vagy a gépnek ennek semmi értelme nincs.

mekrefel!

mekrefel!
Csatlakozva  15-12-2005

08 October 2019 13:34

Köszönöm!
De:
1: Ok, köszönöm!

2: A szóban forgó fájlokat magam hoztam létre (listák, levelek stb.), sima .txt fájlok, mindig változtatom/átírom ezeket. Ha rendbe teszem a gépet (Onyx), utána pár napig (munka/alvás ciklus) működik, aztán egyszer csak elkezdi kiírni ezt az üzenetet. Ezek a fájlok mindig nyitva vannak (napi szinten állandóan néznem kell ezeket), és ha altatom a gépet, akkor sem csukom be (minek!). Ha becsukom a Szövegszerkesztőt, majd újra megnyitom, újra működik minden, tudok írni is, nem kér jogosultságokat. Aztán pár nap múlva újrakezdi… Egyébként amikor először történt ez, megnéztem a jelzett jogosultságaim érvényességét és minden rendben volt (ekkor láttam ezeket a jogosultsági beállításokat is), tehát 1000%, hogy a rendszerben van a hiba. Nem pedig az én jogosultságaimban.

3: Ha ennyire nem kell ezeket a jogosultságokat piszkálni, akkor miért lehet állítani, letiltani, korlátozni ezeket? Ok, hogy ha adok pl. egy másik felhasználónak jogosultságokat, akkor lehessen is, de ezek a beépített “személyek” miért vannak ott, ha nem lehet velük semmit sem kezdeni. Csak az elméletét nem értem (ugyan a mai oprendszerekhez/kódoláshoz tényleg hülye vagyok, de korábban, még régen írtam kisebb szoftvereket, szóval nem a nulláról indulok ;) ).

A tanácsodat megfogadom természetesen, de ezt már magamtól is eldöntöttem. ;)

A 2. pontban jelzett problémára kíváncsi vagyok, hogy most rendszer-újratelepítés után is jelentkezni fog-e…

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

08 October 2019 19:52

mekrefel! - 08 October 2019 01:34 PM

...ha altatom a gépet, akkor sem csukom be (minek!). Ha becsukom a Szövegszerkesztőt, majd újra megnyitom, újra működik minden, tudok írni is, nem kér jogosultságokat. Aztán pár nap múlva újrakezdi… ...tehát 1000%, hogy a rendszerben van a hiba. Nem pedig az én jogosultságaimban.

Ezt valóban jól látod, ez rendszerszintű probléma és valószínűleg az altatáshoz van köze. Az altatáskor be nem zárt és memóriába írt dokumentum a rendszer ébredése után nem kapja meg a rendszertől a megfelelő jogosultságokat. Gyanítom, hogy ezen a jogosultságok piszkálásával nem fogsz tudni segíteni.

Ha ennyire nem kell ezeket a jogosultságokat piszkálni, akkor miért lehet állítani, letiltani, korlátozni ezeket?

Mert előfordulhat, hogy egy haladó szintű felhasználónak vagy rendszergazdának szüksége lehet ezekre az opciókra. De nem azért vannak ott, hogy hozzáértés nélkül piszkáld.

de ezek a beépített “személyek” miért vannak ott, ha nem lehet velük semmit sem kezdeni.

Ezt a részét továbbra sem érted. Ezek nem személyek. Az UNIX fájlrendszer felépítésének részei. Az átlagfelhasználónak nem kell velük semmit sem kezdeni. Hidd el, ha a rendszermeghajtón az operációs rendszer beállítja valaminek a jogosultságait azt nem véletlenül teszi. Ha valami miatt sérülnek ezek az attribútumok és hozzá kell nyúlni, akkor viszont csak hozzáértéssel és körültekintéssel. Mint a példád is mutatja, ha nem tudod mit miért csinálsz nagyon könnyen kizárhatod magad a saját rendszeredből.

Stapy

Stapy
Az összes posztok száma:  155
Csatlakozva  03-01-2010

10 October 2019 19:55

Üdv Mindenkinek.
Time Capsulről szeretném törölni egy mentést (egy régi MacBook mentés). egy darabig kiírja, hogy töröl, aztán az alábbi szöveg jelenik meg: “A művelet nem hajtható végre, mert a(z) „bands” elem használatban van.” Nem igazán értem, hogy ez mi.
Nem használok semmit a mentésből, és próbáltam azt is, hogy kikapcs/bekapcs, de ugyanez.
Tud valaki segíteni?

furcsa13

furcsa13
Az összes posztok száma:  11
Csatlakozva  11-10-2019

11 October 2019 19:42

Sziasztok
Tudtok segíteni Catalinán photoshop telepítésben? Egyik verzió se indul el, szinte egyből hibát jelez…van valakinek valami ötlete? köszönöm

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

12 October 2019 10:24

Csak a 20.x verziók működnek 10.15 Catalina alatt. A Photoshop 19.x és korábbi verziójú telepítői, 32 bites licenszelő és telepítő komponenseket tartalmaznak, ezért nem kompatibilisek a kizárólag 64 bites alkalmazásokat támogató Catalinával.

https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/photoshop-and-macos-catalina.html

furcsa13

furcsa13
Csatlakozva  11-10-2019

12 October 2019 17:52

köszönöm, azt próbálom telepíteni de a jelszó megadása után terrort ír ki…nem hajlandó feltelepíteni…a rendszerbeállításokban nem találtam ehhez kapcsolódó dolgot…

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

12 October 2019 19:09

Mi a hibaüzenet? Csinálj róla egy képernyőfotót vagy másold be a válszodba a szöveget.

furcsa13

furcsa13
Csatlakozva  11-10-2019

13 October 2019 15:05

sajna nem tudtam belinkelni a fotót….a szöveg: sorry, installation failed / An unknown error has occurred (Error Code:1)

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

14 October 2019 09:49

Mióta használod a Catalina-t? Frissítettél egy korábbi rendszerről vagy teljesen a nulláról telepítetted? Ha frissítettél, volt-e a Photoshop vagy más Adobe CC termék telepítve korábban az alatt az operációs rendszer alatt, amiről Catalinára frissítettél?
Az “Error Code: 1” hibaüzenetet akkor írja ki a telepítő, ha nem tudja telepíteni vagy frissíteni az Adobe Creative Cloud Desktop alkalmazást.

furcsa13

furcsa13
Csatlakozva  11-10-2019

14 October 2019 11:11

igen egy meglévő rendszert frissítettem a catalinára kb 4-5 napja. Utána már nem indult el a photoshop. Letöröltem, el kezdtem újra telepitgetni, és nem engedi. le kellene szednem akkor az összes adobe dolgot, hátha azzal veszik össze?

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

14 October 2019 11:27

Megpróbálhatod eltávolítani és újratelepíteni a Creative Cloud Desktop appot is, hátha segít:

https://helpx.adobe.com/ca/download-install/kb/failed-install-creative-cloud-desktop.html

Ha ez sem oldja meg a problémát, akkor takaríts le minden Adobe cuccot a gépről ezzel:

https://helpx.adobe.com/ca/creative-cloud/kb/cc-cleaner-tool-installation-problems.html#topic-2

furcsa13

furcsa13
Csatlakozva  11-10-2019

14 October 2019 12:04

hu…nagyon köszönöm, ez az adobe eltakarító cucc úgy néz ki segített…megy fel az installálás:) nagyon nagyon köszönöm a segítséget…

furcsa13

furcsa13
Csatlakozva  11-10-2019

14 October 2019 12:05

Még egy kérdésem lenne, valaki találkozott e olyannal, hogy azok a pendrivok amik eddig működtek (windowssal is) most a catalina alatt nem működnek. Az egyiket újra formatáliam a maccel, de azt meg a tv m most nem fogadja el. eddig az ntfs működött de az exfat ot nem kezeli a tv m….mit lehet csinálni?

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

14 October 2019 12:10

Korábban mivel formáztad NTFS-re?

furcsa13

furcsa13
Csatlakozva  11-10-2019

14 October 2019 12:13

windowssal. a catalina nem engedte a macen ntfsre formázni, csak az exfat ra….az eddigi pendrivokat csak olvasni tudja és nem lehet rámásolni semmit…

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

14 October 2019 12:29

A macOS-ek segédprogram nélkül csak olvasni tudják a Windows NTFS fájlrendszerét (licenszdíjas), ezért nem tudsz a macOS Lemezkezelőjével NTFS-re formázni csak ExFAT-re vagy FAT32-re. Ha a tartalmakat eddig sem macOS alatt másoltad ezekre a pendrájvokra, akkor másold továbbra is Windows alatt, vagy használd valamelyik külsős fejlesztő segédprogramját ami macOS alatt is lehetővé teszi az NTFS fájlrendszer írását.

Paragon NTFS

Tuxera NTFS for Mac

FUSE for macOS

A Paragon és a Tuxera fizetős megoldás, a FUSE ingyenes.

furcsa13

furcsa13
Csatlakozva  11-10-2019

14 October 2019 12:47

köszönöm, ezt is kipróbálom, bár volt ilyen program eddig is a gépemen ezért tudtam használni a pendrivokat. A catalina telepítése után változott ez is. az eddigi pendrivokat amik működtek vele azokat most hibásnak érzékeli…most is fent van egy ilyen nfs to mac program, és mégis hibát jelez…..kipróbálom hogy ha újra formázom windowssal akkor mit csinál a catalina. nagyon köszönöm mégegyszer a válaszokat, hatalmas segítség….

Lukather

Lukather
Csatlakozva  18-10-2008

14 October 2019 12:52

furcsa13 - 14 October 2019 12:47 PM

...most is fent van egy ilyen nfs to mac program, és mégis hibát jelez…

Távolítsd el a segédprogramot a hivatalos uninstallerével, vagy ha nincs olyanja akkor keress rá a neten, hogy hogyan lehet minden komponensét eltávolítani a gépről. Nézd meg a fejlesztője oldalán, hogy van-e belőle Catalina kompatibilis verzió. Ha van, telepítsd fel azt.

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0