Hogy áll a használtpiac?

Tomacher

Tomacher
Az összes posztok száma:  5859
Csatlakozva  14-02-2005

25 June 2006 18:03

Lelkes - 25 June 2006 05:52 PM
Tomacher - 25 June 2006 04:23 PM
Lelkes - 25 June 2006 04:15 PM
iJoe - 25 June 2006 04:05 PM

“Kifogytunk az érvekből?”

Mégis milyen érvekre vágysz?

Ha kocsit akarok venni, hiába jössz azzal, hogy a jégkrém olcsóbb, nem vagyok közelebb a megoldáshoz. Kb. ilyen szintűek az érveid. Ha valaki Mac-et akar használni, annak hiába jössz olcsó PC-vel. Ennyi. Szóval feleslegesen koptattad a billentyűid az “érvekkel”.

Természetesen a vita nem erről szólt. Te is tudod, hogy nem azt mondtam, hogy ha használt Macre van szükséged, akkor inkább használt PC-t vegyél, mert ez tényleg értelmetlen volna.
Azt próbáltam bemutatni, hogy irreálisan magasak az árak az azonos kategóriájú PC-khez képest.
És hiába próbálsz kibújni ezalól azzal, hogy nem lehet összehasonlítani a kettőt, mert igenis lehet.
Ha az egyik gépben 90 MHz-es PPC 601, a másikban 400 MHz-es PII processzor van, az egyik gépben 8 MB RAM, a másikban 32, 500 MB-os winyó, a másikban 3.2 GB-os, az egyikben nincs CD-ROM meghajtó, a másikban van, akkor nincs az a platformok közötti “apró különbség”, ami ezt kiegyenlítené.

pont ezt mondjuk… NEM lehet számszerűen összehasonlítani a két gépet, mert annyira más a két rendszer felépítése.

hiába adod össze a gigákat a megákkal, meg a hertzekkel, nem kapsz értelmes eredményt

PL.: van egy autóbuszod, meg egy kamionod, ugyanannyi lóerő, meg nyútonméter, meg köbcenti, stb… mégis az egyik gyorsabb lesz mint a másik…mert nem ugyan arra tervezték. (nem is lesznek egy árban)

Nyilván vannak olyan területek, amikben tipikusan a Mac (OS X) vagy tipikusan a PC (Windows) az erősebb. De azért még nem lehet azt mondani, hogy az egyik autóbusz, a másik kamion.
Ha feltesszük, hogy egy felhasználónak átlagos alap célokra kell egy számítógép (pl. email, internet, szövegszerkesztés, zenehallgatás), akkor őt nagyon nem fogja érdekelni, hogy azon a gépen fut-e az Aperture. Azt látja, hogy kap egy ilyen gépet x Ft-ért, és kap egy háromszor erősebbet ugyanannyiért. Most mondhatod neki, hogy ez így nem fair összehasonlítás, de ha az egyiken gyorsabban tud internetezni, és több zeneszám fér rá a winchesterére, akkor azt fogja megvenni.

nem akarok se én, se iJoe, se atkusz, se a többiek meggyőzni senkit sem arról, hogy mac-et vegyen.
csak azt mondom, hogy a két gép NEM ugyan arra való,  NEM ugyan az a célközönség, és NEM egy árkategória a kettő
mindenki azt vesz amit akar, csak a te gyerekes összehasonlításod az ami kiverte a biztosítékot itt többünkben…

ami a windowsos újratelepítős történetet illeti:
egy kedves barátomat idézném (aki egyébként aktív win felhasználó)
“windowson két dolgot nem szabad csinálni:
- programokat telepíteni
- internetezni”

Tomacher

Tomacher
Csatlakozva  14-02-2005

25 June 2006 18:04

Lelkes - 25 June 2006 05:58 PM
atkusz - 25 June 2006 04:26 PM

Lelkes hasznaltal te mar mac os-t?(nem csak a 10-esre gondolok) Mert akkor nem irnal le akkora faszsagot, hogy egy win-es ocsopece egy kategorias egy mac-el. Es meg mielott megszolalnal, rendszergazdakent naponta dolgozok win-el is es mac os-el is, szoval tudom mi a kulonbseg, es csak 4 eve vagyok macis.

A temahoz visszakanyarodva pedig a minoseget mindig is meg kellett fizetni, bar az igaz, hogy 1-2 ember hirdetni szereti a gepet, mas pedig inkabb eladni.

Több operációs rendszert is használtam huzamosabb ideig. Desktopon Windowst, Linuxot (Debian, Slackware), Mac OS X-et, szerveren FreeBSD-t, Linuxot (Debian, Ubuntu). Bevallom, OS X előtti Mac OS-hez nem volt szerencsém, de nem is nagyon szeretnék olyannal találkozni.
Ezeket az operációs rendszereket látva mondom azt, hogy a Mac OS X nem emelkedik ki a többi közül, de legalábbis nem annyira, mint azt a Mac fanok szeretnék beállítani.

nincs tökéletes rendszer, mindenki azt a rendszert használja amelyiket akarja, és közelebb áll hozzá.

mflyer

mflyer
Az összes posztok száma:  1337
Csatlakozva  19-04-2005

25 June 2006 18:12

Tomacher - 25 June 2006 06:04 PM
Lelkes - 25 June 2006 05:58 PM
atkusz - 25 June 2006 04:26 PM

Lelkes hasznaltal te mar mac os-t?(nem csak a 10-esre gondolok) Mert akkor nem irnal le akkora faszsagot, hogy egy win-es ocsopece egy kategorias egy mac-el. Es meg mielott megszolalnal, rendszergazdakent naponta dolgozok win-el is es mac os-el is, szoval tudom mi a kulonbseg, es csak 4 eve vagyok macis.

A temahoz visszakanyarodva pedig a minoseget mindig is meg kellett fizetni, bar az igaz, hogy 1-2 ember hirdetni szereti a gepet, mas pedig inkabb eladni.

Több operációs rendszert is használtam huzamosabb ideig. Desktopon Windowst, Linuxot (Debian, Slackware), Mac OS X-et, szerveren FreeBSD-t, Linuxot (Debian, Ubuntu). Bevallom, OS X előtti Mac OS-hez nem volt szerencsém, de nem is nagyon szeretnék olyannal találkozni.
Ezeket az operációs rendszereket látva mondom azt, hogy a Mac OS X nem emelkedik ki a többi közül, de legalábbis nem annyira, mint azt a Mac fanok szeretnék beállítani.

nincs tökéletes rendszer, mindenki azt a rendszert használja amelyiket akarja, és közelebb áll hozzá.

Azért terelik itt a szót az OSX vs Winre, mert önmagában az Apple hardvert nem lehet tekinteni, nem lehet elválasztani a rendszerétől. Amúgy ez egy felesleges vita.

Egyébként én egy ideje nem nagyon akarom meggyőzni az embereket, hogy milyen jó is a Mac. Õ dolguk, ha nem próbálják ki. Viszont újra rájöttem, hogy én többek közt miért nem használom szinte semmire a Wint: Felraktam BootCamppel a Windowst. Interneteztem max 10 percet. Felraktam Adaware-t. 70 critical objects found. Ennyi.

Ardeth bej

Ardeth bej
Az összes posztok száma:  109
Csatlakozva  09-08-2005

25 June 2006 18:24

Én ezért nem értem, hogy minek windows a macBookra. Számomra ez olyan mintha a halogénlámpa mellé odatennének egy mécsest. Haszna semmi, esetleg valami hangulatfényt ad, de figyelni kell rá mert felgyujthatja a lakást…:O

Lelkes

Lelkes
Az összes posztok száma:  266
Csatlakozva  08-02-2006

25 June 2006 18:43

Természetesen PC-n nem csak Windowst lehet futtatni.

Tomacher

Tomacher
Csatlakozva  14-02-2005

25 June 2006 18:48

Lelkes - 25 June 2006 06:43 PM

hasonlót sem állítottam

mflyer

mflyer
Csatlakozva  19-04-2005

25 June 2006 18:49

Ardeth bej - 25 June 2006 06:24 PM

Én ezért nem értem, hogy minek windows a macBookra…

Nálam egyszerű a válasz. Pro Evolution Soccer 5.

atkusz

atkusz
Az összes posztok száma:  4107
Csatlakozva  15-05-2004

25 June 2006 18:50

Nalam 2 valasz van a win-re. unitelcity, es half-life2

Tomacher

Tomacher
Csatlakozva  14-02-2005

25 June 2006 18:52

gamererk….brrrr… :-P

kesigomu

kesigomu
Az összes posztok száma:  1127
Csatlakozva  21-01-2005

25 June 2006 18:54

Jó látni, hogy nem csak Linux vs Windows, vagy Linux DistroWar létezik :DDDDD

Ardeth bej

Ardeth bej
Csatlakozva  09-08-2005

25 June 2006 18:55

No igen:) a Homo ludens.:D

atkusz

atkusz
Csatlakozva  15-05-2004

25 June 2006 18:57

Az unitelcity nem is jatek:D

Tomacher

Tomacher
Csatlakozva  14-02-2005

25 June 2006 18:59

atkusz - 25 June 2006 06:57 PM

Az unitelcity nem is jatek:D

az most mind1 ;)

Ardeth bej

Ardeth bej
Csatlakozva  09-08-2005

25 June 2006 19:04

bocsi, a bevásárlást is lehet intézni:D

Bubu007

Bubu007
Az összes posztok száma:  8653
Csatlakozva  20-05-2005

25 June 2006 19:37

Én ezért nem értem, hogy minek windows a macBookra. Számomra ez olyan mintha a halogénlámpa mellé odatennének egy mécsest. Haszna semmi, esetleg valami hangulatfényt ad, de figyelni kell rá mert felgyujthatja a lakást…:O

ez mekkora duma :)))

Bubu007

Bubu007
Az összes posztok száma:  8653
Csatlakozva  20-05-2005

25 June 2006 19:39

mflyer - 25 June 2006 06:49 PM

Én ezért nem értem, hogy minek windows a macBookra…

Nálam egyszerű a válasz. Pro Evolution Soccer 5.

ezt én is nyomom, csak xbox-on ;)

wobbler

wobbler
Az összes posztok száma:  1224
Csatlakozva  10-06-2005

25 June 2006 21:17

Ha használtan vennék az USA-ból egy iBook-ot milyen kompatibilitási problémákkal kéne megküzdenem, és ezeknek milyen anyagi vonzatai lennének (hálózati töltő, billentyűkiosztás, stb.), ill. ha valaki hozná nekem kéne vámot, Áfát fizetni ?

solareclipse

solareclipse
Az összes posztok száma:  8646
Csatlakozva  08-06-2005

25 June 2006 21:24

ha ügyesen hoza nem kell vámolni :D
amugy töltö meg ha zavar a bill azt kéne cserélni ennyi…

Viktor

Viktor
Az összes posztok száma:  888
Csatlakozva  19-03-2005

25 June 2006 22:08

Lelkes - 25 June 2006 05:45 PM

Nem értem, miért akarjátok folyton Windows-Mac OS X összehasonlításra átterelni a vitát. Én használt hardverek áráról beszéltem. Te meg azt bizonygatod, hogy a Mac OS X jobb.

Mert a használt vagy az új hardvert adott célra veszed adott szoftverekkel, és mindennel, ami ezzel jár. Nem az történik, hogy tetszésed szerint összeválogatod a legolcsóbb vasat a legjobb szoftverrel. Platformok vannak, bizonyos átjárhatósággal. És amúgy többnyire sosem tiszta észérvek alapján történik a döntés, sem itt, sem másutt. Nem akarom túldramatizálni pl. az esztétikum fontosságát (ami ugye mindenkinél teljesen szubjektív szempont), mert sok más szempontot is figyelembe veszek vásárlásnál, de a PC és a Win látványától elmegy az életkedvem. Na ez így nem igaz, de egyszerűen nem tetszik, amit azon az oldalon látok, némi kivételtől eltekintve. És mivel tizenhat éve használok Mac-et, elmondhatom, hogy minél messzebb megyünk vissza az időben, a PC és a Win annál okádébb.
Amúgy mindenki annyit fizet ki azért, amit megvesz, amennyit neki megér. És kár erről vitatkozni meg a másikat győzködni, csak neked nyilván újdonság ez a téma, mint a régi viccek az újszülötteknek.

Viktor

Viktor
Csatlakozva  19-03-2005

25 June 2006 22:12

Vajon mit lehet még a PC-n futtatni, ami egy átlagfelhasználónak kell, és amit egy Mac-en ne lehetne (és maradjunk az új inteles Mac-eknél)?

solareclipse

solareclipse
Csatlakozva  08-06-2005

25 June 2006 22:17

lekes nekem még azt nem kommentálta hogy a machez legál os-t kapok de pchez nem adnak legál wint 30e forintos gépnél…
és ugye machez nem csak os-t adnak…

Viktor

Viktor
Csatlakozva  19-03-2005

25 June 2006 22:19

A MacBookra természetesen nem “kell” a Windowst feltenni, de mivel az új Mac-ek Intel processzorral működnek, magától adódik, hogy akinek még pluszban ERRE van szüksége, natív üzemmódban megteheti. Miért ne? A következő macimon ott lesz a windows is, de eszembe se fog jutni, hogy általában a gépet és főként a netet windows alatt használjam.

Lelkes

Lelkes
Csatlakozva  08-02-2006

25 June 2006 22:54

Viktor - 25 June 2006 10:12 PM

Vajon mit lehet még a PC-n futtatni, ami egy átlagfelhasználónak kell, és amit egy Mac-en ne lehetne (és maradjunk az új inteles Mac-eknél)?

Nem tudom, ki mondta azt, hogy lehet Windowson kívül olyan operációs rendszert futtatni PC-n, amit Macen (igen, egybeírjuk) nem lehet, és végig szó nem volt inteles Macekről, mivel a használtpiac a téma, szóval nem tudom értelmezni a kérdésedet.

Lelkes

Lelkes
Csatlakozva  08-02-2006

25 June 2006 23:01

SolarEclipse - 25 June 2006 10:17 PM

lekes nekem még azt nem kommentálta hogy a machez legál os-t kapok de pchez nem adnak legál wint 30e forintos gépnél…
és ugye machez nem csak os-t adnak…

Jaj, elnézést, nem tudtam, hogy köteles vagyok mindent kommentálni, amit leírsz.
De ha már ilyen szépen kéred, akkor átlagfelhasználók pl. a http://www.ubuntu.com/ oldalon nézhetnek körül. Ha mondjuk egy jó szerver oprendszert szeretnél, akkor a http://www.freebsd.org/ egy jó választás lehet.
Gondolom kezdetnek elég ez a két “legál os”, ingyen.

solareclipse

solareclipse
Csatlakozva  08-06-2005

25 June 2006 23:09

iegn csak egy kezdő mit kezd velük??
aki nem ért a géphez…
amugy nem vagy köteles de ha vitatkozol akkor nem csak irnod kell hanem másokét is elolvasni….

én itt befejeztem mert számomra nem jelentesz semmit…

még finom vagyok és “nőies”
leiratkoztam hiába irsz ....

és szerintem erröl a formrol gyorsan menned kéne mert nem vagy ide valo

Lelkes

Lelkes
Csatlakozva  08-02-2006

25 June 2006 23:16

SolarEclipse - 25 June 2006 11:09 PM

aki nem ért a géphez…
amugy nem vagy köteles de ha vitatkozol akkor nem csak irnod kell hanem másokét is elolvasni….

Egyik ismerősöm totál kezdő, és köszöni szépen, nagyon jól elvan az Ubuntujával, semmi gondja nincs vele.
Ha az utolsó érve is elfogy az embernek egy vitában, még mindig van egy bevethető fegyvere: “a kiszálltam a vitából, hiába írsz, nem érdekel” című csodafegyver.

Lelkes

Lelkes
Csatlakozva  08-02-2006

25 June 2006 23:18

Ja, és hogy gyorsan mennem kéne. Elnézést, azt hittem, hogy ez egy fórum a Mac userek számára. Nem tudtam, hogy nem szabad azt mondani, hogy irreálisan drágák a használt Macek. Bocsánat, hogy kritizálni mertem a Szent Apple Gépeket, csak nem olvastam a regisztráció feltételei között, hogy ilyet tilos tenni.

Count Zero

Count Zero
Az összes posztok száma:  1693
Csatlakozva  05-01-2006

25 June 2006 23:20

SolarEclipse - 25 June 2006 11:09 PM

aki nem ért a géphez…

Mert valamiről másképp vélekedik, mint te? Érdekes meglátás…
Ovodai emlékeim közül visszadereng, amikor egy-egy vita végén páran befogták a fülüket, és azt visítozták, hogy “nem is hallom, amit mondasz, nem is hallom!!!”. De már akkor is szánalmas volt…

solareclipse

solareclipse
Csatlakozva  08-06-2005

25 June 2006 23:47

nem eröll van szo de ha én irok valamit azt figylemn kivül hagya
és csak aza fontos amit ő ir akkor mi az ovodás????

mflyer

mflyer
Csatlakozva  19-04-2005

26 June 2006 00:04

Solar: relax…

solareclipse

solareclipse
Csatlakozva  08-06-2005

26 June 2006 00:10

én hova relaxáljak????

esõjáró

esõjáró
Az összes posztok száma:  6748
Csatlakozva  24-07-2005

26 June 2006 00:13

(kuncog) Hogy ti milyen hülyék vagytok. :-))))

Végigolvastam a topicot, és már megint az jutott eszembe, hogy valaki bemegy a B középbe, és elkezdi magyarázni, hogy az aktuális FTC csapat miért vacak. Lelkes, akár minden egyes szavad igaz lehet, itt akkor sem fogja soha senki elismerni. Ez van.

Mindenki más: A használt gépek igenis drágák. És a hirdetések alapján nagyon nehéz belőni az aktuális árat. Kellene valami képlet, ami alapján ki lehetne számolni, hogy a régi gép az utódja bruttó árának mondjuk x%-át éri. (Mit tudom én MacBook -> iBook). A közvetlen elődnél is régebbi gépek meg y%-kal kevesebbet.

solareclipse

solareclipse
Csatlakozva  08-06-2005

26 June 2006 00:18

esőjár ez oké hogy magas de nem mindegyik és olyan érvekel jöttek mik hihetetlenek (szerintük meg a milyen)
de enegm az boszntot hogy amit én irok azt leszarja a vita közepén de mikor azt modnom kiszálok én vagyok az ovodás.

szánalmas kezdem megérteni gummit

Viktor

Viktor
Csatlakozva  19-03-2005

26 June 2006 00:19

Lelkes - 25 June 2006 10:54 PM
Viktor - 25 June 2006 10:12 PM

(...) amit Macen (igen, egybeírjuk) (...)

A helyesírási szabályzat valóban ezt ajánlja, de mit tegyek, ha ez az egy tagból álló szó ebben a formában (kötőjel nélkül kapcsolt toldalékokkal) bántja a szememet, miközben magyarul, fonetikusan olvasok. “Mac”-nek írjuk, “mek”-nek ejtjük, a leírt mély magánhangzóhoz magas magánhangzójú toldalékot teszünk a kiejtés miatt, ez valahogy nehezen jön össze a szememnek. Majd ha a magyar fonetika szerinti átírással bevonul a közszavaink közé, akkor majd kötőjel nélkül kapcsolom hozzá a toldalékot, addig pedig a toldalékkal jelzem a szó idegen mivoltát, ha megengeded. Különben is és ráadásul, nem kell mindenkinek angolul tudnia, mint ahogy nem is tud mindenki. Az egészséges magyar nyelvi érzékkel megáldott átlagmagyar elolvassa ezt a “maces” szót, és rögtön magához kap. Pedig csak nyelvi akadémikusaink némelyikét kellene fejbekólintani és elzavarni.

Viktor

Viktor
Csatlakozva  19-03-2005

26 June 2006 00:26

És amúgy például a -val, -vel és a -vá, -vé rag v-je az utolsóként kiejtett mássalhangzóhoz hasonul, ami ebben az esetben kötőjellel kapcsolódik: nem “mackel”, hanem “mac-kel”, és ez alapján nem történik tragédia, ha a többi toldalékot is így kapcsolom ehhez a szóhoz.

kesigomu

kesigomu
Az összes posztok száma:  1127
Csatlakozva  21-01-2005

26 June 2006 01:56

És még mindig nem estek a használt gépek árai… hmm szerintem most az olaj világpiaci ára és a forint zuhanása az oka. Ez tuti.
Tényleg! Nem lesz az új gépek frontján áremelés?
Legalább akkor nem csak a használt gépre ácsingózók sírnának, hanem velük együtt a többiek is. Ismét egy oldalon lenne az egész csapat :)

Spajder

Spajder
Az összes posztok száma:  2667
Csatlakozva  07-01-2005

26 June 2006 03:30

Vannak iBook G4-es hirdetések, amek napokig, sőt hetekig elfutnak. Érdekes volt egy garanciális utolsó szériás iBook hirdetés a napokban 150 eFt-ért és azt nem is láttam többet. Szóval a piac úgyis eldönti, hogy minek mennyi az ára.
Még a MacBook megjelenése előtt meghírdettem az iBook-omat (G4, 800 Mhz) és pár nap alatt elment. Éreztem, hogy ha kijön az új nehéz dolgom lesz. Néha az ember hoz jó döntéseket is :)
Aztán, hogy mennyire jó, majd kiderül, ha végre már a kezemben lesz az új MB.

atkusz

atkusz
Csatlakozva  15-05-2004

26 June 2006 03:36

En is ezt mondtam. Van aki hirdetni szereti a gepet, van aki eladni.

Spajder

Spajder
Az összes posztok száma:  2667
Csatlakozva  07-01-2005

26 June 2006 16:19

Azért minden napra jut az adás-vétel rovatban pár hirdetés, ami igencsak táplálja az elszállt használt mac árakra panaszkodókat. Õszintén egy fél évet demoként (azaz emberek tucatjai által) használt gépért, hogy lehet elkérni 520 eFt+ ÁFÁ-t, miközben ugyanez a proci (igaz kicsit gyengébb videokari, -20 G) vadi újan 450 eFt + ÁFA, a jobb procival pedig 570 efT+ÁFA. Nehogymár egy termék aminek kijött a frissítése, fél évig folyamatosan használva volt, ráadásul fél évvel kevesebb gari van rá, mint az újra mindössze 10%-kal kerüljön kevesebbe!
Ez egyszerre röhejes és szomorú.

Lelkes

Lelkes
Csatlakozva  08-02-2006

26 June 2006 17:00

Viktor - 26 June 2006 12:26 AM

És amúgy például a -val, -vel és a -vá, -vé rag v-je az utolsóként kiejtett mássalhangzóhoz hasonul, ami ebben az esetben kötőjellel kapcsolódik: nem “mackel”, hanem “mac-kel”, és ez alapján nem történik tragédia, ha a többi toldalékot is így kapcsolom ehhez a szóhoz.

OFF
Szerintem nem kötőjellel kapcsolódik a helyesírási szabályok szerint, hanem ott is egybeírjuk, tehát így: Mackel. De ebben nem vagyok teljesen biztos, valaki javítson ki, ha tévedek.
ON

mobbo 

mobbo 
Az összes posztok száma:  2041
Csatlakozva  27-04-2006

26 June 2006 17:51

kell a kotojel

Lelkes

Lelkes
Csatlakozva  08-02-2006

26 June 2006 18:20

mobbo - 26 June 2006 05:51 PM

kell a kotojel

Mi a szabály?

Viktor

Viktor
Csatlakozva  19-03-2005

26 June 2006 20:09

Lelkes - 26 June 2006 05:00 PM

OFF
Szerintem nem kötőjellel kapcsolódik a helyesírási szabályok szerint, hanem ott is egybeírjuk, tehát így: Mackel. De ebben nem vagyok teljesen biztos, valaki javítson ki, ha tévedek.
ON

Parancsolj, máris javítalak: Magyar Helyesírás Szabályai

A toldalékok kapcsolása

217. Bizonyos esetekben kötõjellel kapcsoljuk a toldalékokat az idegen közszavakhoz és tulajdonnevekhez.
a) Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún. néma) betû van, vagy ha az utolsó kiejtett hangot betûknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli, akkor a magyar toldalékot mindig kötõjellel fûzzük a szó testéhez: guillotine-t, monsieur-nek; Glasgow-ban, Iaºi-nál, Loire-on, Montesquieu-nek, Montreux-ig, Peugeot-t, Rousseau-val, Voltaire-é; stb. – De hagyományosan: Anjouk.

A -val, -vel és a -vá, -vé rag v-je ilyenkor is az utolsóként kiejtett mássalhangzóhoz hasonul: guillotine-nal; Iaºi-sal, Moliere-rel; stb. Az egyelemû vagy kötõjellel összefûzött tagokból álló tulajdonnévnek (a néma betûs végzõdés miatt kötõjellel odakapcsolt) -i (-s, -ista, -izmus) képzõs származéka természetesen kis kezdõbetûs: shakespeare-i, voltaire-es, voltaire-izmus, bordeaux-i, lille-i, ploieºti-i; joliot-curie-s, châlons-sur-marne-i; stb.

b) Ha az idegen tulajdonnév két vagy több különírt elembõl áll, akkor az -i (-s, -ista, -izmus) képzõt (a többelemû magyar tulajdonnevekhez hasonlóan) mindig kötõjellel kapcsoljuk az utolsó elemhez, s az alapforma szerinti kezdõbetûket megtartjuk: Victor Hugó-i, Walter Scott-os, Leonardo da Vinci-s, Anatole France-i; New York-i, Karlovy Vary-i, Frankfurt am Main-i; stb. (Vö. 164.)

c) A mássalhangzót jelölõ kettõzött betûre végzõdõ idegen tulajdonnevekhez az azonos betûvel kezdõdõ magyar toldalékot (s így a -val, -vel és a -vá, -vé rag megfelelõ alakját is) kötõjellel kapcsoljuk, hogy a név alapformája világosan kitûnjék: Mann-nak, Tallinn-nál, Scott-tól, Falstaff-fal, Grimm-mel, Scott-tal stb. [Vö. 94., 163. c)]

Viktor

Viktor
Csatlakozva  19-03-2005

26 June 2006 20:12

Még egyszer: A helyesírási szabályzat a Mac szónál ebben az esetben (val-vel) ajánlja a kötőjeles toldalékolást, a többi toldaléknál szemhunyás nélkül tudomásul veszi a leírt képet (Macnek, Macre, Machez stb.) Én nem, mert nekem rohadtul bántja a szemem, és azt gondolom, hogy az Akadémia magyar nyelvi osztályára nem valók helyesírást megállapítani azok az emberek, akik szerint az anyanyelvünket nem muszály védeni a beáramló angolszász szartól. Minek, hiszen úgysem eredeti benne semmi, mert minden csak szomszéd népektől kölcsönzött. Az agyuk az biztos kölcsönzött és nem a sajátjuk.

Lelkes

Lelkes
Csatlakozva  08-02-2006

26 June 2006 20:26

Viktor - 26 June 2006 08:09 PM
Lelkes - 26 June 2006 05:00 PM

OFF
ON

Parancsolj, máris javítalak: Magyar Helyesírás Szabályai

A toldalékok kapcsolása

217. Bizonyos esetekben köt?jellel kapcsoljuk a toldalékokat az idegen közszavakhoz és tulajdonnevekhez.
a) Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún. néma) bet? van, vagy ha az utolsó kiejtett hangot bet?knek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli, akkor a magyar toldalékot mindig köt?jellel f?zzük a szó testéhez: guillotine-t, monsieur-nek; Glasgow-ban, Ia?i-nál, Loire-on, Montesquieu-nek, Montreux-ig, Peugeot-t, Rousseau-val, Voltaire-é; stb. ? De hagyományosan: Anjouk.

A -val, -vel és a -vá, -vé rag v-je ilyenkor is az utolsóként kiejtett mássalhangzóhoz hasonul: guillotine-nal; Ia?i-sal, Moliere-rel; stb. Az egyelem? vagy köt?jellel összef?zött tagokból álló tulajdonnévnek (a néma bet?s végz?dés miatt köt?jellel odakapcsolt) -i (-s, -ista, -izmus) képz?s származéka természetesen kis kezd?bet?s: shakespeare-i, voltaire-es, voltaire-izmus, bordeaux-i, lille-i, ploie?ti-i; joliot-curie-s, châlons-sur-marne-i; stb.

b) Ha az idegen tulajdonnév két vagy több különírt elemb?l áll, akkor az -i (-s, -ista, -izmus) képz?t (a többelem? magyar tulajdonnevekhez hasonlóan) mindig köt?jellel kapcsoljuk az utolsó elemhez, s az alapforma szerinti kezd?bet?ket megtartjuk: Victor Hugó-i, Walter Scott-os, Leonardo da Vinci-s, Anatole France-i; New York-i, Karlovy Vary-i, Frankfurt am Main-i; stb. (Vö. 164.)

c) A mássalhangzót jelöl? kett?zött bet?re végz?d? idegen tulajdonnevekhez az azonos bet?vel kezd?d? magyar toldalékot (s így a -val, -vel és a -vá, -vé rag megfelel? alakját is) köt?jellel kapcsoljuk, hogy a név alapformája világosan kit?njék: Mann-nak, Tallinn-nál, Scott-tól, Falstaff-fal, Grimm-mel, Scott-tal stb. [Vö. 94., 163. c)]

Ez nem győzött meg, az -val/-vel bekezdésben az “ilyenkor” szerintem arra vonatkozik, hogy “Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún. néma) bet? van”, tehát a Mac szóra nem vonatkozik. De persze lehet, hogy tévedek.

Lelkes

Lelkes
Csatlakozva  08-02-2006

26 June 2006 20:28

Viktor - 26 June 2006 08:12 PM

Még egyszer: A helyesírási szabályzat a Mac szónál ebben az esetben (val-vel) ajánlja a kötőjeles toldalékolást, a többi toldaléknál szemhunyás nélkül tudomásul veszi a leírt képet (Macnek, Macre, Machez stb.) Én nem, mert nekem rohadtul bántja a szemem, és azt gondolom, hogy az Akadémia magyar nyelvi osztályára nem valók helyesírást megállapítani azok az emberek, akik szerint az anyanyelvünket nem muszály védeni a beáramló angolszász szartól. Minek, hiszen úgysem eredeti benne semmi, mert minden csak szomszéd népektől kölcsönzött. Az agyuk az biztos kölcsönzött és nem a sajátjuk.

Nem értem, mi köze van a nyelv “megvédésének”  a toldalékok idegen eredetű szavakhoz való kapcsolásához. Meg azt sem értem, mitől kéne megvédeni a nyelvet, és miért.

atkusz

atkusz
Csatlakozva  15-05-2004

26 June 2006 20:32

Megkerdeztem a volt magyartanaromat, es abszolult elfogadott a kotojellel valo leiras. Ne kotozkodjetek mar egymassal ilyen baromsagokon.

Lelkes

Lelkes
Csatlakozva  08-02-2006

26 June 2006 20:32

De ez már nagyon off…

mobbo 

mobbo 
Az összes posztok száma:  2041
Csatlakozva  27-04-2006

26 June 2006 20:59

szerintem kezdetnek az is eleg, ha a muszajt megtanulod pontos j-vel irni :D

Viktor

Viktor
Csatlakozva  19-03-2005

26 June 2006 21:07

mobbo - 26 June 2006 08:59 PM

szerintem kezdetnek az is eleg, ha a muszajt megtanulod pontos j-vel irni :D

Köszi, megtanultam, bár itt azért valóban elírtam.

Apróhirdetések

Hírek

88%-on áll az iOS 12

2019. 08.12. @ 12:18
0