Adobe Lightroom Topic

AdamArt

AdamArt
Az összes posztok száma:  561
Csatlakozva  16-12-2006

08 January 2007 15:41

Nem sok program létezik az új-generációs képszervezõ, rendszerezõ és alapszerkesztõk piacán.
Az Aperture egyetlen komoly riválisa a Lightroom.
Utóbbi még csak béta fázisban van, de már igen jól használható.
A fejlesztõ pedig garancia, hogy komoly az alkalmazás minõsége.
Ennek lenne dedikálva ez a topic.

Magáról a programról. Észrevételek, elõnyök, hátrányok, tippek, trükkök, érdekes funkciók és
Aperture vs. Lightroom.

AdamArt

AdamArt
Csatlakozva  16-12-2006

08 January 2007 15:55

Egy első észrevétel.
Mintha a Lightroom gépigénye kisebb lenne.
Egy 1,83-as Intel Core Duo-s Minivel, 2 GB memóriával már egész szépen lehet rajta dolgozni.

Importáltam kb. 10.000 képet, aminek jó része nagy felbontású jpg és van benne olyan 2.000 RAW is.
Ha egybe nézem az összeset, akkor a görgetés néha belassúl és a csoportos munka is (batch, pl. sokra húzni keywordot) de ez valahol normális.
Ha viszont csoportosítjuk Shoots-okra vagy Collection-ökre, esetleg kilistázunk egy csoportot kulcsszó szerint, akkor normális a sebesség.

Előny az Aperture-el szemben, hogy az előnézeti képek nem maximális minőségűek, hanem gyengítettek, így gyorsabb a tár grid nézetben (sok thumbnail egybe).

A 10.000 képet úgy importáltam, hogy ne másolja be magának sehová csak hivatkozzon rá (lehet másolni, hivatkozni és átszívni úgy is, hogy az eredeti helyről kitörölje).
Sajnos így is a Pictures / Lightroom mappa majdnem 7 GB lett, de egy képet sem látok benne.
Ezek szerint készít így is magának valami másolat félét.
Ezt az is alátámasztja, hogy tegnap elég kellemetlen meglepetésem volt miatta.
Egy sorozatot mutattam meg egy másik mac-en, úgy hogy hasonló módon importáltam.
Ne másolja, csak hivatkozzon az eredeti helyre.

Mikor eljöttem, telefonáltak, hogy ott maradtak a gépen a képek, hiába hoztam el a külső tárat, amin vannak.
A táron megvannak a képek, a másik gépen viszont nem találták, de mégis ott voltak a Lightroom libraryben mint nézhető, teljes meretű képek!
Össz grid nézetben egy kérdőjel volt a képek szélén és kérte a helyüket, hogy hol vannak, mutassunk rá, mikor rákattintottak, de az alsó szalagnézetből simán megnyílt a teljes kép középen nagyban!

Szóval a program így is másol be valamit, és hiába szedjük le az eredeti fájl-t, a képek ott maradnak valahol, valahogy. Ez kellemetlen és csalóka.

Az Aperture is csinál ilyet?

AdamArt

AdamArt
Csatlakozva  16-12-2006

08 January 2007 16:03

Egy másik érdekesség.
A kulcsszavakat azt hittem beleírja a képekbe és vihető tovább a képekkel együtt.
Nem így van.
Az új helyen egy sem látszott.
Gondolom ezért is nyomott 7 GB-ot az adatbázisába a 10 ezer képre és így azokkal babrál, de mi van, ha én tovább akarom vinni az eredeti képeket méghozzá szépen feltaggelve?
Erre van valami megoldás?

AdamArt

AdamArt
Csatlakozva  16-12-2006

20 January 2007 21:47

Ejnye-bejnye, hát ennyire nem ismeri vagy nem használja senki sem ezt a programot? :)
Mindenki csak Aperture meg iPhoto?
Na, nem sokára csinálok egy nagy összehasonlító tesztet róluk.

csiszii

csiszii
Az összes posztok száma:  117
Csatlakozva  12-11-2006

20 January 2007 22:15

Én használom, bár eddig inkább csak kipróbálás szinten.
Mindenesetre tetszett, főleg ahogy a különböző elemeket (felső sáv, alsó sáv, 2 széle) össze-vissza el lehet tüntetni, és a különböző fázisoknak megfelelő tool-ok kéznél vannak.

Annyira sokat nem használtam, de a picture mappád azért is lehet nagy, mert a thumbnaileket cacheeli, és sok képnél már ez is szép méret lehet.
Illetve a képeket valójában nem módosítja (pl ha változtatsz a színtelitettségen) - alul látszik, hogy módosítás van elmentve a képen (kis ikon jelzi a thumbnailen), ha a lightroomban hozod be a változtatott képet jeleníti meg, de az eredetihez nem nyúl hozzá (de ez nem 100%-os info).

Egy átfogó leírás azért nem ártana hozzá :)
Amit tudok: ha pl egy sárga falú szobában csinálsz fotót, a fehéregyensúly szinte tuti rossz lesz, és az egész kép sárgás árnyalatú lesz. Van viszont egy tool-ja, amivel ráböksz egy olyan részre aminek fehérnek kéne lennie, és az egész képet hozzáigazítja - ami a frankó, hogy ezt nagyon jól csinálja, szerintem jobban, mint az acdsee (ami nálam windowson alap program volt - gyors, okos, stb).

AdamArt

AdamArt
Csatlakozva  16-12-2006

20 January 2007 22:32

csiszii - 20 January 2007 10:15 PM

Én használom, bár eddig inkább csak kipróbálás szinten.
Mindenesetre tetszett, főleg ahogy a különböző elemeket (felső sáv, alsó sáv, 2 széle) össze-vissza el lehet tüntetni, és a különböző fázisoknak megfelelő tool-ok kéznél vannak.

Annyira sokat nem használtam, de a picture mappád azért is lehet nagy, mert a thumbnaileket cacheeli, és sok képnél már ez is szép méret lehet.
Illetve a képeket valójában nem módosítja (pl ha változtatsz a színtelitettségen) - alul látszik, hogy módosítás van elmentve a képen (kis ikon jelzi a thumbnailen), ha a lightroomban hozod be a változtatott képet jeleníti meg, de az eredetihez nem nyúl hozzá (de ez nem 100%-os info).

Egy átfogó leírás azért nem ártana hozzá :)
Amit tudok: ha pl egy sárga falú szobában csinálsz fotót, a fehéregyensúly szinte tuti rossz lesz, és az egész kép sárgás árnyalatú lesz. Van viszont egy tool-ja, amivel ráböksz egy olyan részre aminek fehérnek kéne lennie, és az egész képet hozzáigazítja - ami a frankó, hogy ezt nagyon jól csinálja, szerintem jobban, mint az acdsee (ami nálam windowson alap program volt - gyors, okos, stb).

Igen ez tény, hogy veszeteségmentes szerkesztéssel dolgozik, akár az Aperture is.
Eddig észrevételek:

- nem teljesen nromálisan kezeli a lybraryt, van hogy képek eltünnek vagy más heéyre kerül a thumb vagy másolat belőle stb. főleg raw-al. szal nem logikus a képeket ahogy beszívja s tárolja.
- eddig úgy tűnik, hogy a képek kulcsszavát bukod ha viszed máshová azaz nem égeti beléjük, csak max adatbázisába vagy egy oldalkocsi file-ba.
- aljasul átver, ha nem vigyázol: beszívtam file-okat és mutattam máshol, aztán leszedtem a tárat és mentem: a képek még másnap is nézhetőek voltak. Pedig csak hivatkozott rájuk és nem szívattam be direkt. Thumbnailt, akkor is rakott el és sok kép nagyban mé nézhető. Igaz van olyan funkció, hogy hány napig tárolj aaz egy az egyben méretű thumbokat. De akkro is. Ha már felajánlja, hogy nem import csak hivatkozik, akko ne lopjon thumbot sem!
- ez a sidecar files tök hülyeség és béna. ki fog két file-t hurcolni egy képért, aztán meg mutogasson egyikre másikra, ha kell a kép infó. levele!
- nincs hozzá még semmi infó, mert béta
- ki tudja mikro lesz kész és mennyi lesz, senki

+ nagyon design és ergonóm a ketelési felület
+ fejlett slideshow
+ adobe (a név sosem okoz csalódást)
+ nagyon fejlett és gyors weboldal generálás a sorikból
+ elég gyors és nem túl gépigényes
+ van winfosra is ha arra kényszerűl az ember
+ óriás képtár importálásnál nem szarkodik napokat a gép max pörgésen, mint az Aperture (állítólag pár ezer képet napokig szív be és nyamnyog vele, ami szánalmas bénaság! Gondolom adatbázis építés meg thumbnailek, de akkro is. Nekem is szívott sok órát 10ezer képpel, de ami rosszabb. Miután állítólag befejezi, azaz kiírja, hoyg kész eltűnik a csík, akkor is kerreg és ha be akarod csukni, szól, hogy ne, mert ő még thumbnailezik stb. Ez utóbbi Aperturenél a legnagyobb hiba!

MacMester.com

MacMester.com
Az összes posztok száma:  654
Csatlakozva  18-03-2006

21 January 2007 04:27

Ha a projektek melletti fogaskerék alól kikapcsolod a Maintain previews for projects lehetőséget, valamint a preferencesben nem pipálod ki a new projects automatically generate previews és a share previews for iLife and iWork-öt, akkor nem kerreg az import után. Így már használható, de minimum 2 giga ram kell neki. A Lightroom és az Aperture tesztelése után az Aperture mellett döntöttem. Egyelőre a két szoftver tudása össze sem hasonlítható, bár tény, a Lightroom sokkal kevésbé gépigényes, így megoldás lehet azok számára, akik gyengébb konfigot használnak. Persze nem lehet tudni mit hoz a jövő, az Adobe név valóban garancia rá, hogy jó szoftver válik még belőle. Ennek ellenére már nem hiszem, hogy az Apertureról lemondok. Gyanítom, hogy az Aperture 2, ami a fejlesztés eddigi ütemét tekintve hamarosan várható, nagyot fog ütni.
Mint Nikonos várom a Macworldön csendben bemutatott inteles Capture NX et is.

AdamArt

AdamArt
Csatlakozva  16-12-2006

21 January 2007 04:39

iZyz - 21 January 2007 04:27 AM

Ha a projektek melletti fogaskerék alól kikapcsolod a Maintain previews for projects lehetőséget, valamint a preferencesben nem pipálod ki a new projects automatically generate previews és a share previews for iLife and iWork-öt, akkor nem kerreg az import után. Így már használható, de minimum 2 giga ram kell neki. A Lightroom és az Aperture tesztelése után az Aperture mellett döntöttem. Egyelőre a két szoftver tudása össze sem hasonlítható, bár tény, a Lightroom sokkal kevésbé gépigényes, így megoldás lehet azok számára, akik gyengébb konfigot használnak. Persze nem lehet tudni mit hoz a jövő, az Adobe név valóban garancia rá, hogy jó szoftver válik még belőle. Ennek ellenére már nem hiszem, hogy az Apertureról lemondok. Gyanítom, hogy az Aperture 2, ami a fejlesztés eddigi ütemét tekintve hamarosan várható, nagyot fog ütni.
Mint Nikonos várom a Macworldön csendben bemutatott inteles Capture NX et is.

Köszi az infókat.
Mesélhetnél még te is a két sw-ről pro és kontra, ésrevételeket stb.
A két pipálandó dologgal kapcsolatban kérdés: ezek ha meg vannak hagyva, hogy csinálja, akkor mire jó? Milyen előnye van és ha nem, akko miylen hátránya?
Lesz mindenről mindig thumbnailem vagy mit veszítek?

Aperture 2: ha a jelenlegi verziónak is ekkora a memória igénye, akkor nem tudom az újnak milyen lesz, de nagyon el vannak szállva. Nevetséges, hogy ekkora erőforrás igénye van és nagyon nagy szempont ellene. Majdnem elfut egy videoszerkesztő vagy egy 3d progi egy ilyen kis szirszar mankó sw igényével!
Azért mégiscsak egy képrendező és egy elő/kistudású szerkesztő!

Külön röhej, a sokkal erősebb, okosabb, komolyabb és hasznosabb Photoshopnak töredék az igénye.
Az Apple ezzel a húzással bukott egy nagyon a szememben. Igaz más negítva dolgot nem igazán tudok mondani a cégre, csak hát pont ez a program jó lenne…

MacMester.com

MacMester.com
Csatlakozva  18-03-2006

21 January 2007 05:08

Szerintem a Lightroom algoritmusai nincsenek azon a szinten még. A kezelőfelülete sem, bár abban hasonlít a két progi. Pl. a Lightroom élesítési lehetőségét hasonlítsd össze az Apertureéval. A lightroom egy nagy zajtömeget hagy maga után, sokkal kevésbé finomak a lehetőségei, vagy csak nézzük az auto adjust tonality lehetőséget, ami elég furcsa eredményeket tud produkálni. Bár én jobban szeretek a hisztogramhoz állítgatni. Az aperturen belül lesz thumbinailed, semmit sem vesztesz, az a nagy kerregés ahhoz kell, hogy külső, iWork meg iLife alkalmazásokhoz gyártson thumbokat. Pl iDvd ben a mediák közt használhatod az Aperture Libraryt is. Szóval szerintem erre nincs nagy szükség, ha meg mégis, utólag utasíthatod az aperturet hogy az adott projektről gyártsa le a thumbinailokat.
Aperture 2: én úgy érzem, a legutóbbi frissítés óta is gyorsult a cucc, tehát én az optimalizálásnak köszönhetően inkább gyorsulást várok tőle. Gondolom az már a Leopardra meg az új iLifera lesz kihegyezve.
Az Aperture és a Photoshop egészen más célt szolgáló szoftverek. Az Aperture egy professzionális képoptimalizáló workflow cucc, a ps pedig szerkesztésre, módosításra, retusálásra való. Az Aperture egy raw optimalizáló szoftver, emellett persze a jpegekkel is jól boldogul. Az nekem nagy ajándék, mikor egy rawról készíthetek annyiféle verziót pl vágásban, színben, stbstb amennyit akarok, mindezt különösebb tárhely igény nélkül. Az sem utolsó szempont mikor több száz képre egy gombnyomással tehetek valami módosítást.
Nálam, veled ellentétben az Apertureval csak nőtt az Apple a szememben mert gondolt a pro fotósokra is és szvsz olyan cuccot alkotott, ami még szép jövő elé néz. És ne feledjük azt sem, hogy ez egy pro szoftver, ami pro gépekre van kihegyezve. A legutóbbi frissítésekkel vált csak lehetővé a gyengébb gépeken való futtatása. Ez is ellentmond annak, hogy a jövőben még lassabb lesz. Gyengébb gépeken persze kell kompromisszumokat kötni.

AdamArt

AdamArt
Csatlakozva  16-12-2006

21 January 2007 05:16

iZyz - 21 January 2007 05:08 AM

Szerintem a Lightroom algoritmusai nincsenek azon a szinten még. A kezelőfelülete sem, bár abban hasonlít a két progi. Pl. a Lightroom élesítési lehetőségét hasonlítsd össze az Apertureéval. A lightroom egy nagy zajtömeget hagy maga után, sokkal kevésbé finomak a lehetőségei, vagy csak nézzük az auto adjust tonality lehetőséget, ami elég furcsa eredményeket tud produkálni. Bár én jobban szeretek a hisztogramhoz állítgatni. Az aperturen belül lesz thumbinailed, semmit sem vesztesz, az a nagy kerregés ahhoz kell, hogy külső, iWork meg iLife alkalmazásokhoz gyártson thumbokat. Pl iDvd ben a mediák közt használhatod az Aperture Libraryt is. Szóval szerintem erre nincs nagy szükség, ha meg mégis, utólag utasíthatod az aperturet hogy az adott projektről gyártsa le a thumbinailokat.
Aperture 2: én úgy érzem, a legutóbbi frissítés óta is gyorsult a cucc, tehát én az optimalizálásnak köszönhetően inkább gyorsulást várok tőle. Gondolom az már a Leopardra meg az új iLifera lesz kihegyezve.
Az Aperture és a Photoshop egészen más célt szolgáló szoftverek. Az Aperture egy professzionális képoptimalizáló workflow cucc, a ps pedig szerkesztésre, módosításra, retusálásra való. Az Aperture egy raw optimalizáló szoftver, emellett persze a jpegekkel is jól boldogul. Az nekem nagy ajándék, mikor egy rawról készíthetek annyiféle verziót pl vágásban, színben, stbstb amennyit akarok, mindezt különösebb tárhely igény nélkül. Az sem utolsó szempont mikor több száz képre egy gombnyomással tehetek valami módosítást.
Nálam, veled ellentétben az Apertureval csak nőtt az Apple a szememben mert gondolt a pro fotósokra is és szvsz olyan cuccot alkotott, ami még szép jövő elé néz. És ne feledjük azt sem, hogy ez egy pro szoftver, ami pro gépekre van kihegyezve. A legutóbbi frissítésekkel vált csak lehetővé a gyengébb gépeken való futtatása. Ez is ellentmond annak, hogy a jövőben még lassabb lesz. Gyengébb gépeken persze kell kompromisszumokat kötni.

Ezek jogos érvek és igazad van, meggyőztél!
Köszönöm az infókat és a felvilágosítást.
Nagyon hasznos ez a kerregésmentesítés is, amitől előre féltem, ha ráeresztem a képeimre.
Köszi mégegyszer.

MacMester.com

MacMester.com
Csatlakozva  18-03-2006

21 January 2007 05:23

Nincs mit, örülök, ha segítettem:)

AdamArt

AdamArt
Csatlakozva  16-12-2006

22 January 2007 06:19

Újabb különbségek a Lightroom és az Aperture-ben + kulcsszó téma.

Ha egy importált képhez hozzárendelünk egy kulcsszót, az nem kerül bele a képfile-ba.
Ezáltal ha a képet csak simán töröljük vagy tovább visszük, akkor buktuk a kulcsszavakat.
Az egyetlen mód, hogy ha meg akarjuk tartani a kulcsszavakat, hogy ha a képeket exportáljuk.
Ekkor a programok beleírják a kép IPTC Metadata részébe és úgy exportálják őket.
Az Aperture-nél lehet kérni, hogy a master-t exportálja, ekkor nem kerül bele a kulcsszó, csak ha a version-t exportáljuk.
Ez jó is meg rossz is.
Jó, mert exportálhatjuk a tiszta képet, aminek nem sok értelme van, mert sima show in finderrel már ott is vagyunk a sima masternél és dolgozhatunk vele, nem kell export.
Rossz, mert ha kulcsszót akarunk, akkor kell egy sima version külön, ami csak a kulcsszót tartalmazza és mást nem, ami helyet foglal azért az adatbázisban (aperture library).
Veszteségmentes a szerkesztés, de a verziók azért fognak helyet.

Az Adobe lightroom ki is hagyta az export választékot, azaz nem exportál mastert, a fentiek miatt gondolom, hanem egyből exportálja a képet, amire ráböktünk, legyen az bármi (master vagy version).
A két programnak kipróbáltam az exportálását és mindkettő olvassa a másik IPTC-be mentett kulcsszavát oda-vissza.

Szóval realtime masterbe való kulcsszó beégetés úgy tűnik, hogy egyikben sincs sajnos, ami nagyon nagy baj és bénaság.
Miért?
Mert így pl. ha van pár ezer képünk és örökre bele akarunk égetni kulcsszavakat, hogy ne kelljen a teljes libraryvel hurcolni a képeket, akkor ki kell midnen képet exportáljunk. Ez pár ezer képnél hosszú idő és felesleges pocsékolás mind időben, mind tárban.

Nem értem miért nem lehetett technikailag megoldani a valós masterbe való kulcsszó beírást egyből ha akarjuk, mint pl. az iTunes-al az mp3 tagek. Ott átírom és már benne is van.
A veszteségmentes szerkesztés rendben, az egy dolog és hasznos, bár van annak is hátránya ,a végén nem győzünnk kiigazodni a sok másolat és virtuális nem is létező verziónk közül, ha meg összeomlik az adatázis, akkor sehol sem találjuk.
De ez “kamu kulcsszó taggelés”, ami szintén csak virtuális nagyon kezdetleges ötlet.
Igenis kell a kulcsszó azonnal midnen képbe és ne mindet kelljen exportálni, majd újra beszívni, és ha változtatunk, akkor meg kzdhetjük előlről.

brrrrrrrrrr

rajhona

rajhona
Az összes posztok száma:  860
Csatlakozva  02-09-2004

04 April 2007 18:07

Teljesen egyetértek AdamArt-tal, ez a legidegesítőbb dolog a világon. Mégvalami: miért nem lehet LZW tiff-et menteni, és miért PC-s formátumra menti a Tiff-et a maces Lightroom…

emx

emx
Az összes posztok száma:  134
Csatlakozva  03-10-2006

27 April 2007 05:18

AdamArt - 22 January 2007 06:19 AM

Ha egy importált képhez hozzárendelünk egy kulcsszót, az nem kerül bele a képfile-ba.
Ezáltal ha a képet csak simán töröljük vagy tovább visszük, akkor buktuk a kulcsszavakat.
Az egyetlen mód, hogy ha meg akarjuk tartani a kulcsszavakat, hogy ha a képeket exportáljuk.

mintha lenne egy ilyen beallitas preferencesben…
ajanlom lynda.comos lightroom oktatofilmet ott eleg rendesen kivesezik :)

en egyebkent meg hobbifotosnak sem neveznem magam, de oda es visszavagyok LR-ert. egyszeruen, konnyen es gyorsan lehet vele igencsak megturni a kepeket. mondom, nem ujsagba kerulnek fotoim, max 1 website aloldalara vagy falra :) meg en nagyon szeretem az elettol teljesen elrugaszkodott kepeket, es azt itt nagyon lehet nyomni :)

lumi

lumi
Az összes posztok száma:  675
Csatlakozva  07-01-2007

27 April 2007 12:50

LR -ben azt szeretem, hogy az adatbazisat siman nyithatod windowson is, ugyanugy benne lesznek a tagek, a beallitasok, es sokszor ulok pc elott azert.

emx

emx
Az összes posztok száma:  134
Csatlakozva  03-10-2006

27 April 2007 13:42

ja es meg 1 dolog; azert ez meg az 1.0-s verzio. kicsit hagyjatok idot neki amig kiforr…
na most ugy tunhet mintha vedenem adobe-ekat lightroom miatt, kozben meg tenyleg :D

whitefalcon

whitefalcon
Az összes posztok száma:  179
Csatlakozva  14-06-2006

30 May 2007 03:04

AdamArt - 22 January 2007 06:19 AM

Újabb különbségek a Lightroom és az Aperture-ben + kulcsszó téma.

Csak most vettem észre a topikot. A problémára már van rá megoldás! DNG-be kell importálni a RAW képeket és akkor az ÖSSZES változtatás, metaadat, kulcsszó azonnal beleíródik. Photoshop CS3 -ki is tudja olvasni az összes adatot, az Aperture még nem… de ha a CS3 látja a változtatásokat, akkor biztos benne is vannak :D JPG-knél sajna nem működik, ott az XMP fájl hurcolása egyelőre a megoldás…

Salamander

Salamander
Az összes posztok száma:  1706
Csatlakozva  16-07-2005

30 May 2007 03:17

Jó, hogy előkerült ez a topic, van egy kérdésem:

Mire jó az importnál választható “Render standard-sized previews”?
Meg mi az az 1:1 previews a libraryban?

A legerőforrástakarékosabb megoldást kell keresnem… :)
Melyik igényel kevesebb memcsit meg procit?

Zeusz

Zeusz
Az összes posztok száma:  396
Csatlakozva  26-09-2005

30 May 2007 04:03

Van olyan, aki iPhotot és LightRoomot egyszerre használja? Nekem tetszik az LR, de bészik piszkára tökéletes az iPhoto. Lehet a kewttőt egymás mellett használni?

Hd

Hd
Az összes posztok száma:  2717
Csatlakozva  13-05-2004

30 May 2007 04:21

Sokáig vacilláltam hogy Aperture vagy Lightroom, de ma végre döntöttem a Lightroom mellett. Igyekszem kicsit jobban elmélyedni benne, és segíteni, ha tudok.

Salamander az 1:1 previews valamennyivel gyorsítja a képek kezelését, viszont ehhez a lemezre cache-eli a képeket. tehát akkor használd ha bőven van hely a disken. A LR fórumozók szerint nem gyorsít a képkezelés sebességén jelentősen.

A standard-sized previewsnek is utánanézek.

Hd

Hd
Csatlakozva  13-05-2004

30 May 2007 04:29

Salamander, meg is van.
Szóval ha nem csináltatod meg a LR-mmal a standard-sized preview-kat, akkor a kamera által a képbe ágyazott previewt használja, ami nem színkezelt. Ráadásul ezeknek a preview-knek a megjelenítése nem egyezik meg azzal a móddal ahogy a Lightroom jelenítené meg azokat, színkezelve.
Kicsit bonyolultan írtam, de azért remélem érthető.

Ja, még annyi, hogy az 1:1 preview-kat időnként le lehet töröltetni vele ha már nagyon sok van, tudja automatikusan is, pl az 1 hónapnál régebben használtakat.

Hd

Hd
Csatlakozva  13-05-2004

30 May 2007 04:45

iZyz, azt írod, hogy “Szerintem a Lightroom algoritmusai nincsenek azon a szinten még.”
nem értek a technikai részéhez, de nem éppen az Adobe-nak kellen előrébb tartania algoritmus ügyben, mint az Apple-nek? Az Adobe-nak ez a fő profilja, az Apple-nek meg egy a sok közül…

Mennyiben jobb az Aperture-é szerinted? Van-e érzékelhető különbség?

Sajnos amilyen majom vagyok azt nem próbáltam ki rendesen mielőtt a Lightroom mellett döntöttem. Bevallom megijedtem a rengeteg eye-candytől az Aperture-ben, úgy tűnt - mondom, kb fél óra próbálgatás után - hogy a LR komolyabb program.
Meg az is közrejátszott a döntésnél, hogy nálam bejött az ingyenes beta stratégia, én az első betától használgattam, és már kényelmesebb volt ennél maradni mint előről kezdeni mindent az Aperture-rel…

timzol

timzol
Az összes posztok száma:  21
Csatlakozva  17-03-2006

30 May 2007 13:33

En is a Lightoom mellett dontottem. Sokaig probalgattam az Aperture-t es a Capture One Pro-t is elotte.
Aperture-n nem latszik, hogy fotosok bevonasaval keszult. Lightroom sokkal kezesebb., pl a zoomolas is egyszeru, osszevetve az Aperture Lupe-javal.

Salamander

Salamander
Az összes posztok száma:  1706
Csatlakozva  16-07-2005

30 May 2007 16:51

Hd - 30 May 2007 04:29 AM

Salamander, meg is van.
Szóval ha nem csináltatod meg a LR-mmal a standard-sized preview-kat, akkor a kamera által a képbe ágyazott previewt használja, ami nem színkezelt. Ráadásul ezeknek a preview-knek a megjelenítése nem egyezik meg azzal a móddal ahogy a Lightroom jelenítené meg azokat, színkezelve.
Kicsit bonyolultan írtam, de azért remélem érthető.

Ja, még annyi, hogy az 1:1 preview-kat időnként le lehet töröltetni vele ha már nagyon sok van, tudja automatikusan is, pl az 1 hónapnál régebben használtakat.

Köszi az infót. :)

Hd

Hd
Csatlakozva  13-05-2004

30 May 2007 18:50

Szívesen! Csak halkan mondom, hogy eddig én sem voltam teljesen tisztában vele, de most legalább utánanéztem… szóval kérdezz még bátran! :)

zozo2001hu

zozo2001hu
Az összes posztok száma:  1616
Csatlakozva  10-09-2004

30 May 2007 22:42

Engem az érdekelne, hogy akik OSX/XP alatt is dolgoznak LR-al létezik-e valami praktikus gyakorlat a kép adatbázisok szinkronizációjára?

Pl. este otthon iMac OSX-el, napközben meg PC-s noti XP-vel.

whitefalcon

whitefalcon
Az összes posztok száma:  179
Csatlakozva  14-06-2006

02 June 2007 01:15

zozo2001hu - 30 May 2007 10:42 PM

Engem az érdekelne, hogy akik OSX/XP alatt is dolgoznak LR-al létezik-e valami praktikus gyakorlat a kép adatbázisok szinkronizációjára?

Pl. este otthon iMac OSX-el, napközben meg PC-s noti XP-vel.

Bár én csak OSX alatt használom, de ha jól gondolom, akkor a maceden fut az XP az is. Ekkor szerintem az a legegyszerűbb, ha a közös partícióra vagy mappába (gondolom van ilyen különben nem sok értelémt látom az adatbázis szinkronizációnak) a képek mellé mented el a lightroom adatbázisát mindkét gépen, és emellett egy backupot valahova máshova. Így ha véletlenül valamelyik “elpiszkálná”, akkor is meg lesz a korábbi verzió, de mivel alapból ugyan azt az adatbázist nyitják meg, így minden képpel fogsz tudni dolgozni mindkét helyről.

Az egyetlen probléma szerintem maximum az elérési úttal lehet, de ekkor legrosszabb esetben amikor a másik oprendszerről indítasz, egy “relocate”-et kell nyomni, és megadni a mappát, és pár másodperc alatt frissít… (én külső vinyón tárolom a képeket, és ha nélküle használom, majd következő alkalommal ismét rádugva, akkor kb ennyi idő alatt frissíti az adatbázisát)

Ha a windows-os verzió nagyon másképp használja az adatbázist, akkor passz :(

javítás: mielőtt a Mehetre kattintotam volna vettem észre, hogy nem egy gépen használod… Akkor mondjuk nem értem miért jó ha olyan képeket is látsz, ami az iMac-en van, de legegyszerűbben úgy tudod megoldani, ha az adatbázist egy pendrivera mented, a backupot pedig a gépre, így a pendriveon lesz mindig a friss és aktuális adatbázis (és felváltva lesznek a képek mellett a kérdőjelek, mert gondolom nem minden képet tárolod el mindkét helyen :D)

Arcano

Arcano
Az összes posztok száma:  292
Csatlakozva  24-05-2005

22 June 2007 15:18

KEZDÕ KÉRDÉSE
Szasztok!  Ha most telepítem a Lightroomot,  és a G5-ön 2 harddiszk van. és a másodikon vannak a képek, hogyan érem el, hogy fizikailag ottmaradjanak a képek, és az új importok is oda kerüljenek?  “A”  harddiszk a rendszer, és “B” mondjuk a “fotóim”.  (A Ligthroom Library hova kerül? Választhatok? Más helyen van a Library   (mint egy hivatkozás katalógus?) és más helyen képek?) ”  Szóval hogy mindig minden   kép a B-re kerüljön. Köszönöm, ha valaki megszán.

Ferenczy Gábor / mAcademia

Ferenczy Gábor / mAcademia
Az összes posztok száma:  200
Csatlakozva  05-12-2003

22 June 2007 17:59

Itt akad egy négy-órás felvezetés a Lightroom-ról:
http://www.macacademia.hu/lightroom.html

AdamArt

AdamArt
Csatlakozva  16-12-2006

23 October 2007 08:36

Porba alázza használhatóságban az Aperture-t.
És sokkal kompatibilisebb is. Pl. az Aperture nem kezeli a Sony R1 (2005-ös csúcskompakt prosumer, azaz félprofi komoly gép) .SR2 RAW formátumát, még DNG-be konvertálva sem. Milyen égő ez már? :)))

neoyoli

neoyoli
Az összes posztok száma:  28
Csatlakozva  12-10-2006

25 February 2008 22:23

sziasztok,

akadt egy olyan probléma, h feltelepítettem a lightroomot, leopard 10.5.2-re, indításkor a következőt írja:

An error occurred when attempting to change modules.

nem enged hozzáférni még a preferenceshez sem. úgy tűnik nem én vagyok az egyetlen, minden okosságot macpróbáltam, amit a külföldi fórumokban írtak, mindent kitakarít, permissions repair, újraindít, újainstall, régi catalog átnevezés és új készítése, semmi nem működik. a vicces az, h. ugyanebből a .dmg-ből működött egy régi powerbookon, tiger alatt, ill. kipróbáltam más verziókat is. bármilyen segítséget szívesen fogadok…
köszi előre is.

Rukac

Rukac
Az összes posztok száma:  1
Csatlakozva  27-10-2008

04 November 2008 23:13

Sziasztok!
  Ki tud segíteni?!?
Biztos jó a Lh (én is ezt vettem!! 1.3 Mac), DE: tudja e valaki, hogy a “Catalog”-okat hogyan lehet menteni? A “Backup” a mentése?
Hogy lehet az, hogy már kész folderek eltűnnek? A kiexportált anyag mutatja, dolgoztam rajta, nem álom volt csupán.
Miért jelöli a program önkényesen némely új folderem piros színű betűkkel, és ennek következtében a betöltött képekkel alig valamit lehet kezdeni? Nem bánnám, ha meg tudnám változtatni a kéretlen tulajdonságokat.
  Keressem a “Prefereces”-ben az orvosságot?
Reklám prosin kívül a 2-es változathoz adnak vmi használhatót is?
  A segítséget előre is köszönöm!  Rukac

Arcano

Arcano
Az összes posztok száma:  292
Csatlakozva  24-05-2005

05 November 2008 14:44

Hali! Engem is érdekelne, hogy mi ez a pirosozás. MEG: mért csinált több Ircat-ot, szanaszét többfelé, és hogy érhetem el, hogy csak annyi catalog legyen, amennyit én akarok és ott, ahol én akarom. ÉS: ha manipuláltam egy képet, utána hol találom meg az Eredetit, amit állítólag valahol valamilyen néven megőriz?  Részválaszokat is köszönök!

Apróhirdetések

Hírek

Mekkora az a 15,49 centiméter?

2018. 07.18. @ 10:35
0

Boldog Emoji napot! #2018

2018. 07.17. @ 06:55
0

Jövőre érkezik a Photoshop iPadre

2018. 07.13. @ 04:51
0

Ezeknek mondhattunk búcsút tegnap